- V případě obav zjistěte, jaké máte šance "přežít"

- Přijďte s vlastní iniciativou, ale nenechte sebou manipulovat


V době, kdy důsledky finanční krize postupují napříč všemi odvětvími, je propuštění z práce reálnou hrozbou. A nemusí to nutně být kvůli nespokojenosti s vašimi pracovními výsledky, ale třeba jen v důsledku snižování nákladů.

Buďte nepostradatelní

Pokud k propouštění dochází v důsledku omezení či rušení výroby a týká se právě týmu, v němž pracujete, asi svou situaci těžko zvrátíte. Zkuste ale zjistit, zda vaše schopnosti a kvalifikace nenajdou uplatnění na jiném úseku firmy.

Jestliže hrozba propouštění vaše pracoviště teprve obchází, je dobré se na něj psychicky připravit. Náhlá změna vašeho chování však nemusí propuštění zabránit, zvlášť působí-li křečovitě. Zvýšená úslužnost třeba vůči nadřízenému může pomoci "přežít", anebo také váš odchod uspíšit. Záleží na tom, jak je váš nadřízený schopen rozlišit, do jaké míry jde o chování dlouhodobé, upřímné či náhlé a účelové. Psychologové se shodují, že není dobré se podbízet nebo žadonit. "Občas se člověk musí sehnout, nemělo by však jít o programové a pravidelné chování. Je třeba si vždy zachovat hrdost a sebevědomí," říká psycholog Otakar Patočka.

Pokud se ve snaze "nedostat na seznam" někdo rozhodne začít nadměrně prezentovat své zásluhy, měl by zvážit, zda je takové hry schopen. "Přetvářka a lež unavují, pozornosti a psychické energie ubývá," dodává Otakar Patočka.

Koho si zaměstnavatel rád ponechá? Užitečného a loajálního pracovníka, tvrdí všichni oslovení majitelé firem. "Chovejte se a pracujte tak dobře, aby pro zaměstnavatele bylo opravdovou ztrátou o vás přijít," radí kouč Sebastian Holovský. Nadřízený si dobře rozmyslí, jestli se chce zbavit právě zaměstnance, na kterém je poznat, že ho práce baví.

Vnímejte signály

Skoro každý se o svou práci bojí. Platí, že kdo umí relativně málo, měl by se bát nejvíce. Na druhou stranu i na ty takzvaně důležité a nenahraditelné může dojít. Abyste si ušetřili nemilé překvapení, můžete sledovat signály, které propouštění obvykle předcházejí.

Všímejte si, zda se nějakým způsobem proti normálu nemění chování vašich kolegů. Leckde je personální politika natolik zdeformovaná, že všichni, kromě vás, ví o vašem chystaném "odchodu".

Někdy může nastat i situace, že chování vašich nadřízených se vůči vám výrazně změní. Pokud si povšimnete úsečných odpovědí, tvrdosti a arogance nebo naopak pocítíte dlouhodobý nezájem o vás a výsledky vaší práce, uvažujte o odchodu. Před strachem o místo pomáhá rozvážný rozbor situace, nikoliv pasivní smíření se s propuštěním už dopředu.

Přemýšlejte o sobě

Odhadněte pravděpodobnost svého propuštění. Zeptejte se nadřízeného či personalisty, o kolik osob půjde a na kritéria propouštění. Třeba logicky dojdete ke stejnému závěru jako váš nadřízený dřív, než si vás zavolá "na kobereček". Nebudete tak překvapeni a můžete ještě zkusit konstruktivně vyjednávat. Třeba zřeknutí se nějakého bonusu nebo benefitu může propuštění odvrátit, obzvlášť v případě snižování provozních nákladů firmy. Jindy názor na vaše setrvání ve firmě příznivě ovlivní váš iniciativní přístup a návrh na sebevzdělávání. Pokud si však takto zajistíte místo, zvažte si, jak se na vás budou dívat kolegové. Zvlášť když o vás ví, že nepatříte k těm lepším.

Stává se, že šéf může pohrůžkou vyhození z práce vydírat. Záleží na vás, co si necháte líbit. Nemělo by však dojít k tomu, že vás bude nadřízený šikanovat.

Konec bývá dobrý začátek

Pokud však už výpověď přece jen dostanete do ruky, je rozhodně lepší přijmout ji důstojně. "Teprve koncem se stává každý pobyt úplným, ať jste kdekoliv," konstatuje psychoterapeut Jindřich Holý.

"Kdo je psychicky připraven a má zdravě silné sebevědomí, dokončí poslední zadané úkoly a poděkuje za získané zkušenosti," dodává. Jsou však i tací, kteří začnou pracovat liknavě a chtějí alespoň posledních pár týdnů prožít v nižším tempu. Jakoby se tím chtějí firmě za propuštění podvědomě pomstít. "Rozumnější je se domluvit s vedením na příznivém doporučení pro nalezení nové práce," říká psycholog David Heider. Spousta lidí po propuštění úplně změnila obor, a stali se v něm nepostradatelnými. Potvrdili tak biblické rčení "Kámen, který stavitelé odložili, se stal kamenem úhelným".

Co zprvu vypadalo jako osobní tragédie, se později ukázalo jako šťastné a pozitivní rozhodnutí. Jedná se o jednu epizodu života, a proto není namístě dělat nezvratná rozhodnutí. S propuštěním mohou přijít deprese, pocit beznaděje. V takovém případě je důležité neztratit hlavu a vzít odpovědnost do vlastních rukou. "Pokud jste ve finanční tísni, vezměte třeba i méně kvalifikovanou práci za méně peněz. Nemusí to být přece nastálo," radí Sebastián Holovský.

HN20090106_7.jpg

HN20090106_8.jpg