Český Krumlov leží na okraji velmi pustých, málo zalidněných prostorů táhnoucích se od města k Lipnu. Sem zaměříme náš dnešní delší tip. Upozorňujeme, že start i oba cíle – Zlatá Koruna a Hořice na Šumavě – leží na železniční trati.
Kratší tip: Vyjdeme-li z Českého Krumlova po zelené směrem na Kleť, dojdeme po 1,5 km na zdejší vlakové nádraží. Zvolíme-li za start nádraží, je celá trasa dlouhá jen 13 km. Výškový rozdíl je však pořád zhruba půlkilometrový. Až k Novému Dvoru (3) procházíme nejprve zástavbou a pak po silnici. Komunikace, ale bez provozu, nás vede i na rozcestí Nad Vyšným (4,5) a krátce za ním nás lesní cesty dovedou až na vrchol Kleti (8). Horopisně jsme v Blanském lese, který je chráněnou krajinnou oblastí a jehož je Kleť (1084 m) nejvyšší horou. Výhled nám umožní nejstarší rozhledna v Čechách z roku 1825, uvnitř se stálou výstavou, přístupná veřejnosti. Původně to byla hvězdárna. Nová hvězdárna byla před půlstoletím postavena poblíž a je o víkendu celoročně přístupná. Cestou nahoru i dolů se ocitáme v přírodní rezervaci chránící zbytek přirozeného smíšeného lesa a tou lze procházet výhradně po značených cestách. My pro odchod volíme červenou, která nás svede na rozcestí na Tereziině cestě (10), k hájovně Kokotín a dál k nádraží Zlatá Koruna (14,5). Pokud bychom si chtěli alespoň zvenčí prohlédnout zdejší klášter, musíme si přidat po 1,5 km v obou směrech.
Delší tip: Z Českého Krumlova od zámku vyjdeme po modré, která nás provede zámeckou zahradou k rozcestí U rybníčku (3). Ze sedla Dubík chvíli sledujeme místní komunikaci, pak od ní stoupáme vpravo okrajem lesa k osadě Malotín (5,5). Pokračujeme pustým úsekem polními a lesními cestami do Slavkova (10) s farním kostelem sv. Bartoloměje. Jde o pozoruhodný komplex drobného středověkého panského sídla, jehož tvrz byla přestavěna na faru. Cesta dál vede kolem kapličky Cipín k neznačené odbočce (vlevo) k nedalekým rozvalinám gotické tvrze Pasovary, které doporučuji nevynechat. Zachovala se z ní třípatrová hranolová věž a zbytky zdiva z přilehlých budov. Převážně otevřenou krajinou dojdeme do Světlíku (15,5) s dominantním kostelem sv. Jakuba Většího. Není tedy náhodou, že jsme právě absolvovali část jedné z mnoha Svatojakubských cest, které křižují celou Evropu a scházejí se u hrobu tohoto světce v severním Španělsku. Zelená odbočuje (v původním směru příchodu) prudce vpravo ke křížku U svaté Trojice, kde stávala kaple a ještě předtím tvrz Trojany. Sledujeme údolí potoka Čertice, z něhož vystoupíme do Šebanova s kaplí a mohutnými patrovými domy. Odtud nás zelená značka vede trochu oklikou k nádraží v Hořicích na Šumavě (23). Město s kostelem sv. Kateřiny, u něhož najdeme pranýř a kamenné mísy na měření obilí, se zdvíhá od nádraží v příkrém svahu. Proslavily ho pašijové hry, divadelní zpracování Kristova života, obnovené v roce 1993, které zde mají téměř dvousetletou tradici.
Jan Stráský
Autor je předsedou Klubu českých turistů, bývalý ministr a premiér
mapa
MAPA: Šumava Lipno, 1:50 000, edice KČT č. 67
TRASA: 1a. Český Krumlov (zámek) – zelená: 2a. Kleť (8) – 3a. Zlatá Koruna, žst. (14,5)
1b. Český Krumlov (zámek) – modrá: 2b. Slavkov (10) – 3b. Světlík (15,5) – zelená: 4b. Hořice na Šumavě (23)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist