Kromě hlavního formuláře daňového přiznání bude odevzdávat většina poplatníků i některou z příloh. Kromě potvrzení o slevách na dani nebo odčitatelných položkách existují i tři oficiální formuláře sloužící pro výpočet daně.
První je určen k výpočtu dílčího základu daně z příjmů z podnikání a z jiné samostatně výdělečné činnosti, například honorářů (Příloha č. 1). Příloha č. 2 slouží pro výpočet daně z příjmů z pronájmu a z ostatních příležitostných příjmů. Příloha č. 3 pak pro výpočet daně z příjmů ze zahraničí. HN se zaměří na vyplnění prvních dvou příloh, které lidé vyplňují nejčastěji.
Strana 1 Přílohy číslo 1
V pravém horním rohu vyplníte své rodné číslo a podle způsobu, jakým hodláte uplatňovat výdaje, zaškrtnete některou z příslušných kolonek.
Příklad (ze strany 26 - pozn. red.): Pavel uplatňuje výdaje procentem z příjmů.
Poplatníci, kteří vedou daňovou evidenci nebo uplatňují výdaje procentem z příjmů, přitom budou vyplňovat řádky 101, 102 a 104. Poplatníci účtující v soustavě účetnictví vyplňují jen řádek 104.
Řádek 101 - slouží k uvedení veškerých příjmů.
Příklad: Pavel uvádí 120 000.
Řádek 102 - je určen pro výdaje. Pokud uplatňujete výdaje procenty, vyplňte částku odpovídající vaší procentní sazbě. Například zemědělci a osoby podnikající v lesnictví mají stanoven výdajový paušál ve výši 80 procent. Živnostníci podnikající v řemeslných živnostech, třeba elektrikáři nebo hostinští, mají paušál ve výši 60 procent. Ostatní živnostníci mají paušál 50 procent z daňových příjmů. U svobodných povolání, například advokátů, lékařů nebo lidí vydělávajících si na autorské honoráře, je ve výši 40 procent. Pokud vedete daňovou evidenci, jsou podkladem údaje z ní.
Příklad: Pavel uplatňuje odečet 60 000.
Řádek 104 - odečtěte řádek 102 od řádku 101. Podnikatelé, kteří si vedou účetnictví, uvedou výsledek hospodaření před zdaněním. Pokud výdaje přesahují příjmy nebo je výsledek hospodaření ve ztrátě, označí podnikatel částku znaménkem minus.
Příklad: Pavel napíše částku 60 000.
Řádek 105 - nevyplňují ti, kdo odečítají daňový paušál. Patří sem nepeněžní příjmy či daňové úpravy.
Řádek 106 - daňové odpisy a výdaje, které snižují daňový základ. Například odpisy za hmotný majetek.
Řádek 107 - sem se uvádí částka připadající na osobu, která se na podnikatelské či jiné výdělečné činnosti podílela a žila s podnikatelem v jedné domácnosti. Na manžela nebo manželku lze převést 50 procent až do částky 540 tisíc korun za rok, na ostatní 30 procent nebo 180 tisíc za rok.
Řádek 108 - uvedou se výdaje připadající na tuto osobu. Platí stejná pravidla jako u řádku 107.
Řádek 109 - příjmy, které na vás připadly jako na spolupracující osobu.
Řádek 110 - výdaje, které na vás připadly jako na spolupracující osobu.
Řádek 112 - váš podíl jako společníka veřejné obchodní společnosti nebo komplementáře komanditní společnosti.
Řádek 113 - dílčí základ daně, ztrátu uveďte v záporných číslech.
Příklad: Pavel napíše 60 000.
Doplňující údaje
Část A - je určena pro účtující poplatníky nebo poplatníky s evidencí. Poplatníci s evidencí vyplňují pouze poslední dvě kolonky.
Část B - je nutné uvést hlavní převažující obor činnosti. Kolonky o příjmech a výdajích jsou určené pro ty, kdo odčítají výdaje paušálem. V tabulce Název dalších činností musíte uvést jejich názvy, a pokud uplatňujete výdaje paušálem, tak i příjmy a výdaje z nich, jestliže jste nějaké měli.
Příklad: Pavel uvedl jako název hlavní činnosti účetnictví, do sazby výdajů napsal 50 %, uvedl příjmy ve výši 120 000 a výdaje ve výši 60 000.
Strana 2 Přílohy číslo 1
Část C - uveďte změny v podnikání, pokud k nim došlo v průběhu roku. Do kolonky Datum zahájení činnosti uvedete vždy datum skutečného zahájení podnikatelské činnosti.
Příklad: Pavel začal svoji činnost vykonávat hned k 1. lednu 2008 a to také uvedl v první kolonce.
Část D - je určena poplatníkům, kteří vedou daňovou evidenci. Údaje se čerpají buď přímo z ní, nebo z účetních knih. Vyplňují například i účastníci sdružení, které není právnickou osobou, a to ve výši svého podílu. Naopak nevyplňují spolupracující osoby.
Hmotný majetek - do prvního sloupce zaneste stav z předchozího přiznání, do druhého stav ke konci roku 2008. Údaje se uvádějí ve vstupní ceně snížené o uplatněné odpisy za celou dobu odpisování.
Zásoby - patří sem skladovaný materiál do okamžiku spotřeby, nedokončená výroba, polotovary vlastní výroby, výrobky, zvířata a skladované zboží do okamžiku prodeje.Pohledávky včetně poskytnutých půjček - všechny nezaplacené pohledávky na počátku a na konci zdaňovacího období roku 2008.
Ostatní majetek - nemusíte vyplňovat, údaj není povinný.
Rezervy - rezervy, které tvoříte na budoucí náklady například na opravu majetku. Nemusíte je danit, ale musíte je pro tento účel použít.
Mzdy - celkové hrubé mzdy.
Část E - tabulka obsahuje podklady pro řádky 105 a 106. Naleznete je v účetnictví nebo v daňové evidenci. Mezi úpravy zvyšující základ daně patří například odstupné za uvolnění bytu zahrnuté do výdajů, zrušené rezervy, přijaté úhrady pokut nebo nepeněžní příjmy či prominuté pohledávky.
Část F - pokud jste členem sdružení, které není právnickou osobou, vyplňte údaje o ostatních účastnících sdružení.
Část G - údaje o spolupracující osobě.
Část H - pokud jste spolupracující osoba, uveďte informace o hlavním společníkovi.
Část I - pokud jste společníkem veřejné obchodní společnosti nebo komanditní společnosti, kde jste komplementářem, uveďte její daňové identifikační číslo (DIČ) a výši svého podílu v procentech.
Příloha číslo 2
Oddíl č. 1, Pronájem
Pronájmy patří mezi časté druhy příjmů. V daňovém přiznání se zapisují do Přílohy č. 2. V ní nejprve zaškrtnete, zda uplatňujete výdajový paušál a také zda příjmy pocházejí ze společného jmění manželů.
Do řádku 201 zanesete veškeré příjmy z pronájmů, do řádku 202 pak výdaje. Pokud neuplatňujete paušál, musíte uvést skutečné výdaje dle účetnictví. V řádku 203 napíšete rozdíl mezi řádky 201 a 202. Pokud si vedete účetnictví, uvedete výsledek hospodaření před zdaněním, a to i v případě ztráty. Řádky 204 a 205 (viz řádky 105 a 106 Přílohy č. 1). Na řádek 206 patří dílčí základ daně. Údaj přeneste na řádek 39 základního formuláře daňového přiznání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist