V této podobě se však veletrh koná naposledy. V roce 2011 se spojí s veletrhy bezpečnostní a požární techniky Pyros/ISET pod názvem Veletrhy integrovaného záchranného systému. Dosud se obě akce konaly co dva roky a každý rok střídaly. "Civilní a vojenská obrana, která byla dříve striktně oddělená, nyní splývá v jedno. U konfliktů ve světě se mnohdy již nedá říct, kde je bojiště a kde již není, jak tomu bylo u teroristických útoků na New York a Washington, v Madridu nebo Londýně," vysvětlila změnu mluvčí veletrhu IDET Alena Březinová.

Navzdory hospodářské krizi letos narostl počet vystavovatelů na tři sta, což je o desetinu více než loni. Expozice firem však letos působí skromněji.

Veletrh IDET je druhou největší akcí svého druhu v Evropě. Loni jej navštívilo 27 tisíc lidí. Předčí ji jen oficiální zbrojařský veletrh Eurosatory v Paříži, jehož spolupořadatelem je NATO.

Největším vystavovatelem je na veletrhu české ministerstvo obrany, které prezentuje výzbroj české armády, například nové nákladní vozy Tatra T-810. Rozkládá se na 16 tisících z celkem 40 tisíc metrů čtverečních plochy. Zpestřením byla včerejší módní přehlídka všech 43 variací jejích uniforem.

Návštěvníci veletrhu mohou v expozici rakouské firmy Steyr poprvé vidět obrněné transportéry Pandur II určené pro české ozbrojené síly. Do konce roku 2013 jich za 14,4 miliardy korun dostanou téměř sto.

Na veletrhu jsou j vidění i technologické novinky 

Kromě těžké techniky se představují i technologické novinky. Unikátní radar ReTwis od pardubické společnosti Retia má schopnost na základě vysokofrekvenčního záření odhalit život i přes dvacet metrů zdiva - jen podle pohybu hrudníku. Je určený k použití protiteroristickým komandům či záchranářům a bude se prodávat za zhruba milion korun.

Vysokou odolnost při použití v terénu slibuje Panasonic u notebooku Toughbook. Váží 1060 gramů a je osazený 5,6palcovým displejem, který má být čitelný i za ostrého slunce. Výrobce tvrdí, že přežije bez poškození pád ze 120 centimetrů a funguje v teplotách od -20 do +60 stupňů Celsia.

Veletrh se koná v době, kdy po letech útlumu český obranný průmysl opět nabírá na síle. Zbrojní průmysl přitom už dávno neprezentují tanky či těžká pěchotní vozidla. Vojáci na světových bojištích nyní používají české rušičky mobilních signálů či odstřelovací pušky.

IDET už tradičně provázejí protesty proti zbrojení. Na brněnském náměstí Svobody tak včera začal festival ProtestFest. Aktivisté podle hesla "jídlo místo zbraní" nabídli sociálně slabým potraviny s končící spotřební lhůtou.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru