Snímek: Archiv HN
Saláty
Zatvrzelí milovníci masa sice tvrdí, že vše zelené je nejlepší napřed prohnat přes chovná zvířata, ale takový salát připravený z opravdu čerstvé zeleniny není k zahození. V parném létě, kdy mnohdy nemáte příliš chuť k jídlu, nejenom osvěží, ale i nasytí.
Většinu salátů můžeme rozdělit do dvou velkých skupin: rodu locik (Lactuca) - do něhož patří například lahodné odrůdy (hlávkový salát, listové saláty, římský salát, ledový salát) - a Cichorium, kam se řadí různé čekanky.
V širším smyslu slova se pojmu salát v gastronomii používá i k označení pokrmu připravenému například z brambor nebo z mořských plodů.
V naší kuchyni se ze zeleninových salátů tradičně nejvíce setkáváme se salátem hlávkovým, okurkovým či rajčatovým a jejich kombinacemi. Ty tedy dnes vynecháme a rajčatům se budeme věnovat v některém z příštích čísel. To už budou dozrávat i v našich zeměpisných šířkách a v obchodech nebudou jenom plody bez chuti a vůně, které tam mají celoročně.
Na trhu je dostatek jiných druhů zeleniny, z nichž jde připravovat pochopitelně i jídla teplá, nejenom osvěžující saláty. Chce to experimentovat a kombinovat. Jenom třeba použití čerstvých jedlých květů, o kterých bude řeč, přinese zajímavý zážitek vám i překvapení z nevšedního přátelům.
Hlávkové, ledové, listové
Při přípravě salátů je skutečně z čeho vybírat, ne že ne. Pouze čeleď brukvovitých, kam patří bílé či červené zelí, ale také kedlubny, květák, brokolice, řeřicha, křen či hořčice, obsahuje více než 330 rodů s přibližně 3700 druhy rozšířenými takřka po celém světě!
Prvním a nejdůležitějším předpokladem přípravy dobrého salátu je čerstvost suroviny. Potom je svěží a křupavý, stačí ho jenom zakápnout kvalitním olivovým olejem a dobrým vinným octem, nic víc.
Vedle "klasického“ hlávkového salátu můžete sáhnout také po salátu ledovém nebo listovém nejrůznějších typů (Lollo Rosso - červenolistý, Lollo Bianco - světle zelené listy) a odrůd: Dubáček, Rosela, Merlot, Rekord... Kdo má rád lehce hořké podtóny, zvolí čekanku, jež je vynikající rovněž dušená v bílém víně a drůbežím vývaru s trochou šunky.
Především v Itálii jsou oblíbené saláty z rostlin radicchio, které patří také mezi salátové čekanky z čeledi hvězdnicovitých. Někomu u nich vadí nahořklá chuť. Méně je jí v těch, které byly vysazeny na podzim a sklízí se na jaře. Můžeme si pochutnávat například na radicchio di Treviso, Trevigiano, di Chioggia nebo di Verona. Jak už názvy napovídají, jejich domovem je severní Itálie. Obecně platí, že světlé odrůdy se hodí do salátů, červené k dušení nebo grilování.
Špenát
Špenát většině starší a střední generace navždy znechutily školní jídelny, které ho podávaly jako jakousi nechutnou zelenou hmotu. Přitom je to skvělá zelenina jak do salátů, tak k tepelné úpravě. Nerozlišuje se podle odrůd, ale podle toho, jestli jde o zimní či jarní.
Špenát má široké uplatnění. Může fungovat jako hlavní přísada do salátů, obložených chlebů, příloha k masu či jako součást těsta nebo jeho náplň. Když se umí připravit, je lahůdkou i někdy obávaná špenátová polévka. Vynikajícím, rychlým a levným jídlem jsou i těstoviny smíchané se špenátem, parmezánem a zakapané trochou olivového oleje.
Pamatujme, že čerstvý špenát se vařením "scvrkne“ až na desetinu objemu. Vždy je, jako už tradičně u všech druhů zeleniny, lepší špenát připravovat v páře než jej vařit.
Bylinky
Nať z petržele či celeru a pažitku zná každý. Ovšem použitelných vonných bylin roste i u nás v přírodě nepočítaně a v obchodech jsou už čerstvé také nejrůznější ze zahraničí. Co název, to jiná vůně a chuť, o kterou se podělí v salátu, v zálivkách i při grilování masa (viz rámeček Druhy bylinek).
Čerstvě sklizené bylinky musíme ihned opláchnout studenou vodou a nechat oschnout. K nakrájení či nasekání bylinek je nejvhodnější tzv. kolébka. Na dřevěném prkénku dvěma ostrými zahnutými čepelemi nakrájíme či nasekáme bylinky, aniž bychom je rozmačkali.
Jistě vás napadne otázka, zda bylinky vařit s jídlem, nebo je přidat až k hotovému pokrmu. Vaříte-li s jídlem, lépe se uvolní minerální látky, zároveň však značně utrpí éterické oleje. Bylinky tak ztratí větší část své "kořenící“ síly. Proto přidejte bylinky až ke konci vaření a nechte je chvilku působit. Aby byla jejich chuť v jídle co nejvýraznější, přidejte bylinky ještě jednou, krátce před podáváním. Pokud nemáte s bylinkami dost zkušeností, používejte zpočátku vždy jen jeden druh. Tak nejlépe zjistíte, zda vám to či ono aroma vyhovuje a také jaké množství máte použít, aby vám jídlo chutnalo.
Do salátu se hodí i některé květy. Nejenom pro ozdobu, ale i pro zajímavou chuť. Existují jedlé orchideje, ale hosty můžete udivit i tehdy, když do salátu dáte kousek květu bezu černého, fialky, sedmikrásky, chryzantémy jedlé, aksamitníku, zavinutky podvojné, měsíčku zahradního či lístky z květu šípkové růže nebo nadrobené květy lučního jetele.
Ryby
Kdo si myslí, že si u moře lacino pochutná na mořských pochoutkách, hluboce se mýlí. Ryby v přímořských letoviscích rozhodně nejsou levné. Ty tam jsou doby, kdy mořské ryby u zdroje byly laciné. Je jich stále méně a poptávka po nich ve světě neustále roste. I na místní rybáře v přístavech už brzy ráno číhají hostinští, aby od nich koupili čerstvé kousky a měli co nabídnout hostům. Na turisty už toho mnoho opravdu kvalitního nezbude, ale i tak je z čeho vybírat.
Chobotnici už sice ochutnal takřka každý, ale že jsou vynikající i proklínaní mořští ježci, správně ježovky, ví málokdo. Kdo by si také dal třeba na Francouzských Antilách jídlo nazvané pro našince nepříliš lákavě blaff. Přitom je to vynikající rybí pokrm, ve kterém nechybí právě ježovky.
Ryby a jiní mořští živočichové jsou jídla plná tělu prospěšných látek, tedy nejenom chutná (což je ostatně i dobře propečený bůček), ale na rozdíl od něj jsou i zdravá. To už dnes ví nejenom dietologové. Stravovací návyky se však mění pomaleji než osvěta. Přitom nabídka skutečně čerstvých, nemražených sladkovodních i mořských ryb je především ve velkých městech v Česku kvalitní.
Horší je to někdy s personálem, který pořádně ani neví, co vlastně prodává. Je podivuhodné, že tvůrci českého zoologického názvosloví už v devatenáctém století vymysleli názvy pro ryby, které donedávna viděl a ochutnal mezi Šumavou a řekou Moravou málokdo. Co třeba takový chňapal?
Přinášíme proto stručný přehled toho, co z mořského světa už je u nás k dostání a co se s tím dá dělat. Jakési rybí Who is who (Kdo je kdo). Lososa, tuňáka a ústřice už pozná téměř každý, a tak jsme je tentokrát vynechali.
Rybí Kdo je kdo
Čeleď treskovitých
Treska, jedna z nejoblíbenějších mořských ryb, patří k řádu hrdloploutvých, který má deset čeledí s 650 druhy. Nejpopulárnějším zástupcem čeledi treskovitých je treska obecná (angl. cod, něm. Dorsch, fr. morue, šp. bacalao). Prodává se čerstvá, mražená i sušená. Sušená musí být bělavá či lehce nažloutlá, když jde do červena, je zle. Na trhu je i treska tmavá (it. merluzzo, šp. carbonero, něm. Köhler, angl. saithe), bezvousá, skvrnitá, světlá, Polak, treska středomořská či mník mořský. Jde o všestranně použitelné ryby, a proto nechybí v žádné dobré rybí restauraci.
Mořští okouni a vlci
Řád ostnoploutvých, kam patří i okoun říční, je se svými osmi tisíci druhy jeden z nejrozmanitějších. Mořský okoun se zas až tak moc od toho "našeho“ neliší. Stejně jako jeho sladkovodní bratr má vynikající maso a víc kostí. Někde ho dostanete pod názvem mořský vlk, a čím jednodušeji je připravený, tím je lepší. Někde ho úmyslně zaměňují za méně chutného a méně kvalitního vlkouše, který je v nákupu levnější. Patří sem i kanicové (černý, hnědý, levhartí, Merra, Sonneratův), kteří jsou pro své pevné bílé maso rovněž pochoutkou, třeba připravení na grilu.
Chňapalové
K čeledi chňapalovitých (angl. snapper, fr. vivaneau, it. lutianida, šp. lutjánido) patří například chňapal červený, žlutoocasý, malabarský, barakuda či očnatci štíhlý a obecný. Vyznačují se dobrou kvalitou masa a nejlépe chutnají červení.
Ropušnice
Ošklivé na pohled, vynikající na talíři - to jsou dračí hlavy, mořští škorpioni neboli ropušnice. Jsou vhodné do rybích polévek a dušené. Pod hřbetní ploutví mají jedovou žlázu, a tak když na ně v moři šlápnete, není to žádná radost. Tepelnou úpravou se však jed pacifikuje, někde však hřbetní ploutev raději vyřezávají. Nejznámější a na pohled nejošklivější je asi ropušnice obecná, ovšem i skvrnitá a aljašská se jí v "kráse“ velmi podobají.
Sardinky
Kdo by neznal v konzervě napěchované sardinky. Ovšem ty čerstvé jsou neporovnatelně chutnější. Patří k nim i sleď neboli na severu Evropy populární hering a z něj připravený matjes. Na trzích i jídelníčcích se objevují šproty, korušky smrduté, mořské maloústé, ančovičky či sardinky obecné různých velikostí. Potřete je olivovým olejem, dejte na gril, osolte je mořskou solí a máte s letní večeří vystaráno.
Žraloci a rejnoci
Vypadá to jako ryba, chutná to jako ryba, ale je to paryba. Obávaní žraloci a rejnoci jsou vynikající pochoutkou. Tedy pokud nemrzli rok někde v mrazáku. Můžeme ochutnat žraloka s poetickým názvem mořský anděl, který se ale odborně jmenuje už "banálně“ polorejnok křídlatý. Vybrané restaurace podávají rejnoky skvrnité, hladké, mramorované, kukaččí či ostnaté, ale dušení či pošírovaní chutnají všichni znamenitě. Ze žraloků jsou zase vynikající steaky. Ať už ze žraloka ostrouna, hladkouna, máčky velkoskvrnité, světlouna či žraloka modrého nebo černocípého.
Humři, scampi, langusty a vilejši
Humr (angl. lobster, něm. Hummer, fr. homard, it. astice, šp. bogavante) je v kuchyni nejvíce oceňovaným korýšem. Zájmu odpovídá i cena. Do kuchyní se dostávají dva druhy. Homarus americanus má na rozdíl od humra evropského (gammarus) větší klepeta. Kolem celé Evropy se loví a podává garnát císařský, zvaný scampo (častěji v množném čísle scampi). Je to příbuzný humra, krevet i našeho raka říčního a velikostí se mu podobá. Scampi na rozdíl od krevet mají dlouhá tenká klepeta. Většinou se stejně jako krevety pěstují uměle. Langusty lze chuťově srovnat s humry, na první pohled se však od nich liší absencí klepet a naopak přítomností dlouhých tykadel.
Skutečnou lahůdkou jsou vilejši. Musí se ručně odtrhávat ze skalisek, na která jsou pevně přisátí. Nejlepší jsou syroví. Je to oblíbená a drahá pochoutka především na Pyrenejském poloostrově. Ochutnat můžete i nejrůznější kraby. Nejednodušší úprava všech zmiňovaných mořských živočichů je stejná jako u našich raků: šup s nimi do horké vody, až jim zčervená krunýř.
