1. Co bylo vaším prvním impulzem ke studiu ACCA?
2. Co vám studium ACCA dalo? Aplikujete znalosti nabyté studiem v práci?
3. Jak jste se připravoval/a na zkoušky?
4. Doporučil/a byste ACCA? Proč by měli lidé hledající kariéru ve financích a účetnictví absolvovat tuto kvalifikaci?
Petr Vácha, FCCA partner v oddělení auditu společnosti Ernst & Young v České republice
Petr Vácha stojí v čele expertní skupiny na problematiku Mezinárodních standardů účetního výkaznictví v regionu střední Evropa. V oboru auditu pracuje od roku 1995 se zaměřením na podniky a dále se specializuje na veškerou problematiku související s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví (IFRS).
Když jsem ještě při vysoké škole nastupoval do auditorské firmy, neměl jsem příliš jasnou představu o tom, co všechno práce auditora obnáší. Časem se ale potvrdilo, že mé rozhodnutí bylo správné, audit je zajímavý a variabilní a dává člověku možnost získat velmi široký rozhled. Už během prvních let jsem pracoval na řadě projektů v různých odvětvích a různých zemích, např. ve Švýcarsku, Německu, nebo i v exotičtějších zemích, jako jsou Uzbekistán a Gruzie. Ve firmě jsem prošel všemi pozicemi a musím říci, že každá z nich znamenala novou příležitost ve smyslu jiného druhu práce i zkušeností. Co se týče specializace, nejvíce mě oslovila dynamická oblast Mezinárodních standardů účetního výkaznictví.
1. Když jsem v roce 1995 nastupoval, bylo studium ACCA požadavkem a i předpokladem odborného růstu. Koneckonců bylo i jedním z důvodů, proč jsem si vybral audit - možnost zkombinovat další odborné vzdělávání se získáváním reálných zkušeností během práce pro klienty pro mě byla atraktivní. Velkou motivaci určitě představoval fakt, že se jedná o renomovanou mezinárodní kvalifikaci, kterou člověk uplatní i při práci mimo Českou republiku. Vyhovovalo mi také to, že se ACCA studuje v angličtině, což vás donutí opravdu aktivně používat jazyk ve všech formách.
2. Mým prvotním zájmem bylo získat další vědomosti v oblasti mezinárodního finančního výkaznictví a prohloubit si znalosti v dalších relevantních oblastech. V tomto směru naplnilo studium má očekávání a dalo mi dobré základy pro další rozvoj. Z vědomostí získaných v ACCA čerpám dodnes, i když už se od té doby, co jsem studium v roce 1998 dokončil, v oboru mnohé změnilo. Naše profese se neustále vyvíjí, je ovlivňována řadou požadavků ze strany regulátorů, a tak jsou další odborné vzdělávání a specializace nejen vítané, ale v podstatě nezbytné. Vzdělávání je ostatně i jednou z priorit naší společnosti. Školicí programy v Ernst & Young jsou soustavně aktualizovány a propracovávány tak, aby odrážely měnící se požadavky trhu i změny v zákonech a předpisech.
3. V době, kdy jsem začal studovat ACCA nebylo tolik přípravných kurzů, jako například dnes a i organizace školení ze strany firem nebyla příliš propracována, takže se velmi často stávalo, že se jediné možné školení krylo se zakázkou pro klienta, která měla samozřejmě přednost. Tuto situaci jsme proto často řešili samostudiem a brali si studijní volno. Musím říci, že mně osobně tato forma velmi vyhovovala, protože nejsem typ, který rád chodí na kursy a počítá typizované příklady. Pro mě osobně byl tehdy zajímavý například management accounting, což je oblast, které jsem se věnoval již na vysoké škole. Noční můrou naopak byly anglické daně (studoval jsem tehdy ještě UK stream), kterým jsem musel věnovat nejvíce času.
4. Studium ACCA bych rozhodně doporučil, o odborníky na účetnictví a výkaznictví se znalostí mezinárodního kontextu je dnes na pracovním trhu velký zájem. Dobrá znalost mezinárodního výkaznictví spolu s ostatními navazujícími obory je myslím dnes již nezbytnou výbavou pro účetní, ekonomy, finanční manažery, auditory a finanční analytiky jak ve společnostech s účastí zahraničního kapitálu, tak i v českých podnicích.
Lenka Kváčová, FCCA, finanční kontrolor, Ness Technologies
V současnosti pracuji v evropském ústředí nadnárodní společnosti Ness Technologies, kde od roku 2006 působím na pozici finančního kontrolora. Zodpovídám za plánování a konsolidaci finančních výsledků devíti evropských společností, které jsou evropským ústředím řízeny. Oddělení, ve kterém působím, zároveň poskytuje metodickou podporu lokálním finančním oddělením. Dále máme na starosti přípravu a kontrolu plnění rozpočtu evropské části společnosti a připravujeme různé analýzy a reporty. Naše práce je tedy opravdu pestrá.
Co se týká mých plánů do budoucnosti, s nimi souvisí to, že jsem letos v září zahájila studium MBA in Financial Services při London School of Business & Finance (to je určeno speciálně pro členy ACCA). Více ale nebudu prozrazovat.
1. O ACCA jsem se dověděla v době, kdy jsem hledala své první zaměstnání. Zaujaly mě firmy, které toto studium podporovaly. Do jedné z nich, společnosti Coopers & Lybrand (dnes PricewaterhouseCoopers), jsem se rozhodla nastoupit a v roce 1997 jsem se registrovala ke studiu.
2. Studium hodnotím jako velmi přínosné. Nabyté zkušenosti využívám prakticky každý den. Čas od času také "opráším" učebnice a oživím některá pozapomenutá témata.
3. Můj tehdejší zaměstnavatel, PricewaterhouseCoopers, poskytoval studentům velkou podporu, takže jsem mohla navštěvovat kurzy a také jsme měli dostatek studijního volna. Připravovala jsem se hlavně během studijního volna. Nejhůře se mi skládaly zkoušky jako "Information for Control and Decision Making" nebo "Management Strategy", které mně svým obsahem nepřipadaly příliš zajímavé. Musím ale přiznat, že v průběhu času jsem využila i znalosti právě z těchto oblastí. Naopak zkoušky, které byly nějak spojené s mojí tehdejší praxí, mě bavily nejvíc (např. "Accounting and Audit Practice" nebo "Tax Planning").
4. Rozhodně doporučuji. Rozsah studia pokrývá prakticky všechny oblasti financí a je dobrým základem pro působení v praxi. Z mé zkušenosti při nástupu do mého zaměstnání byla kvalifikace ACCA hodnocena velmi pozitivně. Pozice, kterou zastávám, musí být obsazena člověkem s kvalifikací ACCA, popř. CPA.
Martin Navrátil, ACCA
ACCA jsem začal studovat v roce 1999. Bylo to krátce poté, co jsem ukončil studium na Vysoké škole ekonomické v Praze a nastoupil na pozici asistenta auditora ve společnosti PricewaterhouseCoopers. Ve velkých auditorských firmách je studium mezinárodní účetní kvalifikace, v Čechách většinou ACCA, standardem. A tenkrát v roce 1999 jsem i já chápal ACCA jen jako další "pracovní úkol". To, jaká hodnota se v této profesní kvalifikaci skrývá, jsem začal objevovat až v průběhu studia, poté co jsem jej dokončil v roce 2003, a zejména až když jsem odešel z externího auditu.
Po pěti letech v PwC jsem reagoval na profesní výzvu a v roce 2004 jsem začal pracovat v Belgii pro KBC Group, společnost s vedoucí pozicí na belgickém a středoevropském bancassurance trhu. Pátým rokem působím na pozici Regional Audit Coordinator Central Europe, kde jsem zodpovědný za koordinaci a dohled nad činností útvarů interního auditu v dceřiných společnostech KBC Group. V České republice se jedná o finanční skupinu ČSOB. Mezi mé hlavní úkoly patří rozvoj střednědobé strategie interního auditu, dostatečné pokrytí auditních rizik, zajištění konzistence auditních postupů v jednotlivých částech KBC skupiny a efektivní využití skupinových auditních zdrojů.
Moje práce zahrnuje také řízení a provádění forenzních a speciálních šetření případů s možným strategickým dopadem na KBC skupinu. I když je vzhledem k neustálému cestování moje práce časově náročná, oceňuji na ní zejména to, že mi umožňuje získat globální náhled na vývoj finančních trhů nejen v regionu střední Evropy, ale i přímé srovnání s trhem západoevropským reprezentovaným Belgií.
Nejen že dokončená ACCA kvalifikace byla jedním z kritéríi umožňujících mi získat moji současnou práci v konkurenci dalších zájemců, ale hlavně mě vybavila znalostmi a dovednostmi, které mně pomáhají dělat dobře moji práci. Ač by se mohlo zdát, že přehled v účetních principech a Mezinárodních standardech účetního výkaznictví získaný v rámci ACCA ztratil pro mě hodnotu opuštěním externího auditu, opak je pravdou. To že "vidím" logické vazby ve výkazech společností, je mi oporou při pochopení a správné interpretaci problémů diskutovaných v rámci výborů auditu (Audit Committees) - vrcholných orgánů risk management governance. V současnosti však více než účetnictví využívám znalostí z dalších oblastí ACCA, zejména auditingu. Nicméně, pro mne je tím hlavním benefitem ACCA získaná schopnost formulovat jasně podstatu odborných názorů.
Závěrem bych zmínil, že i když jsem po ukončení ACCA studoval a dokončil i další profesní kvalifikace, má pro mě ACCA stále nejvyšší hodnotu. Dnes když vybírám nového zkušeného člena některého z auditních týmů, ACCA kvalifikace je pro mě opravdovou zárukou, že kandidát je dostatečně kvalifikovaný.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist