Americké ministerstvo spravedlnosti s podmínkami schválilo dohodnuté převzetí největšího domácího pivovaru Anheuser-Busch belgickým konkurentem InBev za 52 miliard dolarů (více než bilion korun). Spojením podniků vznikne největší výrobce piva na světě.

Souhlas ministerstva je podmíněn tím, že InBev prodá svou značku Labatt USA a související licence. Spojení podniků, které již schválili akcionáři obou firem, by mělo být dokončeno ještě v letošním roce.

Pivovarnická skupina InBev již dříve slíbila, že transakce pomůže výrobci piva Budweiser, společnosti Anheuser-Busch, v expanzi na rozvíjející se trhy, jako jsou například Rusko, Čína a Brazílie.

Kvůli značce Budweiser vede Anheuser-Busch řadu sporů s českobudějovickým Budvarem. Ten ale předpokládá, že jeho postavení nebude touto fúzí ovlivněno.

Členem správní rady nového podniku byl na konci září jmenován dosavadní výkonný ředitel a prezident pivovaru Anheuser-Busch August Busch IV.

Šéf společnosti InBev Carlos Brito rovněž před časem ujistil odborové svazy ve Spojených státech, že spojením obou pivovarů nedojde k uzavření ani jedné z 12 místních továren za předpokladu, že se nezvýší daně nebo nenastanou jiné nepředvídatelné skutečnosti. Odbory se totiž obávaly, že nová firma Anheuser-Busch InBev by pro výrobu piva využívala levnější pivovary na hranici s Mexikem, provozované společností Grupo Modelo, kterou z poloviny vlastní Anheuser-Busch.

InBev vznikl v roce 2004 spojením belgického pivovaru Interbrew a brazilské nápojové společnosti AmBev. Mezi jeho hlavní značky patří Stella Artois, Beck, Bass nebo brazilská Brahma.

Na českém trhu s pivem má InBev se značkami Staropramen, Ostravar a Braník zhruba patnáctiprocentní podíl.

Loni InBev připravila o pozici největšího světového výrobce piva skupina SABMiller, vlastník Plzeňského Prazdroje.

Společnosti Anheuser-Busch a InBev loni vyrobily celkem 460 milionů hektolitrů piva a utržily 36,4 miliardy dolarů. Sloučená skupina bude jedničkou na všech pěti největších trzích s pivem ve světě, tedy v Číně, Spojených státech, Rusku, Brazílii a Německu.

InBev, který vlastní 123 pivovarů ve více než 30 zemích světa, se poprvé začal ucházet o amerického giganta AnheuserBusch letos v červnu, kdy nabídl jeho akcionářům 65 dolarů za akcii. Setkal se však s odporem vedení firmy. Proti byl její výkonný ředitel August Busch IV., jehož rodina před 150 lety pivovar založila. Za pravdu mu dávala i řada Američanů, kteří Anheuser-Busch považují za národní pivovarnický klenot. InBev ale boj nevzdal a navýšil nabídku na 70 dolarů za akcii.

Přibližně pět procent akcií v Anheuser-Busch, který sídlí ve městě St. Louis ve státě Missouri, drží také proslulý americký finančník Warren Buffett.