Vína
Spotřebitelská poptávka se mění i v tak zdánlivě neměnné a staletími ověřené klasice, jakou je bezesporu nápoj z nejušlechtilejších - víno. Ve světě, a v posledních letech už i u nás, stále vzrůstá zájem o kvalitní, svěží a dobře pitelná mladá vína. Není to jenom otázka generační. Mění se životní styl a s ním i konzumní návyky. Výrobci, pokud chtějí uspět, se jim musí přizpůsobovat.
V zimě vína těžká, v létě lehká
V Rakousku, kde mají obdobné klimatické podmínky i sortiment révy vinné jako na Moravě, už vinaři běžně používají termíny jako letní nebo terasové víno. Ne že by se sklízelo na terase či v létě, ale jsou tak prezentovány právě lahve naplněné kvalitním, dobře pitelným, svěžím lehkým vínem z loňského ročníku.
Jde o vína bílá i růžová. Dobré červené musí být přece jenom hutnější a vyžaduje víc času pro dokonalé vyzrání. Po vylože-
ně mladých vínech typu našeho Svatomartinského nebo nového Beaujolais, která by se měla vypít v roce sklizně do Vánoc, tak přichází další výrazné roční období ovlivňující poptávku a tím i charakter nabízených vín.
Je pochopitelné, že za horkého večera se lépe než těžší bílá nebo červená vína dobře popíjejí svěží mladá vína bílá či růžová. Stejně tak jako v době podzimních lezavých mlh či v zimních mrazech u krbu lépe chutnají vyzrálá hutná vína červená nebo tělnatá vína bílá i s vyšším zbytkovým cukrem.
Růžové potěšení
Zkušení producenti tento trend zachytili včas, ostatní se mu chtě nechtě musí přizpůsobovat, pokud chtějí prodávat svá vína i ve stále vzrůstající zahraniční konkurenci. Rok od roku u nás stoupá obliba růžových vín. Společnost Bohemia Sekt, největší český výrobce šumivých vín, přišla už před dvěma roky na počátku léta s podařeným růžovým sektem, který pít někde na terase v dobré společnosti je opravdovým potěšením. Růžovou řadu sektů dál rozšiřuje.
Přitom tichá růžová vína to na našem trhu neměla snadné. Po počáteční nedůvěře, dané špatnými zkušenostmi z let komunistických, milovníci vína zjistili, že nejde o žádnou náhražku, ale plnohodnotné, vesměs kvalitní a dobře pitelné víno. Za dob minulých se slilo špatné bílé s ještě horším červeným a výsledek se prodával jako nepitelné růžové.
Dnes už dokonce máme vinaře, jako například Jiří Hort z Dobšic u Znojma (viz Ochutnávka dále), kteří se přípravě růžových vín věnují s plným nasazením. Do červnové soutěže růžových vín, kterou pořádal s naší spoluprací měsíčník Víno Revue, přihlásil čtyři vzorky a všechny se po přechutnání profesionálními degustátory dostaly mezi první desítku. Jiří
Hort dokonce v Dobšicích každoročně už několik let pořádá speciální festival růžových vín.
Vzhledem k našim klimatickým podmínkám je mnohdy přijatelnější z modrých odrůd připravit příjemné růžové víno než se za každou cenu snažit udělat klasické červené. Touto cestou jde například Nové vinařství, jež má sice na vinicích vysazené modré odrůdy révy vinné, ale připravuje z jejich hroznů bílá či právě růžová vína. Jedno z nich najdete také v Top ten dnešní Ochutnávky.
10 nejlepších rosé
Měsíčník Víno Revue, se kterým IN magazín dlouhodobě spolupracuje, uspořádal v rámci své celoroční soutěže, odpovídající předpisům EU, Prague Trophy hodnocení růžových vín.
Odborná komise certifikovaných degustátorů hodnotila 67 vín z celého světa. Představujeme deset vzorků v pořadí, jak se na degustaci umístily. O vzrůstající úrovni domácích růžových vín svědčí i to, že se mezi první desítku v konkurenci vín z celého světa dostalo sedm vzorků pocházejících z moravských vinic. Podrobnosti najdete v nejnovějším dvojčísle Víno Revue.
Cabernet Sauvignon rosé 2007 - pozdní sběr, ČR
Výrobce: Vino Hort - Ing. Jiří Hort, Dobšice
Cena: 268 Kč
Charakteristika: lososová barva, ve vůni maliny, list černého rybízu. Ovocná chuť, příjemná, svěží, vyrovnaná. Velmi solidní "růžák“ s komplexním projevem. Výborné například k salátu z rukoly s grilovaným masem.
