Pacienti a zdravotní personál v nově vybudovaném medicínském centru v největším kazašském městě Alma Atě budou používat zdravotnické zařízení české společnosti PURO-KLIMA. Pravděpodobně již na podzim letošního roku bude tato privátní pětikorpusová klinika poskytovat vše potřebné od gynekologicko-porodnické péče po rehabilitaci a vzdělávání.
Díky modernímu léčebnému a diagnostickému vybavení se zajisté stane nejlepším zdravotnickým zařízením v zemi.
Význam zakázky hodnotí předseda dozorčí rady společnosti PURO-KLIMA Jaromír Ferbr: "Tento obchodní případ lze označit za příklad efektivní spolupráce na národní i mezinárodní úrovni, což zajisté posiluje důvěru a vytváří reference v oblasti exportního financování vývozu zdravotnických investičních celků. Proto jsme také spolu s oběma zainteresovanými finančními institucemi, Komerční bankou a kazašskou Halyk Bank of Kazakhstan, získali prestižní ocenění Nejlepší obchod roku 2008 časopisu Global Trade Review."
Výjimečnost transakce spočívá ve financování celého kontraktu, tedy jak 85 procent jeho hodnoty na sedm let s pojištěním EGAP, tak i zbylých 15 procent ve formě platby předem na dva roky bez úvěrového pojištění. I přes současnou finanční a hospodářskou krizi byla pro obě tranše zajištěna nízká cena financování, která nemá na kazašském trhu konkurenci. Nezanedbatelná byla i dostatečně dlouhá doba odkladu splácení pro oba úvěry.
Jak je na těchto trzích obvyklé, hrála při uzavření kontraktu nabídka financování nezastupitelnou roli. Její srozumitelné vysvětlení zahraničnímu zákazníkovi, silné skupině JSC Rahat, bylo při jinak obtížném, sofistikovaném a sebevědomém jednání velmi oceněno.
Pro úspěšné završení každého obchodu je důležité znát a důvěřovat bance importéra. Tou byla u zmíněného případu třetí největší bankovní instituce v zemi, Halyk Bank of Kazakhstan, vlastněná z 64 procent institucionálními vlastníky a z 20 procent Deutsche Bank Trust Americas. Se svými 147 pobočkami patří Halyk Bank of Kazakhstan společně s Kazkommertsbank a Bank Turan Alem do velké trojky bank, které obhospodařují téměř 63 procent bankovních aktiv v zemi.
Na bankovním trhu zde působí dalších 16 místních bank, 4 zahraniční banky a 12 poboček zahraničních bank. Proti období po krizi v 90. letech, kdy na trhu působilo 220 finančních institucí, jde o významné snížení jejich počtu. Letos však zahájí činnost i první banka nabízející služby islámského bankovnictví, financovaná vládou z Abú Dhabí. Obecně lze o stavu bankovního sektoru říci, že je nejrozvinutější ve střední Asii a ve srovnání s ostatními státy SNS robustní a dobře řízený.
Ovšem již ve druhé polovině roku 2008 se začala v Kazachstánu projevovat nestabilita na světových finančních trzích. Hlavním dopadem je pomalejší rozvoj ekonomiky, kdy krize způsobila meziroční pokles o 1,2 procenta a očekáváno je další zpomalování.
Zahraniční dluh za loňský rok vzrostl o 11 procent především v důsledku poklesu cen ropy a ostatních energetických surovin. Pro opatření v boji proti dopadu globální krize vláda rezervovala 25 miliard USD. Centrální banka se snaží udržet stabilní úrokové sazby, nyní na úrovni 9,5 procenta, s cílem minimalizovat růst inflace a devalvaci tengu. Jeho kurz stanovila na 150 tengů k USD a umožnila jeho fluktuaci v širším tříprocentním pásmu.
Lze také hovořit o zhoršování kvality bankovních aktiv a stability bank - tak alespoň vyznívá poslední zpráva mezinárodních ratingových agentur Fitch a Standard&Poors. Rovněž potíže s nedostatečnou střednědobou likviditou rozvoj bankovního sektoru výrazně zpomalily.
Riziko pak dále prohloubily vysoké syndikované půjčky v cizích měnách. Schopnost tyto půjčky splácet bude hlavním faktorem přežití. Aby vláda zachránila největší banku BTA od totálního kolapsu, přijala zákon umožňující bez souhlasu akcionářů vyvlastnění ztrátových bank a odkoupila 78procentní podíl v této bance. Odhaduje se, že na záchranu finančního sektoru bude nutno počítat s částkou odpovídající třem procentům HDP.
Z pohledu nabídky produktů funguje bankovní systém Kazachstánu standardně, využívají se služby obvyklé i sofistikované. Ze zajišťovacích produktů jsou to nejčastěji bankovní záruky a dokumentární akreditivy. Složitější jsou exportní odběratelské úvěry, přičemž výše popsaný případ není rozhodně ojedinělý.
Závěrem nelze než popřát exportérům úspěch v této deváté největší a na ropu bohaté zemi. Mix postsovětské a orientální tradice spolu s novodobou emancipací vyžaduje však dlouhodobé, systematické a promyšlené jednání. Nutností je pečlivé budování osobních vztahů a výběr spolehlivého obchodního zástupce.
A pokud se vše zdaří, můžete si s partnerem spokojeně pochutnat na národní specialitě, bešbarmaku, tedy skopovém či koňském masu vařeném s nudlemi a brambory.
Autorka je ředitelkou divize Financování obchodu a exportu Komerční banky
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist