S manželem máme společnost s ručením omezeným, v níž jsem společníkem, ale aktivně se na podnikání nepodílím. Rozvádíme se a manžel chce můj podíl vyplatit. Jak se v takovém případě postupuje? Existuje specialista, který společnost ohodnotí? L. Krejčí, Brno


Nejjednodušším řešením je dohoda. Pokud jste nabyla obchodní podíl za trvání manželství, spadá jeho hodnota do takzvaného společného jmění manželů (SJM). Jste-li společníky oba dva, spadá do něj hodnota obou podílů a tu je nutno vypořádat.

Základní zásadou vypořádání je, že podíly obou manželů na SJM jsou stejné. Tedy i v případě, že jsou vaše obchodní podíly různě velké, náleží vám při vypořádání celá polovina hodnoty podílu vašeho manžela, a jemu polovina hodnoty podílu vašeho. Podle této zásady by vaše obchodní podíly vypořádal soud.

Opatrnost je tedy nutná obzvláště v případě, je-li výše vašeho obchodního podílu nižší než výše podílu manžela. Při vypořádání by vám v takovém případě náležela polovina celkové hodnoty obchodních podílů, nikoliv pouze hodnota vašeho nižšího podílu.

Proto doporučuji i v případě, že se hodláte vypořádat dohodou, nechat ocenit obchodní podíly znalcem. Vyberte ho ze seznamu znalců, vedeného krajským soudem místně příslušným dle trvalého bydliště znalce.

V dohodě je třeba počítat i s náklady na zpracování znaleckého posudku. Musíte stanovit, jak se na úhradě těchto nákladů budete s manželem podílet. Ohodnocení obchodních podílů znalec provede na základě dohody o zpracování znaleckého posudku, kterou s ním spolu s manželem uzavřete. Zákon číslo 36/1967 o znalcích stanoví pro jejich činnost přísná pravidla. Nesmí totiž být pochyb o dostatečné odbornosti zpracovaného posudku a o nepodjatosti znalce.

Hodnota vašeho obchodního podílu by byla určena podle poměru vašeho podílu k podílu manžela. Jeho konkrétní výše není rovná výši vašeho počátečního vkladu do společnosti, ale závisí na hospodářské situaci firmy ke dni vypořádání. V závislosti na ekonomickém výsledku může být vyšší, ale i nižší než váš vklad do společnosti.

Samozřejmě vám nic nebrání v tom, abyste se s manželem dohodli, že celková výše finančního plnění, které vám v rámci vypořádání obchodních podílů vyplatí, bude nižší než polovina, na niž byste měla nárok. Dá se totiž předpokládat, že by tak manžel snáze souhlasil s dohodou, pokud dle vašeho vyjádření ve společnosti žádnou činnost nevykonáváte.

Pokud byste se nedohodli, bylo by nutné vypořádat SJM rozhodnutím soudu.

Základním rizikem takového postupu je, že soud při stanovení hodnoty obchodního podílu v rámci vypořádání vychází z hodnoty SJM ke dni vypořádání. Tedy nikoliv ke dni zániku manželství. V průběhu řízení před soudem se ale hodnota podílu může významně snížit v důsledku změny ekonomické situace firmy.

Odpovídá:
Petr Mališ
Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři

Své dotazy zasílejte na adresu firma@economia.cz