Rosé Shiraz 2007 Argentina
Výrobce: Finca Las Moras, Argentina
Cena: 160 Kč
Dovozce: Vicom
Charakteristika: tmavě růžové víno s oranžovými odlesky. Ve vůni jemné, ale hluboké, cítíme maliny, ostružiny, mandarinky, papriku a pepřové tóny. V chuti je komplexní a vyrovnané, s tóny ovoce a koření. Je to výrazné a atraktivní rosé. Hodí se k přírodním steakům.
Grapes pink (Modrý Port./Frankovka) 2007
Výrobce: SOŠV a SOUZ Valtice, ČR
Cena: 150 Kč
Charakteristika: jiskřivě růžová barva, čistá ovocná vůně s marmeládovými tóny. V chuti šťavnaté, s bohatou paletou vyzrálého zahradního ovoce. Je to čistě propracované líbivé víno. Ladí s tvrdým sýrem s mytou kůrou.
Pinot Noir klaret 2007 - pozdní sběr, ČR
Výrobce: Vino Hort - Ing. Jiří Hort, Dobšice
Cena: 268 Kč
Charakteristika: jemná, světle růžová barva. Ve vůni rozeznáváme višně, maliny a lesní mech. V chuti jsou poznat peckoviny s výrazným podílem jádra a sladkým závěrem. Je to výrazné rustikální víno, kterým můžeme klidně zapíjet i vepřovou pečeni.
Frankovka 2007
Výrobce: SOŠV a SOUZ Valtice, ČR
Cena: 130 Kč
Charakteristika: růžová barva s oranžovými odlesky, ve vůni jemné a svěží, s tóny malin, ostružin a fíků. V chuti harmonické, ovocné, s příjemnou kyselinkou. Velmi příjemné letní víno. Dobře se bude snoubit například s kuřetem na kari a s rozinkami.
Cépage Rulandské modré rosé 2007
Výrobce: Nové Vinařství, ČR
Cena: 130 Kč
Charakteristika: lososová barva s oranžovými odlesky. Ve vůni výraznější, s tóny zralých zahradních plodů a brusinek. V chuti čerstvé zahradní ovoce, brusinky, výrazná kyselinka. Typický "růžák“, který si na nic nehraje, příjemné víno působící velmi suchým dojmem. Výborně ladí s grilovanou zeleninou.
Cépage Cabernet Sauvignon 2007
Výrobce: Nové vinařství, ČR
Cena: 180 Kč
Charakteristika: světle růžová barva s čajovými odlesky. Ve vůni příjemně ovocné s tóny malin a jahod. Vyvážené a harmonické v chuti, se svěží mandarinkovou příchutí. Příjemné, ve všech ohledech vyvážené víno, které bude potěšením popíjet s tatarákem z lososa.
Svatovavřinecké kabinet rosé 2007
Výrobce: Vino Hort - Ing. Jiří Hort, ČR
Cena: 208 Kč
Charakteristika: starorůžová barva, ve vůni aroma drobného zahradního ovoce. Víno harmonické chuti s výraznými malinovými tóny. Je to opulentní víno se zajímavě zakomponovanou kyselinou, hodí se k zadělávaným masitým pokrmům.
Morande Pionero Cab. Sauv./Syrah rosé 2007
Výrobce: Morande, Chile
Cena: 186 Kč
Dovozce: Vicom
Montej Rosé (Barbera/Dolcetto) 2007
Výrobce: Villa Sparina, Itálie
Cena: 280 Kč
Dovozce: Vino Markuzzi
Charakteristika: růžová barva s oranžovými odlesky. Ve vůni harmonické, ovocné, jemně minerální. Vyrovnaná chuť s příjemnou kyselinkou a tóny jahod a malin. Příjemné, svěží, harmonické rosé, které bude ještě lepší s grilovanými rybami.
Koktejly
Ne každý má rád víno. U takových jedinců v letních horkých dnech a večerech mohou uspět chladné míchané nápoje. Například společnost Mattoni už řadu let pořádá mistrovství světa v přípravě nealkoholických nápojů, ve kterých pochopitelně nesmí chybět tradiční karlovarská mattonka.
Pro inspiraci přinášíme dva parádní kousky, jež na této soutěži zabodovaly, i s příslušnými recepty. Další tři recepty, tentokrát i s příslušnými "grády“, jsou z knihy Franze Brandla Koktejly. S alkoholem je i míchaný nápoj připravený z letošní novinky Coca-Cola Zero.
Royal Strawberry
na jednu sklenici:
* 1 - 2 cl Strawberry Liqueur
* 10 cl vychlazeného sektu
* jahoda na ozdobení
Jahodový likér nalijeme do sklenky a doplníme vychlazeným sektem. Na okraj sklenky zasuneme jahodu.
Mattoni Shudder
(Vítězný drink soutěže Mattoni Grand Drink 2007, který v lotyšské Rize namíchal italský barman Alfonso Miniero.)
* 3 cl Mattoni Grapefruit
* 2 cl mangovo-broskvového jogurtového krému
* 10 cl jahodového extraktu
* 3 kousky celeru
* 5 cl ananasového extraktu
* Ozdoba: zelené jablko, bílá ředkev, angrešt, mango
* Způsob přípravy: šejkr
Do šejkru a do sklenice na tzv. long drinky vložíme led, přilijeme mangovo-broskvový jogurt, jahodový a ananasový extrakt. Přidáme celer a sedm vteřin třepeme. Ze skleniček vylijeme vodu z ledu a koktejl nalijeme do sklenic. Dolijeme grapefruitovou Mattoni a na závěr přidáme dvě kapky balsamikového octa. Zamícháme a ozdobíme.
The Drink of a Goodness
(Stříbro na stejné soutěži, míchal Maďar Peter Szerekes.)
* 10 cl Mattoni
* 8 cl 100% pomerančového džusu
* 3 cl vanilkového sirupu
* 1 cl bezového sirupu
* 2,5 cl čerstvého limetkového džusu
* čerstvé ovoce - jahody, borůvky
* Ozdoba: snítka citronové trávy, pomerančová kůra, borůvky, červený rybíz
* Způsob přípravy: šejkr
Zchladíme sklenku a šejkr. Vylijeme přebytečnou vodu ze šejkru, přidáme ingredience a pečlivě protřepeme. Vyprázdníme sklenice (jak vodu, tak led) a rozmačkáme v nich lístky bazalky a přidáme čerstvě nasekaný led do poloviny sklenice. Na led umístíme ovoce a překryjeme ho ledem. Nalijeme drink ze šejkru a dolijeme vychlazenou Mattoni a jemně promícháme. Umístíme ozdoby a brčko, lžičku oddělíme.
Zero dry coctail
* 4 cl Beefeater Gin
* 1 cl Lime Cordial
* 1/8 čerstvé limetky
* Coca-Cola Zero
Buď do tumbleru, nebo na kostky ledu posupně dáme všechny ingredience či základní ingredience a čerstvou nakrájenou limetku protřepeme s ledem v šejkru. Na závěr dolijeme Coca-Cola Zero. Servírujeme s plátkem limetky.
Jahodová bowle s kiwi a malinami
* 500 g jahod
* 250 g malin
* 3 kiwi
* 12 cl kiwi likéru
* 2 lahve suchého bílého vína
* 1 lahev suchého sektu
Jahody a maliny smícháme v nádobě na bowli s kiwi likérem a lahví bílého vína. Přikryjeme a necháme hodinu odležet v lednici. Před podáváním přidáme nakrájené kiwi a druhou lahev vína a sekt.
Caipirinha (nejoblíbenější koktejl v Brazílii)
jedna sklenka
* 6 cl brazilského třtinového rumu Cachaca
* 2 limetky
* 2 - 3 lžičky hnědého třtinového cukru
Limetky nakrájíme na čtvrtky a dřevěnou paličkou je ve sklence důkladně pomačkáme. Nalijeme cachacu a přidáme cukr. Sklenku doplníme nahrubo nasekaným ledem a důkladně zamícháme.
Libor Ševčík
libor.sevcik@economia.cz
Druhy bylinek
Kterými bylinkami můžete vašim pokrmům dodat nejen chuť, vůni a aroma, ale také barevně zpestřit stůl? Uvádíme ty v kuchyni nejběžnější, ale i téměř neznámé bylinky.
Bazalka (kadeřavá, anýzová, červená, posvátná, divoká, trpasličí, červená, thajská, citronová, neapolská), pelyněk, estragon, kopr, saturejka, merlík vonný, kerblík třebule, oregano (mexické, krétské, řecké), šalvěj, tymián, rozmarýn, koriandr, mateřídouška, majoránka, kostival lékařský, libeček, kopřiva, potočnice, lžičník, šrucha, řeřicha, rdesno, roketa, šťovík, komonice, mochna husí, routa vonná, reveň kadeřavá, popenec obecný, pampeliška, yzop lékařský, máta (ušlechtilá, korejská, marocká, dlouholistá, jablečná, anglická, vodní, kadeřavá, americká), marulka, meduňka lékařská, zavinutka, rozchodník skalní, levandule, kardamon, wasabi, chryzantéma jedlá, klasnatka, citronová tráva a další.
Vařte s námi
Cézar salát (pro 4 osoby)
Vyskytuje se v mnoha podobách, přinášíme klasickou recepturu, kterou vymyslel v minulém století Caesar Cardini. Původně do něj nedával ančovičky, ale zaléval ho worcesterskou omáčkou.
2 římské saláty (můžeme použít i náš klasický listový, lollo rosso, dubáček či roketu) * 150 ml olivového oleje * 2 stroužky česneku * 5 krajíčků toastového chleba * 2 lžíce citronové šťávy * 8 nahrubo nakrájených řezů z ančoviček * 90 g parmezánu * 1 vejce * sůl, pepř
Vejce minutu povaříme, na pánvi rozehřejeme čtyři lžíce olivového oleje, přidáme nadrobno nakrájený česnek a kostičky toastovaného chleba bez kůrek a vše za stálého míchání opečeme dozlatova. Listy salátu upravíme na mísu, zbývající olej smícháme s citronovou šťávou, podle chuti osolíme a opepříme. Do zálivky rozklepneme mírně uvařené vejce a vše rozšleháme metlou. Zálivkou přelijeme salát, promícháme a přidáme opečené kostičky chleba s česnekem a nakrájené ančovičky. Znovu vše promícháme. Nakonec salát posypeme hoblinkami z parmezánu.
Exotický salát ze zeleniny a ovoce (pro 4 osoby)
60 g ananasu * 60 g nízkotučného jogurtu * 50 g papájí * 40 g fenyklu * 30 g míchaného listového salátu * nať z petržele * citronová šťáva * sůl
Ananas a fenykl nakrájíme na tenké plátky, papáju oloupeme, zbavíme semen a nakrájíme na kostičky. Salát natrháme na menší kousky, nať z petržele nasekáme a smícháme s jogurtem, přidáme lžičku citronové šťávy a osolíme. Vše v míse promícháme.
Pečená ryba na fenyklu (pro 4 osoby)
* 800 g - 1 kg pevné mořské ryby (nejlépe tuňák) * 2 středně velké cibule * 1 větší bulva zeleninového fenyklu * 5 lžic olivového oleje * sůl, pepř * 2 malé citrony nebo limetky k podávání
Oloupeme cibuli a nakrájíme na klínky. Fenykl zbavíme poškozených částí, omyjeme a nakrájíme na klínky. Zeleninu rozložíme na pekáček (zapékací mísu), osolíme a opepříme. Troubu předehřejeme na 180 - 200 °C. Očištěné rybí filety zbavíme kůže, položíme na zeleninu, osolíme a opepříme a vše zakapeme olivovým olejem. Pečeme asi 15 až
20 minut, záleží na druhu ryby. U prvotřídního tuňáka stačí jen asi 10 minut.
Tip
Jahody s vinnou omáčkou (pro 10 lidí)
Je čas jahod, a tak si je zkuste připravit trošku jinak, třeba podle francouzského kuchaře Jeana-Paula Manzaca z pražské restaurace Bresserie M.
2 kg jahod * 1 l dobrého červeného vína (Merlot) * 250 g cukru * 2 plátky skořice * svazek čerstvé bazalky
Víno s cukrem a skořicí vaříme na mírném ohni tak dlouho, až z něj zbude polovina. Vznikne jakýsi tmavý sirup. Mezitím pokrájíme jahody na čtvrtky a dáme do mističek. Listy bazalky nakrájíme na tenké proužky a nasypeme je na jahody. Nakonec vše přelijeme vinnou omáčkou.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist