- Jednání dozorčí rady provázela demonstrace 40 tisíc zaměstnanců

- Přijeli i odboráři Škody Auto

Předseda dozorčí rady Volkswagenu Ferdinand Piech v pátek překvapivě nepodpořil tábor stranící koncernu Porsche v jeho snaze získat větší kontrolu nad největší německou automobilkou. Piech tiše podpořil zástupce zaměstnanců, kteří se snaží zachovat takzvaný zákon o Volkswagenu, jenž chrání automobilku před ovládnutím jediným akcionářem.

Zasedání dozorčí rady provázela jedna z největších demonstrací v dějinách automobilky, které se zúčastnili i čeští odboráři z mladoboleslavské Škody Auto.

Informovaný zdroj agentuře Reuters sdělil, že Piech na dozorčí radě chyběl, když se hlasovalo o návrhu Porsche zajistit možnost přímé kooperace mezi Porsche a automobilkou Audi. Ta je ve skupině Volkswagen výrobcem luxusních vozů a konkurentem Porsche.

Deset členů odborů v dozorčí radě tak díky Piechově absenci mohlo přehlasovat zbylých devět zástupců akcionářů včetně tří zástupců Porsche. Přitom Piech je sám jedním z členů rodinného klanu Porsche. Do čela rady se však dostal i díky podpoře odborů.

Šéf Porsche a člen představenstva Volkswagenu Wolfgang Porsche Piechův postup ostře kritizoval. "Jsem zděšen chováním předsedy," řekl Porsche magazínu Focus v článku, který byl zveřejněn před dnešním vydáním časopisu.

K rozkmotření klanu Porsche přispěla páteční demonstrace zhruba 40 tisíc zaměstnanců.

Demonstrovalo se za zachování zákona o Volkswagenu, jehož změnu požaduje Evropská komise i automobilka Porsche, která je odhodlána získat ve Volkswagenu většinový podíl. Odborářům hrozí, že by změnou zákona mohli přijít o dosavadní klíčový vliv při strategických rozhodnutích v koncernu.

Zachování zákona vedle zaměstnanců prosazuje i spolková země Dolní Sasko, která díky němu drží ve Volkswagenu blokační menšinu. Evropský soudní dvůr loni rozhodl, že zákon porušuje pravidla EU. Německá vláda poté navrhla takovou podobu zákona, která by i nadále zaručovala blokační minoritu Dolnímu Sasku a právo odborů na spolurozhodování v důležitých záležitostech. To označil eurokomisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy za nedostatečné.

McCreevyho napadl v německé veřejnoprávní televizi ZDF premiér Dolního Saska Christian Wulff, který je také členem dozorčí rady Volkswagenu. Podle něj se McCreevy chová diktátorsky. Zároveň dodal, že komise McCreevyho návrhu podat žalobu na Německo nevyhoví. Evropská unie totiž nemůže zasahovat do německé legislativy.

Porsche už ve Volkswagenu drží zhruba 31 procent akcií a usiluje o získání většinového podílu. Privatizační zákon o Volkswagenu z roku 1960 dosud de facto zaručoval právo veta při strategických rozhodnutích ve firmě Dolnímu Sasku, jež má ve firmě dvacetiprocentní podíl. Premiér této západoněmecké spolkové země Christian Wulff ve středu navrhl, že Dolní Sasko je ochotno navýšit podíl v automobilce na 25 procent, pokud to bude nutné, aby si udrželo blokační minoritu.