"Studenti, které nemohou podporovat rodiče, mají možnost si na školu vydělat," říká Jiří Kleibl, rektor vysoké školy Unicorn College.
* Jak hodnotíte první rok fungování Unicorn College (UCL)?
Myslím, že první rok byl velmi úspěšný, protože jsme ho ukončili přesně tak, jak jsme předpokládali. Osvědčil se mimo jiné náš informační systém, který je vlastně mutací systému, který náš zakladatel Unicorn nabízí svým zákazníkům. Ten pomáhá řídit chod školy, ale je také součástí výukového programu. Nejen že si studenti přes něj organizují rozvrh, ale najdou v něm i odkazy na literaturu nebo jeho prostřednictvím komunikují s kantory a odevzdávají jim zadané úkoly. V této souvislosti je zajímavé říci, že veškerá vnitřní komunikace neprobíhá e-mailem, ale prostřednictvím systému. Systém tedy práci školy výrazně zefektivňuje, ale zároveň klade vyšší nároky na studenty i kantory, kteří se v něm museli naučit pracovat. Musím přiznat, že to bylo mnohdy náročné zejména pro vyučující. Za velký úspěch považuji, že se nám tento systém podařilo uplatnit u všech předmětů hned od prvního ročníku.
* V čem se liší výuka od běžných vysokých škol?
Je to zejména důrazem na přípravu studentů do praxe a také složením profesorského sboru, kde jsou silně zastoupeni odborníci z praxe. Výuku jsme třeba obohatili workshopy v rekreačních zařízeních, kterými Unicorn disponuje. Zde si studenti mohli vyzkoušet kompletní řešení určitého projektu a práci v týmu. Studenti dostanou zadání a musí vypracovat projekt. Práce v malých týmech nám umožnila větší interaktivitu mezi studenty a přednášejícími, navíc tato forma podle našich zkušeností studenty aktivizuje. Od jiných škol se také lišíme unikátním spojením výuky informatiky a managementu, což je kombinace, která na trhu pracovních sil chybí.
* S kolika studenty jste v prvním roce pracovali?
Do prvního ročníku jsme přijali téměř sto studentů, letos bychom chtěli přijmout dvojnásobek. Již nyní se zdá, že předsevzatý cíl splníme, a to jsme ještě nevyužili nové příležitosti, kterou je čerstvě udělená akreditace pro kombinované studium. Je pro nás velmi významná, protože umožní nabídnout studijní program i pro již zaměstnané zájemce. Počítáme s tím, že až tato informace pronikne do IT komunity, tak se nám v září ještě řada lidí přihlásí. Jinak se nám také již podařilo zaměstnat několik studentů na částečný úvazek u společnosti Unicorn. Dohodu máme i s dalšími partnery, například s firmou Siemens, která má o zaměstnávání studentů zájem. Souvisí to s naším záměrem, že finanční prostředky by neměly být překážkou studia na naší škole.
* Další možností, jak hradit studium, je stipendium...
Ano. Při přijímacím řízení studenti vypracovávají stipendijní test, a když splní podmínky, mohou získat stipendium od Unicornu nebo od našich partnerů.
* Jak se díváte na tvrzení, že soukromá škola dá diplom každému, kdo si jej zaplatí?
My se snažíme jít proti trendu veřejného mínění, které se vytvořilo o některých soukromých vysokých školách. Máme silné finanční zázemí, které se projevuje v tom, že péči, jakou studentům dáváme, si veřejná škola nemůže dovolit. Ale náš zakladatel nezaložil tuto školu za účelem výdělku - to, myslím si, umí jinak a s menšími komplikacemi. Byl především veden snahou ovlivnit kvalitu a efektivnost výuky pro potřeby praxe. Vedení Unicornu na základě svých zkušeností tvrdí, že existují velké nedostatky v přípravě studentů pro praxi. To není nepodložené tvrzení, ale praxe firmy, která přijímá každoročně kolem 200 lidí z různých fakult. A tam se potvrdil problém, že tito studenti mají znalosti v některých oborech velmi dobré, ale neumí řešit praktické problémy. Takže zaměstnavatel si je musí připravit, což představuje tři čtyři měsíce intenzivní výuky a samozřejmě nemalé náklady pro firmu. My si uvědomujeme, že soukromé školy dosud byly až tou druhou volbou a i dobře situovaní rodiče nejdřív dají dítě na školu, kde je studium zadarmo. Ale my věříme, že se to otočí a že se díky nabízenému studijnímu programu a profilu absolventů staneme vyhledávanou školou, na kterou se zájemci budou hlásit přednostně.
* Můžete srovnat fungování kolosu, jako je VŠE a UCL?
To je velmi obtížné. Na VŠE běží obrovský technologický proces zahrnující 17 tisíc studentů a je nutno fungování tohoto kolosu udržet na dobré úrovni kvality. Velkou část energie škola vynaloží na organizaci a řízení průběhu tak, aby proces bez problémů fungoval. Když jde o menší skupinu, proces dostává jinou kvalitu, je interaktivnější, kontakt žáka s učitelem je daleko intenzivnější a i z hlediska hodnocení bych skoro řekl, že testovací a zkoušecí výstupy mohou být někdy jen formalitou, protože student a učitel se velmi dobře znají. U velké školy musíte vypracovat a zavést systém, jak znalosti prověřit, a uplatnit ho ve velice širokém rozsahu. Na menších školách je situace vždy osobnější, což napomáhá bezprostřednějšímu vztahu.
* Jaký je podle vás přístup státu k vysokým školám?
Podle mého názoru není vlastní systém zřizování a vstupování státu do této problematiky nejšťastnější. Je diskutabilní, zda stát může svými nástroji dostatečně zabezpečit kvalitu a strukturu pedagogického procesu na vysokých školách. Stát by měl především udělat všechno pro to, aby se vytvořila provázaná a logická koncepce celého systému vzdělávání, která by byla dostatečně pružná, aby mohla reagovat na změny jak ve světovém, tak i domácím vývoji ekonomiky a celé společnosti. A tato koncepce nemůže mít horizont volebního období. Podstatná změna v systému se totiž projeví až za deset či patnáct let. Stát by měl také zabezpečit dostatek prostředků, má-li stoupat prestiž profese učitelů na všech stupních vzdělávání.
* V upoutávce na internetu se o UCL hovoří jako o vysoké škole elitních jednotek IT a objevuje se tam zlatý prsten. Ten budou absolventi skutečně dostávat?
Ano. Zatím jsem ho in natura neviděl, protože máme ještě dva roky k prvním absolventům, ale prsten by jim měl připomínat, že patří ke komunitě Unicorn College.
(aam)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist