Radomír Lašák, generální ředitel ČSA


České aerolinie na krizi v letectví zareagovaly v personální oblasti již v prosinci loňského roku. Členové představenstva a dozorčí rady se rozhodli, že si sníží platy o 15 procent a u zhruba stovky manažerů došlo ke zmrazení mezd na úrovni roku 2008. Navíc jim byly sníženy odměny o 60 procent. Dalších pět procent mzdových nákladů, které pro aerolinky představují úsporu zhruba 350 milionů korun, chceme letos ještě ušetřit. Buď snížením mezd všech zaměstnanců nebo redukcí počtu lidí. Jednání se všemi devíti odborovými organizacemi ještě ale nebyla ukončena. ČSA preferují dočasné snížení mezd všech zaměstnanců před propouštěním.

 


Petr Dvořák, generální ředitel TV Nova


Od listopadu děláme řadu opatření. To znamená, že jsme přestali utrácet za některé věci - zrušili jsme řadu služebních cest, některé večírky, marketingové akce, náklady na občerstvení, přestali jsme nabírat nové lidi, podívali jsme se i do stávajících týmů. Omezili jsme některé zaměstnanecké výhody, například právě služební auta, u top managementu jsme snížili mzdy dočasně o 15 procent a pro letošní rok zatím neplánujeme žádné navyšování platů u zbytku firmy. Pozastavili jsme také nábor všech nových lidí na připravovanou stanici MTV. Tu jsme chtěli začít vysílat už v prvním čtvrtletí letošního roku. Její start ale odkládáme, snažíme se čekat i s dalšími finančně náročnějšími projekty.

 

Pavel Juříček, majitel Brano Group


Na současnou situaci samozřejmě musíme rychle reagovat, a tak se opatření nevyhnula ani našemu managementu. Snažíme se totiž, aby všechny vrstvy naší firmy byly zasaženy stejně. Management proto nemá žádné bonusy. Jedná se přitom o docela velké částky - zatímco ve středním managementu tvoří bonusy čtyřicet procent platu, v tom vyšším vedení je to už šedesát procent a v úplně nejvyšším tvoří bonusy dokonce až osmdesát procent příjmu. Domluvili jsme se, že po celé období krize nebudou bonusy vypláceny vůbec. A já sám jsem si naordinoval minimální plat, který činí osm tisíc korun.

 


Zdeněk Linhart, šéf obchodů Žabka


V rámci toho, že jsme se připravovali na letošní těžší rok, nevyplatili jsme si proto v našem vrcholovém managementu žádné bonusy a zpomalili jsme nábor nových zaměstnanců, a to jak do prodejen, tak i na centrálu naší společnosti. Co se týče růstu nebo změn ve výši platů - v loňském roce jsme sice připravovali jejich procentuální navýšení. Tento plán jsme ale kvůli současné situaci na trhu museli dát k ledu a platy naopak zmrazit.