Na Slovensku vypukl skandál kolem údajného úniku tajných informací o květnové změně středového kurzu slovenské koruny vůči euru. Opoziční poslanec Ivan Mikloš obvinil slovenské finanční skupiny J&T a Istrokapital, že díky znalosti tajných informací, které unikly z nejvyšších míst, vydělaly na devizovém trhu stovky milionů korun.
Výchozí hodnota slovenské měny vůči euru po rozhodnutí Evropské komise z 28. května výrazně posílila. Těchto informací prý využily právě jmenované finanční skupiny a dobře na nich vydělaly.
Obě skupiny se proti nařčení ohradily.
Jakýkoliv únik informací z vlády popřel ministr financí Ján Počiatek.
"Obchodování ve středu 28. května nemohlo být na základě úniku informací, protože tato informace v tomto čase objektivně neexistovala," tvrdí.
Deník Plus 1 den však informoval, že se Počiatek a ředitel bratislavského letiště Karol Biermann krátce před určením centrální parity slovenské koruny setkali s manažerem finanční skupiny J&T na jachtě v Monaku.
To včera kritizoval premiér Robert Fico, který zároveň také odmítl jakýkoliv únik informací. Premiér dal najevo, že po dalším podobném případu by ministra odvolal. "Odsuzuji veřejné chování pana Počiatka jako ministra financí," řekl Fico na tiskové konferenci a ministrovi vytkl neetický a nemorální postup.
"Vážně mu to vytknu a dám mu žlutou kartu. Druhý pokus už nebude," dodal premiér.
Šéf resortu financí během automobilových závodů v Monaku zavítal na jachtu manažera J&T Ivana Jakaboviče. Podnítil tím další spekulace, že má s touto finanční skupinou nadstandardní vztahy.
Ministr takové podezření vyloučil a zároveň přiznal osobní chybu. Na omluvu ale uvedl jen to, že setkání na luxusní jachtě bylo z jeho strany "projevem nedostatečné politické zkušenosti".
"Vůbec jsem nebyl v Monaku proto, abych se setkal s J&T a obzvlášť ne na jejich jachtě, to je náhoda," řekl.
Debata s představiteli skupiny na jejich jachtě byla podle Počiatka "o formuli, o počasí, nezajímavé, zdvořilostní fráze".
Slovenská centrální banka už na žádost Mikloše a poslanců finančního výboru zahájila vyšetřování.
Guvernér slovenské centrální banky Ivan Šramko v této souvislosti oznámil, že jeho instituce podezřelý nárůst obchodů před změnou parity vyšetří.
Podle něj je třeba zjistit, zda nedošlo k porušení zákona. Jen několik hodin před úpravou středového kurzu z 35,4424 koruny za euro na 30,126 koruny za euro se podle Šramka na devizovém trhu uskutečnil neobvykle vysoký objem obchodů. "Naše statistiky však neobsahují informace, se kterými klienty banky uzavíraly v daný den obchody," podotkl.
Bylo jich celkem 467 v celkovém objemu asi 1,2 miliardy amerických dolarů (asi 24,5 miliardy slovenských korun).
"Informace o úniku informací mám z více důvěryhodných zdrojů. Kdybych si nebyl jistý, tak bych to netvrdil," řekl poslanec a bývalý ministr financí Ivan Mikloš.
Obě napadnuté firmy se vůči obvinění ohradily. "Je to úplný nesmysl a mrzí nás, že skupina J&T jako apolitická skupina je vtahovaná do politického boje," řekl pro agenturu SITA mluvčí J&T Maroš Sýkora.
"Na finančních trzích se všeobecně předpokládalo posilování koruny. Na základě veřejných informací a vlastních analýz jsme už několik týdnů obchodovali na devizových trzích," reagoval člen správní rady společnosti Istrokapital Boris Krehel.
Vedení letiště skončí
Fico nařídil odvolat vedení bratislavského letiště, jehož šéf Karol Biermann se schůzky na jachtě podle tisku také zúčastnil.
"Ministr (dopravy L'ubomír) Vážný dostal ráno ode mne pokyn; celé vedení bratislavského letiště bude odvoláno na nejbližší valné hromadě," řekl v této souvislosti předseda vlády.
"Jak jsem řekl, že mám rád finanční skupiny jako koza nůž, tak jsem řekl, že máme vážné problémy s působením finančních skupin na Slovensku a na trhu. Tomu musí odpovídat i politika této vlády," řekl dále Fico.
Kauza související s jachtou však podle Mikloše není podstatná. Důležité podle něho je to, zda došlo k úniku informací, díky čemuž mohly určité subjekty přijít "k lehkým výdělkům".
Podle Mikloše se právě v den změny parity událo mnoho devizových operací.
Guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko připustil "neobvykle velký objem obchodů za 1,2 miliardy dolarů", ale připomenul, že některé dny v květnu se dosahovala podobná velikost devizových transakcí.
Pro porovnání, průměrný denní objem obchodů v březnu byl něco nad 700 milionů dolarů.
"Případ je varováním pro všechny malé ekonomiky, kde každý každého zná," komentovala podezření ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.
Kdo to věděl?
Procedura o změně centrální parity je přísně střežená.
Guvernér Šramko však připustil, že z jeho instituce věděli o změně tři lidé.
Podle státního tajemníka ministerstva financí Petra Kažimíra z jeho resortu věděl o akci Ján Počiatek a později se o ní dozvěděl i on. "Důležitá je časová osa informování," upozornil Kažimír. Zároveň vyloučil, že by zpráva unikla z ministerstva financí.
Podle Mikloše byl dalším z informovaných premiér Robert Fico. Později, v čase přípravy konference o změně centrální parity, už o tomto kroku věděly desítky lidí z Evropské komise, Evropské centrální banky, Národní banky Slovenska a ministerstva financí.
Evropské devizové trhy však byly v této době pravděpodobně zavřené. Oficiální byla zpráva o změně parity zveřejněná v jedenáct hodin večer.
V den stanovení parity slovenské koruny vůči euru bylo na devizovém trhu neobvykle rušno. Hned ráno prolomila koruna psychologickou hranici 31 korun za euro, která do té doby tři dny odolávala.
Za jeden den tak koruna posílila o neuvěřitelných 50 haléřů.
"Oficiálně žádná důležitá zpráva nevyšla. Je možné, že někdo dostal zákulisní informaci," řekl tehdy , 28. května, Hospodárským novinám devizový dealer OTP Banky Eduard Pračko.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist