Priorit v zahraničním obchodu má Kazachstán několik. Evropská unie a prohlubování ekonomických vztahů k nim patří. Potvrdil to i ministr průmyslu a obchodu Republiky Kazachstán Vladimír Školnik, který Exportéru poskytl v souvislosti s českým předsednictvím EU korespondenční rozhovor.

Jaké místo zaujímá Evropská unie v obchodních vztazích vaší země?

Výsledky našeho zahraničního obchodu svědčí o tom, že Kazachstán si drží pozici nejdůležitějšího obchodního partnera EU ve střední Asii a v kaspickém regionu. Podíl zemí EU představuje pro nás více než třetinu obchodního obratu naší země a do zemí EU směřují přes dvě pětiny kazašského exportu. Z hlediska struktury importů jsou hlavními položkami stroje a zařízení, elektrotechnické přístroje, dopravní prostředky a chemické výrobky.

Co je pro další rozvoj obchodně-ekonomických vztahů s EU prioritní, je završení dvoustranných jednání s unií ohledně našeho vstupu do WTO. Ostatně ekonomické reformy a změny zákonodárství s cílem liberalizovat klíčové sektory jsou jasným signálem snah.

V příštím roce bude vaše země předsedat OBSE, což by mohlo napomoci vstupu Kazachstánu do WTO. Co si od tohoto členství slibujete?

Garantuje spravedlivý vztah k našemu exportu na cizích trzích. Současně nás zavazuje poskytovat stejné podmínky pro import zboží a služeb zahraničních firem na náš trh. Kromě toho by se nám otevřely světové námořní přístavy, k nimž nemáme dosud přístup, což má vliv na ceny exportního zboží. Změny zákonodárství v souladu s WTO zvýší konkurenceschopnost našeho zboží, například zavedením technických standardů. Padne řada bariér. Zlepší se transparentnost procedur a omezí se možnost korupce. Zjednodušení licenčních a celních procedur zajistí předvídatelnost ekonomiky.

Kazachstán je v zavádění reforem na přední pozici mezi středoasijskými zeměmi. Jaké možnosti nabízíte pro investory?

V naší zemi je vytvořeno příznivé investiční klima. Svědčí o tom výše FDI v hodnotě 69 miliard USD za období let 1993 až 2008. Nejvíce investic směřovalo přitom do těžby ropy a plynu.

Co se týká legislativy, v roce 2003 byl přijat zákon o investicích, který zaručuje právní a ekonomické základy stimulace investic. Zaručuje ochranu investorů, státní podporu investic, otevřenost činnosti státních orgánů. Ve stejné míře jsou podle tohoto zákona podporováni domácí i zahraniční investoři.

Při realizaci investic mimo surovinovou oblast ekonomiky mohou investoři obdržet státní preference. V závislosti na objemu investice lze získat daňové prázdniny na deset let a pětileté osvobození od daně z nemovitosti. Pokud by bylo dovezeno zařízení pro realizaci investičního záměru, je osvobozeno od cla.

Investoři mohou bezplatně získat státní vlastnictví, pokud je nutné pro realizaci projektu. Jde o budovy, stroje a zařízení či parcely.

S cílem zvýšit zájem o investice do prioritních oblastí, zemědělství, lehkého, chemického a hutního průmyslu, strojírenství, elektroenergetiky či dopravy přijímá Kazachstán opatření na zavádění jednoduššího systému registrace firem, vytváření transparentního systému licencí i přijímání mezinárodních standardů ve finační oblasti.