Česká vláda začala bojovat s agenturami, které lidem hledají práci. Vyčítá jim, že na levná místa dosazují cizince místo Čechů. Ministři proto včera schválili nařízení, které zakazuje agenturám sjednávat lidem bez vzdělání práci na nekvalifikovaných místech.

Vládní dokument ale neodděluje národnosti. V praxi to znamená, že agentura nesmí sehnat práci ani Čechovi se základním vzděláním na nekvalifikovaném místě, například u pásu.

"Tento krok je nevyhnutelný," prohlásil ministr práce Petr Nečas. Česko se podle něj musí bránit přílivu zejména cizích dělníků, protože v době finanční krize je jejich kariéra v Česku nejistá. A nezaměstnaných cizinců se vláda bojí. Podle ministra vnitra Ivana Langera se můžou lehce stát oběťmi nebo pachateli trestných činů.

"Nechápu smysl tohoto nařízení. Jediné, čeho vláda dosáhne, budou delší fronty na úřadech práce tvořené lidmi s nižším vzděláním," soudí Martin Kratochvíl z agentury Brigádník.

Vládní dokument stanovuje, že agentury mohou neomezeně umísťovat jen lidi s maturitou a vysokoškolským diplomem. Vyučené a ty se základní školou ne. Mezi výjimky patří zedníci, tesaři či řidiči. Profesí jsou zhruba tři desítky, chybí například manipulační dělníci. "Lidé na tyto pozice ale tvoří podstatnou část našich klientů. Toto nařízení bude likvidační pro řadu agentur," obává se Kratochvíl.

Ministr Nečas ale hromadné krachy neočekává. A na agentury si chce ještě více posvítit. Jeho ministerstvo už zahájilo sérii kontrol, zda společnosti dodržují zákony a vedou lidem správně doklady. Předběžný výsledek je překvapující. Už s pětistovkou agentur zahájilo ministerstvo správní řízení, a to zkontrolovalo zhruba třetinu z celkových 2500 firem. Kontroly navíc chystá i ministerstvo vnitra. Budou se týkat zaměstnávání cizinců.

Včerejší vládní nařízení platí jen pro takzvané "dočasné přidělení k práci". Firmám, které potřebují lidi, je agentury dodají přímo na míru. To znamená přesný počet, požadované vzdělání a ještě jim vyřídí veškeré doklady. Firmy jejich služeb využívají například tehdy, když mají náhlý nárůst zakázek. Když už zaměstnance nepotřebují, zase je vrátí agentuře.