Odborně je rýma definována jako zánět nosní sliznice. Je známá jako doprovodný symptom onemocnění lidově nazývaného nachlazení a představuje nejčastější infekci dýchacích cest. Akutní rýmu způsobují zejména viry, které jsou přenášeny tzv. kapénkovou infekcí. Pacienti, kteří trpí touto infekcí, šíří kýcháním a kašláním nákazu do okolního prostředí. Zdravý člověk pak po jejím vdechnutí může onemocnět infekcí horních cest dýchacích. Doba od přenosu do projevu onemocnění, tzv. inkubační doba, trvá od několika hodin do několika dní, podle druhu viru a stavu imunity organismu. Onemocnění začíná škrábáním v krku, kýcháním a ztíženým dýcháním nosem a může být doprovázeno zvýšenými teplotami. Druhý nebo třetí den vzniká vodnatý výtok z nosu, který se postupně zahušťuje a později nabývá bělavé až žlutavé barvy. To je projevem zvýšeného osídlení sliznic bakteriemi.
Když bakterie honí viry
Akutní virová rýma je velice běžným onemocněním. Je provázena vodnatým výtokem z nosu. Můžete mít i celkové příznaky, jako jsou zvýšená teplota a schvácenost. Většinou trvá průměrně pět až sedm dní. Jiným typem je rýma způsobená bakteriemi. Ta velice často navazuje právě na rýmu virovou. Viry oslabí sliznici v nose a ta pak neodolá nájezdu škodlivých bakterií. Výtok z nosu zhoustne, zežloutne, až zezelená, často i zaléhají uši, protože se ucpává Eustachova trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu. Bakteriální zánět v nose bývá spojen se zánětem vedlejších dutin nosních. Ten se projevuje bolestí čela a tváří nad postiženou dutinou. Rýma může probíhat i dlouhodobě, kdy se střídavě lepší a následně zase vrací. V tomto případě mluvíme o chronické rýmě, na jejímž vzniku se podílí řada faktorů, například opakované a neléčené infekce, alergeny, fyzikální a chemické podněty (prach, kouř atd.), hormonální nerovnováha a jiné. První pomoc představují nosní kapky, a jestliže má nemocný také zvýšenou teplotu a necítí se dobře, měl by eventuálně sáhnout i po lécích snižujících teplotu, určitě pak po Paralenu. Je také dobré hodně pít. Při rýmě, která se nezlepšuje, nebo je dokonce den ze dne horší a horší a přidávají se k ní silné bolesti hlavy a horečky, je třeba navštívit lékaře. Protože by se mohlo jednat o zánět nosních dutin, na který platí antibiotika.
Senná rýma nesouvisí se senem
Kromě virové existuje také rýma alergická, která velice často doprovází bronchiální astma. Alergická rýma je charakterizovaná alergickou reakcí na určité látky a patří k nejčastějším alergickým onemocněním. Odborně se nazývá "sezonní alergická rýma". Je vyvolávána pylem, plísněmi a postihuje téměř 10 procent lidí. K senné rýmě obvykle nedochází po kontaktu se senem a není při ní horečka.
Výskyt alergické rýmy je velmi vysoký. Udává se obvykle mezi 5 až 10 % populace, vyšší čísla nacházíme u městské populace. Výskyt sezonní alergické rýmy postihuje až 15 % dospělé populace. U dětí je výskyt ještě vyšší. Alergická rýma může mít sezonní charakter nebo může obtěžovat nemocného po celý rok. Jejími spouštěči jsou kromě pylů například roztoči, zvířecí chlupy, některé druhy plísní, potraviny, léky, včelí a vosí jed, kovy, složky kosmetiky nebo chemikálie z pracovního prostředí. Podobné projevy jako alergická rýma má tzv. vazomotorická rýma. Příčinou je abnormální, přehnaná reakce cév nosní sliznice na rozličné vnitřní i zevní vlivy.
-
caz
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist