Termín přijetí eura potřebují podnikatelé vědět včas.
Reforma systému výzkumu a vývoje se povedla.
"Pokud kurz eura posiluje tempem o více než deset procent, řada firem se s tím nedokáže vyrovnat. Uvědomujeme si, že přijetí eura je vázáno na stav veřejných financí, ale kdo zná cíl, najde cestu. Euro totiž nepotřebují pouze exportéři," řekl v pondělí na Sněmu Svazu průmyslu ČR.
Martin Jahn zato ocenil reformu systému výzkumu a vývoje. "Tato změna se dostala hodně daleko, jsem rád, že se do ní dávají nemalé prostředky a systém se razantně mění, a to ve vztahu k hodnocení investic do této oblasti. Obsahuje i změny, které vedou ke zlepšení vysokého školství a k posílení technického vzdělávání," uvedl Jahn. Připomněl, že z pohledu svazu však nepostupují reformy dostatečně rychle, a to zejména změna důchodového systému, která je z hlediska dlouhodobé stability veřejných financí ta nejdůležitější.
"Za poslední dva až tři roky jsme zvyklí na samé dobré zprávy, ale v posledním období se objevují určité varovné signály. Například tempo růstu exportu, které bylo v minulosti výrazné, se v současnosti velmi zpomaluje. Také situace na trhu práce už není tak růžová, začíná klesat investiční aktivita firem. Jde především o velmi vysoké ceny materiálů, například oceli, energie, ale též pokles poptávky po těchto komoditách v západní Evropě," dodal Jahn. Jeden z hlavních důvodů je také posilování koruny až pod hranici 23 koruny za euro.
Svaz provedl v posledním období několik průzkumů mezi firmami, všichni hovoří o tom, že posilující koruna a neexistující termín pro přijetí eura považují za jeden z hlavních problémů své ekonomiky. "Chápeme, že koruna musí posilovat, ale pokud to je meziročním tempem o více než deset procent, nejsou se s touto situací firmy schopny vyrovnat. Chápeme, že možnosti vlády a České národní banky jsou v tomto směru omezené. Jsme rádi, že tato banka v letním období přihlédla k situaci s posilováním koruny a snížila úrokové sazby. Doufáme, že i nadále bude takto k potřebám průmyslu přistupovat. Stanovení termínu přijetí eura zvýší jistotu při plánování firem a zmenší zájem o spekulaci s korunou," poznamenal viceprezident.
Dodal, že jsme otevřená ekonomika v srdci Evropy zaměřená na export do zemí Evropské unie, kam směřují tři čtvrtiny naší produkce, proto česká ekonomika euro potřebuje.
Ve svém vystoupení se Martin Jahn zmínil i o zavádění zelených karet, které pomohou řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Cílem jejich vydávání by totiž měl být flexibilní nábor odborníků ze zahraničí a snížení administrativní zátěže na straně zaměstnavatele a cizince. Svaz průmyslu a dopravy ČR zejména vítá zkrácení lhůt pro vydávání zelených karet na minimální dobu jednoho měsíce od chvíle předložení žádosti cizince. Od tohoto projektu si slibuje jednotný a rychlejší postup zastupitelských úřadů ČR v zahraničí při udělování pobytových víz a pracovních povolení: jejich zpracování tradičním způsobem trvá v průměru pět měsíců. Přesto panují obavy, zda státní správa bude schopna zajistit lhůtu třiceti dnů, a to vzhledem k nedostatku personálu na zastupitelských úřadech.
Také je dobrá změna systému, cizinec totiž může žádat zelenou kartu na území ČR, pokud v ní pobývá legálně a je absolventem české vysoké či střední školy. Dosud bylo možné podat žádost o vízum do ČR pouze na zastupitelstvích Česka v zahraničí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist