Zaměstnanci, hlavně odborníci a manažeři, vidí jako hlavní příčinu nerovnosti na pracovním trhu diskriminaci podle věku (více než 2/3 dotázaných) a rovněž podle pohlaví (necelá 1/2 zaměstnanců). Diskriminaci pohlaví uvádějí více ženy (55 %) než muži (36 %).
Společnost Gender Studies si nechala vypracovat v říjnu výzkum, který zjišťoval míru vnímání rovných příležitostí zaměstnanců k možným diskriminacím, a to jak celkově, tak v porovnání mezi jednotlivými zaměstnaneckými pozicemi. Odpovídalo 614 respondentů, z toho 330 mužů a 284 žen ve věku od 18 do 65 let.
Zhruba pětina lidí se domnívá, že v jejich firmě nepanují rovné podmínky mezi muži a ženami v platech, odměnách a možnosti postupu. Dvě pětiny žen a čtvrtina mužů se domnívá, že ženy nedostávají za stejnou práci stejný plat.
Zastoupení žen ve funkcích klesá směrem k top manažerským pozicím. Polovina respondentů uvedla, že ve vedoucích pozicích je výrazně více mužů než žen, 15 % pak, že je v nich jen o něco více mužů než žen.
Většina lidí by uvítala možnost práce z domova, kterou využívá čtvrtina dotázaných.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist