- Podle odhadů se sníží příjmy z turistického ruchu zhruba o třetinu

- Protesty znepokojily zahraniční investory


Ekonomika Thajska, druhá největší v celé jihovýchodní Asii, citlivě reaguje na globální krizi, obává se o přízeň investorů. Teď má před sebou další hrozbu, nepokoje v ulicích. Násilné nepokoje v metropoli pro ni snad nemohly přijít v horší čas.

Klesá poptávka po autech i elektronice, ekonomika letos zřejmě klesne o 2,6 procenta. Turistika zůstává pro šestapadesátimilionové Thajsko poslední nadějí.

Pouliční násilí jí může rychle poslat ke dnu. Co se v zemi děje?

Spirála násilí

Tvrdé střety demonstrantů s vojáky jsou vyústěním dlouhodobé frustrace Thajců. Demonstranti žádají odstoupení premiéra Apchisita Vedžadžívy a vypsání předčasných voleb.

Čtyřiačtyřicetiletý šéf thajské vlády Vedžadžíva je pro mnohé nedůvěryhodný muž.

Mnozí Thajci na chudém venkově ale stále teskní po bývalém premiérovi Tchaksinu Šinavatrovi. Výrazný populista a bývalý telekomunikační magnát Šinavatra odstoupil po převratu v září 2006, kdy na něj mířila obvinění z korupce. Od těch časů prochází thajská politika vleklou krizí. Společnost zůstává rozpolcena.

Před pěti měsíci obsadili demonstranti na týden dvě hlavní letiště v Bangkoku. Desetitisíce turistů tehdy zůstaly v zemi zablokovány.

Turistika krvácí

Současná vlna protestů je další velkou pohromou pro ekonomiku země.

Západní země své občany varují, aby nevycházeli z hotelů, případně aby zemi rychle opustili. V oblasti se nachází podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří Tomia Okamury také přibližně 400 českých turistů. Nejsou nepokoji ohroženi. V turistických letoviscích ozvěny nepokojů nikdo nepocítil.

Účet za měsíce chaosu ale nebude malý. Zemi čeká propad.

Kongrit Chiranjakit, šéf thajské rady pro cestovní ruch, se obává snížení příjmů z turistiky až o třetinu. To by znamenalo, že firmy bezprostředně spjaté s turistikou přijdou až o jednu desetinu z celkových dvou milionů pracovních míst, které turistika v zemi vytváří. "Situace je skutečně vážná," varuje Kongrit Chiranjakit.

Jak budou nepokoje pokračovat, není jisté. Protestující Thajci nedávají najevo ochotu k jednostranným ústupkům. Jejich aktivity se poslední dny spíše stupňovaly.

Malá vůle k dohodě

Úzký manévrovací prostor má i vláda. Zaručila bezpečnost turistům. Každým dnem se objevují vládní prohlášení, že "zajištění pořádku" už je téměř na dohled. Úřady jedním dechem slibují, že se chtějí vyhnout obětím na životech.

"Začali jsme s lehkými opatřeními, bude-li to ale nezbytné, přikročíme k tvrdším krokům," varoval opozici armádní mluvčí Sunsern Kevkurmnerd. "Vyhneme se ale ztrátám na životech, jak to přikázal parlament," dodal.

Předsevzetí se nenaplnilo. Při protestech zahynuli už dva lidé. Demonstranti vybudovali na mnoha místech barikády. V ulicích hlídkují obrněná vozidla.

Armáda, která od zrušení absolutistické monarchie v roce 1932 provedla už 18 převratů, zůstává klíčovou silou. Naposledy byli generálové u moci 15 měsíců poté, co svrhli Šinavatrův kabinet.

Až do víkendového vyhlášení výjimečného stavu se stavěla armáda k probíhajícím střetům vlády s opozičními demonstranty zcela neutrálně.