Člověk, který začne hledat práci až ve chvíli, kdy skončí výpovědní lhůta, dělá podle odborníků chybu. Možností, jak rychle najít novou práci, je přitom hned několik.

1. Známí a přátelé


Osobní reference jsou při hledání práce skvělou devízou. Na doporučení může firma v případě kvalifikovaného zájemce dokonce vytvořit nové místo, které by se do žádné evidence volných míst nedostalo. Výhodu mají lidé se širokou sítí kontaktů, kterou si budovali v rámci dosavadní kariéry.

2. Úřad práce


Hlavní činností úřadů práce nemá být vyplácení dávek v nezaměstnanosti a zajištění sociálního a zdravotního pojištění, ale vyhledání odpovídající pracovní pozice pro registrované uchazeče o práci. Vhodnou práci na úřadu práce ale najdou spíše lidé s nižší kvalifikací. I zaměstnavatelé raději vidí vlastní aktivitu zájemců o práci než člověka, kterého pošle úřad práce.

3. Pracovní agentury


Pracovní agentury nabízejí žadatelům o zaměstnání zdarma zařazení do svých databází, ve kterých firmy hledají vhodné zaměstnance. Výhodou hledání práce přes personální agenturu může být větší pružnost soukromé firmy motivované provizemi za zprostředkování práce. Další výhodou je kontakt s pracovníky agentury, kteří mají na žadatele o místo často více času než úředníci na úřadu práce.

4. Inzeráty v tisku


Denní tisk přináší každý den inzeráty s nabídkou zaměstnání. Často dokonce v podobě specializovaných příloh, ve kterých je kromě nabídky zaměstnání možné najít i rady, jak se o práci ucházet s větší šancí na úspěch. Při hledání je ale nutné počítat s tím, že mnoho inzerátů zadávají personální agentury. Před setkáním s potenciálním zaměstnavatelem tedy budete muset projít pohovorem s konzultantem agentury, který provádí prvotní výběr vhodných lidí.

Inzerát, prostřednictvím kterého budete hledat práci, si také můžete podat sami jako řádkovou inzerci. Třeba v příloze HN Kariéra stojí jedno otištění 300 korun. Absolventy to bude stát desetinu.

5. Internet


Schopnost práce s moderními technologiemi zvyšuje šanci na pracovní uplatnění hned dvakrát. I u dělnických pozic často zaměstnavatelé vyžadují základní znalost práce s PC, ale na internetu je hlavně celá řada možností, jak zaměstnání získat. Servery typu karieraweb.cz provozovaný vydavatelstvím Economia či web jobs.cz nabízejí denně stovky inzerátů s nabídkou pracovních míst. Přehled volných míst zpřístupňuje i portál ministerstva sociálních věcí na http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/vmjedno.