Snazší získávání zakázek v zahraničí, snížení administrativy a posílení pozice před nečinnými úřady. To vše by měly českým podnikatelům ve službách přinést evropská směrnice o službách unie a zákon o volném pohybu služeb. Jednotlivé státy by měly směrnici zavést do svých právních řádů do konce roku 2009.

Věcný záměr zákona o volném pohybu služeb, který ze směrnice vychází, Česká republika schválila už v polovině května. Paragrafované znění by mělo spatřit světlo světa v září.

Stejná pravidla všem


Pokud se vše podaří prosadit, už od roku 2010 by se mělo začít podnikat podle nových pravidel.

Kdo se v zahraničí chce usadit trvale, ocení, že jednotlivé země unie musí zahraničním i domácím zájemcům o podnikání nastavit stejná pravidla. Úřady tedy nebudou moci zvýhodňovat domácí podnikatele.

Musí-li být podnikatel pojištěn proti rizikům způsobeným v rámci své činnosti, bude si moci sjednat pojištění v kterémkoli členském státě, tedy třeba to nejvýhodnější.

I byznysmenům, kteří chtějí v zahraničí služby poskytovat jen občas a nepravidelně, ubude starostí. Úřady v zemích unie by měly oficiálně uznávat česká oprávnění k podnikání a dokumenty vydané v České republice. Neměly by požadovat úředně ověřené překlady českých dokumentů, stačí neověřené. Zjednodušení se týká třeba kadeřníků, krejčích, cukrářů či topenářů.

Některé obory, například zdravotnické služby, byly z působnosti směrnice vyňaty. "Staré členské státy se obávaly, že by to přineslo přílišnou liberalizaci," vysvětluje mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. Další z řady výjimek budou například dopravní, bezpečnostní a finanční služby.

Pro některá svobodná povolání, jako jsou architekti a notáři, která mají už dnes pro zakázky v zahraničí zvláštní úpravu, by se mnoho měnit nemělo. "Směrnice přinese nově možnost zařídit zápis do komory a další formality elektronicky a prostřednictvím jednotných kontaktních míst v cizině," vysvětluje Jana Srbová z ministerstva průmyslu a obchodu. Tato místa budou sloužit domácím i zahraničním byznysmenům. Poskytnou informace o podnikatelském prostředí země a pomohou s vyřízením administrativy a formalit.

Mlčení úřadu = souhlas


Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman považuje za průlomový především takzvaný institut tichého souhlasu, který zákon také přinese. Díky němu už nečinnost českých úředníků nepůjde na vrub podnikatele, ale úřadu. Nerozhodne-li správní orgán ve stanovené lhůtě, bude se povolení k podnikání považovat za udělené.

Tichý souhlas se bude zavádět do více než tří desítek činností, například do režimu žádosti o povolení provozování autoškol, energetických auditorů, insolvenčních správců, hornické činnosti, obchodu s elektřinou, plynem nebo hodnocení nebezpečných vlastností odpadů. "Nebude se sice týkat závratného počtu podnikatelů, ale ve výsledku by jeho zavedení mělo znamenat podstatné zjednodušení v českém podnikatelském rybníku," domnívá se Jana Srbová.

Je totiž naděje, že se pravidlo rozšíří na více oblastí. "V případě, že se tento princip osvědčí, budeme uvažovat o jeho zavedení do správního řízení obecně," uvedl ministr Martin Říman.

Unie malých a středních podniků zákon vítá. "Po delší době čekání tak podnikatelé budou moci využít další z výhod EU, která nám doposud byla odpírána," říká předseda David Šeich.

K otevření evropského trhu se pozitivně staví i Sdružení podnikatelů. "Je to dobrá perspektiva do budoucna, až si sousedé z původní "evropské patnáctky" zvyknou na to, že jsme taky v unii," říká Bedřich Danda, který zároveň vyjadřuje pochybnosti, zda podnikatelé možnosti vyjet do ciziny využijí. "Pro živnostníka je stále obtížné uplatnit se na západním trhu. Těžko vás mezi sebe pustí," míní.

Studie zpracovaná poradenskou společností KPMG ukázala, že zákon bude mít příznivý dopad na ekonomický růst Česka. Zvýšení růstu HDP se odhaduje na 0,65 až 1,45 procenta, což odpovídá přibližně výši 16,6 až 37,2 miliardy korun. Může vzniknout až 18 tisíc nových pracovních míst. Výše růstu českého exportu by podle odhadu měla činit v tržbách 12,3 miliardy korun.


Co přinese evropská směrnice o službách

Rovné podmínky pro cizince i domácí podnikatele zemí EU.
Zjednodušení administrativy při začátku podnikání v zahraničí.
Jednotná kontaktní místa v zemích EU, kde pomohou s administrativou.
V některých oblastech podnikání bude platit, že pokud se úřad včas nevyjádří, s žádostí souhlasí.