financial_times.jpg

Britské potravinářské řetězce v čele s Asdou, vlastněnou americkým obrem Wal-Mart, přišly s plánem vytvořit tisíce pracovních míst. Ukázalo se, že se s ekonomickou krizí vyrovnávají lépe než nepotravinářské maloobchody.

Asda, která je druhým největším britským řetězcem, uvedla, že letos vytvoří sedm tisíc pracovních míst.

V plánu má otevřít devět nových obchodů s potravinami a pět dalších prodejen pod názvem "Living", ve kterých se prodává nábytek a potřeby pro domácnost. Zároveň hodlá rozšířit některé současné obchody.

Nábor přes pracovní úřad

Pro nábor tří tisíc nových zaměstnanců chce využít místní pracovní úřady a personální agenturu Remploy, která se zaměřuje na tělesně postižené.

"Letos přijmeme sedm tisíc nových pracovníků, a to v době, kdy mnoho společností propouští své zaměstnance," poznamenal pro FT šéf Asdy Andy Bond.

Pozadu nezůstává ani největší britský maloobchodní řetězec Tesco.

Ten okamžitě po Asdě oznámil, že chystá v příštím finančním roce přijmout deset tisíc nových zaměstnanců.

Rovněž třetí největší britský řetězec J Sainsbury má v plánu vytvořit nová pracovní místa, a to celkem pět tisíc. Zároveň však zamýšlí propustit ve své centrále 200 zaměstnanců.

Řetězec Wm Morrison, který je čtyřkou na britském trhu, oznámil, že přijme pět tisíc nových pracovníků.

Jen malá záplata

Počet nových pracovních míst, které oznámily řetězce, je však stále jen zlomkem ve srovnání s obrovskou vlnou propouštění, která v uplynulých měsících zasáhla britský maloobchodní sektor, ale i jiná odvětví.

Kvůli pádu britského velkoobchodního řetězce Woolworths na konci loňského roku přišlo v Británii o práci zhruba 30 tisíc lidí.

Woolworths nabízel cukrovinky, ale i elektrické spotřebiče. Stejný osud postihl i prodejce nábytku MFI, obchod s hudebninami Zavvi a další menší maloobchody. Práci ztratily desítky tisíc lidí.

Supermarkety jsou kvůli poklesu spotřebitelských výdajů pod velkým tlakem. Přesto si ale vedou lépe než většina nepotravinářských řetězců, které prodávají hlavně elektroniku či nábytek.

Nezaměstnanost v Británii loni během tří měsíců končících listopadem vzrostla o 131 tisíc na 1,92 milionu lidí, což je téměř o 300 tisíc více než v předchozím roce ve stejném období. Vyplývá to z oficiálních údajů zveřejněných minulý týden.

To, že se společnost Asda rozhodla otevřít další obchody "Living" je známkou toho, že řetězec věří v úspěch tohoto typu prodejen.

O jejich úspěchu se totiž v minulosti pochybovalo.

Asda v letošním roce otevře méně obchodů než v uplynulých letech. Přijme však více nových zaměstnanců než v loňském roce, kdy práci získalo šest tisíc lidí. Některá nová pracovní místa budou zveřejněna na webových stránkách Asda.com.