Jiří Čunek pořád věří, že dnes na sjezdu KDU-ČSL má velkou šanci vyhrát. „Jsem přesvědčen, že jsem získal důvěru většiny. Podporu cítím ze všech krajů. Jde o to, jak se to přetaví přes delegáty," řekl jen pár hodin před sjezdem KDU-ČSL v rozhovoru pro Hospodářské noviny šéf lidovců Čunek.

HN: O víkendu proběhne jeden z nejdůležitějších sjezdů KDU-ČSL, který rozhodne, jestli vůbec budete dál relevantní politickou stranou. Už na tom někdy byli lidovci hůř?

Ano. Bylo to v době, kdy vznikala Křesťansko sociální strana a odcházel Josef Bartončík. To byla situace, kterou musel řešit na začátku 90. let Josef Lux. Mně to mrzí, že je to vnímáno tak, že je to jeden z nejdůležitějších sjezdů kvůli nějakému rozkolu. Spí se mi ale dobře. Tím, že někteří lidé odejdou a já pevně věřím, že odejdou, tak se KDU-ČSL určitě sjednotí, protože v ní zůstanou ti, kteří nemají absolutně odstředivé tendence. Naše strana ale za 90 let už zažila hodně. A v novodobé historii za posledních 20 let už tady jednou byla jednou horší situace.

HN: Znamená to, že KDU-ČSL je v nejvážnější krizi od začátku 90. let?

Z tohoto pohledu ano. Je to druhé takové schizma.

HN: O co ještě na sjezdu půjde, kromě toho, že odejde Miroslav Kalousek a někteří další lidé?

Věřím, že sjezd vyřeší hrozně problémové věci, které způsobily ztrátu naší důvěryhodnosti u občanů a našich voličů. Protože něco jiného říkal Jiří Čunek, něco jiného říkal Miroslav Kalousek, něco jiného říkali další a občan vlastně nevěděl, co chceme. A já věřím, že to po sjezdu skončí.

Kalousek: Lidovci nám konkurovat nebudou - čtěte ZDE

HN: Je rozkol největším problémem KDU-ČSL? Určitě máte spoustu dalších klíčových problémů...

Já si myslím, že další klíčové problémy nemáme. Ten rozkol není vůbec osobní. On není nikdo ve straně, s kým bych se normálně nebavil. Problém je, že je tady málo početná skupina Miroslava Kalouska, který je přesvědčený, že naše strana má být natolik pravicová, že se často dostává i napravo od ODS. Já tvrdím, že jsme strana středová a i podle průzkumů vychází, že naši voliči jsou rozmístěni kolem středu. Ani náš program a naše vize, které provázejí tuto stranu od jejího vzniku, neposouvají tuto stranu tam, kde by jí chtěl Kalousek vidět. On to ví, ale on chtěl tu stranu dostat napravo v obavě, že křesťansko demokratické politice ubývá příznivců, a proto se domníval, že bychom měli udělat volební koalici s ODS.

HN: A on to někde řekl?

On to říkal na celostátním výboru minimálně dvakrát. Já ho podezřívám, že to byl záměr. Ve chvíli, kdyby se strana dostala někde kolem 4,8 procenta, tak by mohl říct: Vidíte, jinak to nejde. A mnoho nepevných lidí by pak řeklo, že nám nic jiného než koalice s ODS nezbývá.

HN: Takže vy považujete za výhru, že Kalousek chce ze strany odejít?

Jenoznačně. Jeho názory jsou tak odstředivé a působí takovou zhoubu v KDU-ČSL, tak je jeho členství neslučitelné s programem strany. Kdo si myslí, že to je slučitelné, tak je naivní.

HN: To si myslí například váš protikandidát Jan Březina, že Kalousek ještě může zůstat...

No tak je naivní, protože se chová stejně jako všichni předsedové po Josefu Luxovi, že je možné za jakýchkoli okolností udržet jednotu strany. Jenže to nakonec způsobí, že jsme absolutně nedůvěryhodní. Lidé ve straně touží, abychom byli jednotní, ale neuvědomují si, že jednota za každou cenu způsobí nevěrohodnost.

Trestání pracovitých? To se tu bude líbit, žertuje Kalousek na sjezdu KDU-ČSL - čtěte ZDE

HN: Vy jste nám hned po zvolení předsedou před 2,5 lety v úplně prvním rozhovoru řekl: Budeme dělat jednotnou politiku. To se vám ale u klíčových věcí moc nepovedlo. Ať už jde o prezidentskou volbu, zdravotní reformu, reformu veřejných financí, nikdy jste neměli jednotný názor. Proč jste nedokázal stranu sjednotit?

Já jsem předpokládal, že cílem všech lidí z KDU-ČSL je, aby měla strana nejlepší možný výsledek, protože si uvědomují, že jinak nebudeme moci dělat naši politiku. S hrůzou jsem ale zjistil, že to tak není. Někteří proto, aby dokázali, že Čunek je horší než jiní, tak pracovali, aby ta strana vypadala hůř a oni mohli říct: Vidíte, Čunek tam být nemá.

HN: Koho máte na mysli? Miroslava Kalouska?

Řekl bych, že Miroslav Kalousek to v počátku ani nebyl. Myslím, že takový reprezentant je Adolf Jílek a někteří další. To jsou lidé, kteří o vás neřeknou nikdy nic dobrého. Ti lidé vás nepodrží, když máte řešit nějaké problémy a vyjadřovat se na veřejnosti jedním hlasem. To je lidská záležitost. Navíc se k tomu připojil zásadní spor o program. Někteří lidé prostě měli diametrálně odlišný a mnohem víc pravicový politický názor než naše voličská základna.

HN: Jak velkou nevýhodou pro vás od začátku bylo, že jste nebyl v poslaneckém klubu?

Já jsem byl členem vlády, takže pro mě to zas tak velká nevýhoda nebyla. Mohl jsem vystupovat ve sněmovně i vyjednávat v zákulisí. Problém je, že prosincový sjezd v Brně v roce 2006 byl tak trochu podvod.

HN: Jak to myslíte?

Odešlo jen předsednictvo a navolil se jen předseda a pět místopředsedů. Teď si vemte, jak malou sílu má předsednictvo. Předseda strany nemůže odvolávat a jmenovat ministry, předseda strany nemůže jmenovat ani generálního sekretáře. To musí všechno udělat celostátní výbor. A ten zůstal ve starém složení pod vlivem Miroslava Kalouska. Pak jsem udělal další chybu. Domníval jsem se, že tu stranu sjednotím tím, že rozdělím tu moc. Na jednu stranu jsem dal do vládních funkcí Miroslava Kalouska a Vlastu Parkanovou, na druhé straně Cyrila Svobodu, tak jsem se domníval, že všichni budou spokojeni. To byla ale ode mě nezkušenost. V celostátní politice to tak nechodí. Byť jsem byl při rozdělování funkcí ujišťován o loajalitě, tak realita byla jiná.

HN: Takže navrhnout Miroslava Kalouska na post ministra financí bylo chybou?

Z dnešního pohledu to byla zásadní chyba. Chybou také bylo, že jsem netrval na tom, že se mělo převolit i širší vedení. Mojí chybou také bylo, že do ministerských funkcí nenastoupili lidé z předsednictva strany. A z toho vyplývala dvojkolejnost ve vedení strany.

HN: Pod vaším vedením KDU-ČSL výrazně prohrála krajské i senátní volby. Proč by vám měli dát delegáti znovu šanci?

Proto, že jsem doslova vyrval tu stranu ze spárů velmi silných hráčů, kteří ji chtějí přiřadit k ODS. Kteří ji chtějí zařadit někam, kde zanikne.

HN: A co vlastně můžete příští dva roky KDU nabídnout?

Musíme změnit naší politiku a vrátit se k vizím, které nám byly dány při založení KDU-ČSL. Jsme tady proto, abychom vnášeli křesťanský pohled do politiky.

HN: Co to znamená?

Ono se to dá promítnout do zcela civilních slov, jako je poctivost, nekorupčnost a statečnost. Musíme také stavět na křesťanských hodnotách. To je především trvání na rodinných hodnotách. Společnost je postavena na rodině. A my tu rodinu ohrožujeme záležitostmi jako je registrované partnerství a podobně. A pak je tu ještě jedna věc: Poctivost a snaha o to, aby nebyla v této společnosti korupce, znamená velkou statečnost. Ne si něco nevzít, ale dokonce poukázat na ty, kteří jsou vedle mě a jsou zkorumpovaní. V Praze potkávám dost politiků, kteří jsou poctiví. Ale mají strach se ozvat a říkají: Nechte mě žít, já nic nevidím.

HN: Paradoxně jste to byl ale vy, kdo měl v posledních dvou letech největší korupční kauzu za poslední dva roky...

Já jsem stál daňové poplatníky několik desítek milionů korun na tom ohromném vyšetřování, do kterého se zapojil obrovský policejní systém. Pravdou je, že dneska už je vidět, že to nikoho nezajímá. Nejen, že se prokázalo, že nebyl důvod, aby mi někdo dával ty peníze, protože ta firma byla mnou alias městem poškozená, ale když občané vidí, jak tady lítají miliardy, které někdo ukradne a to se nešetří...

HN: A kde se ztrácí ty miliardy, o kterých mluvíte?

To není jen ty peníze ukrást, ale i nesprávně spravovat. Nesprávně se spravují peníze i přezaměstnaností státu. My jsme se zavázali, že snížíme každý rok byrokracii o tři procenta...

HN: ... Což se nepovedlo...

Ale jen proto, že odpor úředníků je ohromný, a protože do toho přišlo předsednictví. To nás skutečně vykolejilo, bylo na něm mnohem víc práce, než jsme čekali.

HN: A kde se teda podle vás krade v Česku nejvíc?

Já si myslím, že ta státní ekologická zakázka je věc, ve které je korupce zakotvená.

HN: A řekl jste to Miroslavu Kalouskovi?

No jasně.

HN: Co vám na to řekl? Protože on ji velmi silně prosazuje...

Já se mu nedivím.

HN: Jak to myslíte?

Já ho znám, takže se mu nedivím. Takže se mu nedivím. Tečka. Ale tvrdím, že křesťanští demokraté v tom nemohou fungovat. Podle mě je to nefér zakázka. A je nefér tím, že zakládá dlouhodobé mnohaleté problémy státu. My nemáme všechna ta místa zmapovaná a probádaná. A vůbec nevíme, za co bychom ty peníze utratili.

HN: Takže jedním z vašich velkých témat bude, aby stát neutrácel zbytečně peníze za státní zakázky...

Na sjezdu mým tématem bude, aby se nenechali znechutit, aby za sebou stáli... Ano, František Dohnal (šéf Nejvyššího kontrolního úřadu, který si nechává za byt proplácet 76 tisíc měsíčně a tři auta - pozn. red.), bývalý člen KDU-ČSL, možná byl neskromný....

HN: Ano, to byl...

Ano, asi byl neskromný. Já bych takovou věc zřejmě neudělal. Ale faktem je, že všichni mu to v té době schválili. Všichni to vesele schvalovali. Ale až ve chvíli, kdy on začne dělat dobře svou práci tím, že začne poukazovat na ty zlořády, kdy se tu začnou ztrácet stamiliony nebo miliardy, tak v tu chvíli je třeba ho znevěrohodnit proto, že mu bude zaplaceno za 10 let nějakých sedm milionů a kdyby byl skromnější, tak se zaplatí tak zhruba polovina. Takže František Dohnal byl nesrkromný o 3,5 milionu, nicméně neporušil zákon a proti tomu stojí jeho tlak, aby tady neutíkaly miliardy. A teď je tlak na to dosadit tam někoho, kdo to má krýt.

HN: A co z toho vyplývá pro lidovce?

Lidovci mají říct: Dohnal byl neskromný, ale už si lidé nenechme věšet bulíky na nos, kdo je poctivý a dobře dělá svou práci, tak je vždycky ostrakizován.

HN: Dobře, pochopil jsem, že KDU-ČSL by se podle vás měla mnohem hlasitěji ozývat proti nevýhodným zakázkám. Jaké jsou další priority?

Naší hlavní prioritou je rodina. Já jsem pro KDU-ČSL dobrý proto, že jsem dokázal, že se nebojím. Dokázal jsem, že jsem poctivý, protože vše, co jsem na ministerstvu udělal, vedlo k úspornosti. Naopak všechno, z čeho mě chtěli obvinit, se ukázalo jako nesmysl.

HN: Říkáte, že musí být KDU-ČSL slušná, má ctít rodinné hodnoty... Opravdu si myslíte, že na tomhle můžete sjednotit pravicového a sociálního proudu v KDU-ČSL?

U nás ve straně je proud, který je nesjednotitelný. To je ta liberální část kolem Miroslava Kalouska, která snad odejde...

HN: ... Ale přesto v KDU-ČSL zůstávají lidé, kteří jsou jak pravicoví, tak i levicoví...

Ano, jsou tam lidé, kteří víc mluví o odpovědnosti jedince, a kteří mluví víc o sociálních věcech. Tím svorníkem je něco jiného. Jsou to naše vize a naše kořeny. My jsme křesťanská strana a hájíme křesťanské hodnoty, které vytvořily Evropu a postavili ji na rodině.

HN: Buďme konkrétní. Řekněte mi pět nejdůležitějších křesťanských hodnot kromě úcty k rodině?

Kromě úcty k rodině jsou to ctnosti jako pokora v politice, statečnost, se kterou musíme odhalovat korupční vazby, poctivost, se kterou budeme politiku dělat a také vnášení souladu do společnosti. Naší prioritou je jedinec. Křesťanství znamená, že stavíme na odpovědnosti jedince. Protože on je zodpovědný nejenom za sebe, ale i za rodinu. Zároveň křesťanskou hodnotou je pomoc tomu, kdo si pomoci nemůže. Ale pozor: Ten, kdo si sám pomoci může, toho musíme donutit, aby si sám pomohl. A to je křesťanská politika. Křesťanství má motivovat k tomu, aby lidé něco udělali sami. Ne, aby spoléhali jenom na to, že za ně někdo něco udělá. Jiří Čunek přináší i to, abychom byli věrohodní. Ne, abychom říkali, že rodina je náš cíl, a přitom jako poslanci a senátoři způsobíme, že není změněn zákon o loteriích. Nebo je změněný špatně - tak, jak to udělal ministr Kalousek.

HN: Takže loterie ničí rodinu...

Ve 20. a 30. letech ničil rodinu alkoholismus. Dnes ničí rodinu ze všeho nejvíc gamblerství. A my jsme jednou ze zemí EU, která patří k nejvstřícnějším ke gamblerství. A to ničí tisíce rodin.

HN: Takže když přijdou sociální demokraté s návrhem, aby si o nich mohly rozhodovat obce?

Ano, ale my chceme ten zákon změnit i tak, aby výherní a sázkové společnosti měly mnohem vyšší daně a abychom snížili dostupnost hazardu pro občany České republiky.

HN: Co říkáte na výtky Miroslava Kalouska a lidí kolem něj, že tu stranu vedete příliš doleva?

Ano, musím říct, že pravdou je, že Kalousek stranu téměř zavedl napravo od ODS a já jí vracím do středu.

HN: Takže slibujete, že nehrozí, že by šla KDU-ČSL pod vaším vedením doleva?

Ne, to v žádném případě.

HN: Pokud se po říjnových volbách dostanete do sněmovny a dostal se tam s novou stranou i Miroslav Kalousek, dovedete si představit, že byste s ním šel do koalice?

Určitě. My osobně spolu nemáme žádné spory. Kdyby byla nějaká koalice, tak o ní určitě můžeme jednat.

HN: Co bude vaším hlavním sdělením na víkendovém sjezdu KDU-ČSL?

Určitě straně sdělím, aby si uvědomila, že uhýbáním, mlčením nad některými věcmi, jako je například nemorální politika ČEZ, proto politiku neděláme.

HN: My jsme sondovali šance jednotlivých kandidátů. Pan místopředseda Macek nám řekl, že on a velká část jihomoravské organizace pravděpodobně podpoří Cyrila Svobodu. Jaký to může mít vliv?

To nevím. Jsem přesvědčen, že jsem získal důvěru většiny. Víte co, já to ale přesně nepočítám. Já delegáty neobjíždím... Třeba do Jihomoravského kraje jsem nejel.

HN: ... Na rozdíl od Cyrila Svobody...

Já se k jiným nevyjadřuji. Nejefektivnější je bavit se jenom s delegáty, ty zvát na večeře, mluvit s nimi, přesvědčovat je atd.

HN: A proč to neděláte?

Protože si myslím, že to není správné. Že ta strana může fungovat jen tehdy, když nebude fungovat jen na tom, co si myslí delegáti, ale i na tom, co si myslí základna. A já si myslím, že moje síla je v tom, že mě podpořila zlínská organizace. A já jsem před tím řekl svému týmu řekl: Jestli nedostanu podporu Zlínského kraje, nebudu kandidovat. Snažil jsem se jezdit a vystupovat, poslouchat ty lidi a ovlivňovat celé organizace. Jak to dopadne, je jejich věc, ne moje. Já bych si samozřejmě přál, aby strana měla vedení, které ji nesvede tak, jak Miroslav Kalousek někam, kam nepatří. Podporu cítím ze všech krajů. Jde o to, jak se to přetaví před delegáty. Já ale nežiju proto, abych byl předsedou strany.

HN: Proč vlastně kandidujete?

Já chci stranu, kterou já, moje žena a moje děti budou volit bez uzardění. To znamená stranu, která říká, že je křesťanská, nedělá žádné kšefty, dělá kompromisy, protože je dělat musí, to například znamená, že příspěvky na rodiny budou o něco měnší, než chceme my. Ale nesmíme zavřít oči nad tím, že se na stavění dálnic ztrácí miliardy, z nichž jde část do kapes politických stran. Chceme dělat politiku, které mohou lidé věřit. Musíme změnit stav, kdy je policie zneužívána k tomu, aby si někoho šetřila a někoho nešetřila. Moje motivace je, že já jsem prožil kampaň, kterou za sebou nemá nikdo. Já jsem člověk, který je asi nejvíc prověřený. Na 25 let. A zjistilo se, že jsem nic z toho neudělal. Proto se nemusím bát.

HN: Takže jak vidíte své šance?

Já věřím, že si delegáti uvědomí, že je tady člověk, který je poctivý, je slušný, začal snad být i mediálně obratnější a nemá za sebou žádné kostlivce.