V čase, kdy kvůli hospodářské krizi mnohé firmy propouštějí, došlo na výpovědi i ve státní České poště. Propouštění zasáhlo skoro dvacet procent úředníků centrály, která kromě pražského ústředí zahrnuje i zaměstnance v krajích.

»Ke konci srpna opustí poštu celkem 650 zaměstnanců. První výpovědi budou ke konci května,« potvrdil HN mluvčí České pošty Ivo Mravinac. Na centrále pracují tři a půl tisíce lidí. Další vlnu propouštění pošta letos nechystá.

Pošťáků na přepážkách, doručovatelů a zaměstnanců v obslužných provozech se propouštění netýká. Nový šéf pošty Petr Sedláček už dříve avizoval, že správu společnosti bude nutné zefektivnit a "na tapetě" bude hlavně centrála, kde panuje přezaměstnanost. "Celá záležitost je po dohodě s odbory," řekl mluvčí pošty. "Propouštění na centrále zlepší správu pošty," potvrdil šéf odborů Karel Koukal.

Druhý největší státní zaměstnavatel v zemi čelil loni na podzim kvůli plánu na rozsáhlé propouštění hrozbě stávky. Odboráři tvrdili, že by pak pošta nezvládla zajišťovat služby. Firmu opustilo 1300 lidí, asi polovina původního plánu. V současnosti zaměstnává skoro 37 tisíc lidí.