Každoroční nárůst počtu zahraničních turistů v Česku letos podle odhadů agentury CzechTourism výrazně zpomalí. Za letošek se počet ubytovaných hostů meziročně zvýší o 1,5 procenta, maximálně na 6,8 milionu. Na veletrhu MADI to řekl ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Loni přitom cestovní ruch zaznamenal růst téměř čtyři procenta. A ještě v prvním pololetí přijelo do ČR 3,1 milionu hostů z ciziny, což bylo o 3,6 procenta více než loni.

Důvodem poklesu dynamiky ve druhém pololetí je podle Vondrušky finanční krize v některých zemích, odkud do České republiky tradičně jezdí nejvíce turistů. Ti začínají šetřit, své výdaje na cestování si pečlivě hlídají i firmy.

Propad se očekává hlavně u turistů z Británie, kteří jsou po Němcích druhou nejpočetnější skupinou zahraničních hostů v Česku.

Méně turistů přijede zřejmě také z eurozóny a USA. "V nejlepším případě to bude stagnace," řekl Vondruška.

Naopak stejně jako loni, zhruba o třetinu, poroste počet turistů z Ruska. Více hostů přijede také z Polska a Slovenska.

Přes malý růst hraničící se stagnací není podle šéfa CzT cestovní ruch v krizi. "Některé katastrofické scénáře z léta se nenaplňují," řekl Vondruška.

Na krizi nedoplácí pouze Česká republika. Například Polsko nebo Dánsko zaznamenaly v pololetí pokles počtu turistů, růst pouze mezi dvěma a třemi procenty měly turistické velmoci Francie, Španělsko a Chorvatsko.

Naopak boom zažívá příjezdová turistika například na Slovensku (nárůst o 14 procent) nebo v Bulharsku (nárůst o 15 procent).

081105_16.jpg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist