V čase, kdy kvůli hospodářské krizi mnohé firmy propouštějí, došlo na výpovědi i ve státní České poště. Propouštění zasáhlo skoro dvacet procent úředníků centrály, která kromě pražského ústředí zahrnuje i zaměstnance v krajích.

»Ke konci srpna opustí poštu celkem 650 zaměstnanců. První výpovědi budou ke konci května,« potvrdil HN mluvčí České pošty Ivo Mravinac. Na centrále pracují tři a půl tisíce lidí. Další vlnu propouštění pošta letos nechystá.

Pošťáků na přepážkách, doručovatelů a zaměstnanců v obslužných provozech se propouštění netýká. Nový šéf pošty Petr Sedláček už dříve avizoval, že správu společnosti bude nutné zefektivnit a "na tapetě" bude hlavně centrála, kde panuje přezaměstnanost. "Celá záležitost je po dohodě s odbory," řekl mluvčí pošty. "Propouštění na centrále zlepší správu pošty," potvrdil šéf odborů Karel Koukal.

Druhý největší státní zaměstnavatel v zemi čelil loni na podzim kvůli plánu na rozsáhlé propouštění hrozbě stávky. Odboráři tvrdili, že by pak pošta nezvládla zajišťovat služby. Firmu opustilo 1300 lidí, asi polovina původního plánu. V současnosti zaměstnává skoro 37 tisíc lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist