Americká vláda se rozhodla převzít kontrolu nad hypotečními ústavy Fannie Mae a Freddie Mac, které se potýkají s krizí na trhu hypoték ve Spojených státech. Oznámil to včera ministr financí Henry Paulson.

Opatření je součástí snahy vlády o podporu trhu s bydlením, jehož útlum má negativní dopad na celou ekonomiku.

Oba podniky přejdou pod správu Federální agentury pro financování bydlení (FHFA), dokud se je nepodaří stabilizovat. Ministerstvo financí v nich navíc získá majetkový podíl. Řada analytiků opatření vlády vítá.

"Fannie Mae a Freddie Mac jsou tak velké a protkané do našeho finančního systému, že by kolaps některé z nich způsobil velký chaos na finančních trzích doma i po celém světě," zdůvodnil vládní opatření Paulson.

Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke rozhodnutí vlády podpořil. "Tyto nezbytné kroky pomohou posílit americký trh s bydlením a podpoří stabilitu našich finančních trhů," prohlásil Bernanke.

Agentury vykupují od finančních ústavů hypotéky, které pak mění na další finanční instrumenty, jež prodávají.

Americký prezident George Bush koncem července podepsal návrh zákona na podporu realitního trhu v USA, který se potýká s největšími problémy od velké hospodářské krize z 30. let minulého století.

Společnost Freddie Mac, sídlící ve Washingtonu, a Fannie Mae ze státu Virginia vlastní či garantují téměř polovinu všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Celkový objem takových úvěrů se pohybuje kolem 12 bilionů dolarů, z toho na obě agentury připadá zhruba pět bilionů dolarů (přibližně 87 bilionů korun). Oba obři, za nimiž vždy stál americký stát, se kvůli kolapsu na hypotečním trhu ocitli ve velkých ztrátách, které činily téměř 14 miliard dolarů.

Akcie Fannie Mae od konce letošního června klesly na newyorské burze o 66 procent a akcie Freddie Mac se propadly o 69 procent.

Tržní hodnota Fannie Mae je nyní 7,6 miliardy dolarů oproti 38,9 miliardy dolarů na konci loňského roku. Tržní hodnota Freddie Mac klesla na 3,3 miliardy dolarů z 22 miliard dolarů za stejné období.

Převzetí Fannie Mae a Freddie Mac je doposud nejdůležitějším krokem americké vlády ke zmírnění následků finanční krize, kvůli níž došlo ve světě ke ztrátám a odpisům v hodnotě více než 500 miliard dolarů.