Pět hodin zápasili včera hasiči s povodní v pražské Štěpánské ulici. Ráno tam prasklo vodovodní potrubí a začala z něj vytékat voda, která zaplavila část suterénu památkově chráněného paláce Lucerna i část ulice, která se na dvou místech propadla.

Naštěstí nebyl nikdo zraněn. Evakuováno však muselo být asi dvacet lidí.

"Přítok vody se podařilo uzavřít až po poledni, většinu vody ale hasiči odčerpali do třetí hodiny odpoledne," sdělila mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková.

Kvůli zplodinám z hasičských čerpadel byli evakuováni lidé z prvních dvou podlaží budovy. Voda sahala v suterénu do výšky zhruba půl metru. Několik hodin potom netekla voda v ulicích Štěpánská a Vodičkova po ulici V Jámě a v části Václavského náměstí. Odpojeny musely být i elektrické a plynové rozvody.

Poškozené potrubí je z roku 1936. "Příčinou havárie bude zřejmě stáří a koroze materiálu," uvedla Dvořáková.

Nejde o první podobnou havárii v Praze. V lednu 2006 praskl vodovodní řad u křižovatky ulic Sokolská a Rumunská nedaleko náměstí I. P. Pavlova. Koncem srpna 2004 prasklo více než 80 let staré vodovodní potrubí v Pařížské ulici.

Pražská vodovodní síť má přes tři tisíce kilometrů, z toho přes sto kilometrů slouží déle než 100 let. Nejstarší potrubí leží v zemi už od roku 1880.

080728_03c.jpg