Finančníci na obou stranách Atlantiku v pátek varovali, že by zákon mohl způsobit odliv talentů z největších amerických finančních institucí. Navrhovaná opatření jsou podle nich protiamerická a předčí i proslulý McCarthyho hon na čarodějnice.

Upozorňují, že návrh vznikl z rozhořčení nad aférou kolabující pojišťovny AIG, která svým manažerům vyplatila 165 milionů dolarů na odměnách z peněz daňových poplatníků určených na její záchranu.

Obávají se, že zákon by mohl mít pro největší banky v zemi fatální následky.

"Finančnictví je jednou z oblastí, na nichž Amerika stojí, a tímto je devastováno. Návrh vznikl narychlo a kvůli vzteku na AIG, ale my nejsme jako AIG," namítá jeden z bankéřů společnosti, která přijala peníze od státu.

ft.jpg"Připomíná to Rusko před patnácti lety nebo hon na čarodějnice za McCarthyho. Jde o nejvíc protiamerické opatření, jaké jsem kdy viděl," dodal bankéř.

Protesty přišly poté, co americká Sněmovna reprezentantů schválila zákon, který uložil 90procentní daň pro manažery s hrubým ročním příjmem přes 250 tisíc dolarů.

Tento týden bude o zdanění bonusů hlasovat Senát. V době, kdy se všichni budou snažit zjistit, kteří politici jsou zodpovědni za povolení vysokých odměn v AIG.

Někteří senátoři navrhují sazbu daně pro zachraňované instituce stanovit na 70 procent. Z poloviny by se na ní podílela firma a z poloviny zaměstnanec.Takové oddálení by podle nich pomohlo ztlumit politický hněv.

"Navrhované daňové zákony představují stejnou hrozbu pro budoucnost finančních institucí jako zářijový kolaps Lehman Brothers," prohlásil v Londýně jeden z předních manažerů wallstreetské banky.

"Existují tři oblasti, ve kterých jsou Spojené státy světovým leadrem, a to finanční služby, média a technologie. Zavedením devadesátiprocentní daně bychom jedno z nich odstřelili," dodal manažer.

Vlna nevole vznikla kvůli tomu, že odměny by musely zdaňovat i banky, které prosperují. Lobbisté ve Washingtonu údajně pracují 24 hodin denně, aby varovali zákonodárce před následky. "Bankovnictví potřebuje vzkřísit. Jen tak se může zachránit celá ekonomika. Co dokážete, když celé odvětví takto démonizujete," ptá se v této souvislosti manažer státem podpořené banky.

Jiný bankéř z Credit Suisse předpověděl, že evropské banky by se mohly dočkat podobných opatření. Podle manažerů z německé Deutsche Bank by mohla jejich banka z navrhovaného zákona profitovat. Tím, že by přetáhla nejtalentovanější zaměstnance od americké konkurence.