Můžete shrnout, co by měla žena vědět o rakovině prsu? A hlavně proč?

Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným nádorem v České republice u žen. V roce 2005 nově onemocnělo karcinomem prsu v Česku 5 533 žen, což představuje 105 nemocných na 100 tisíc žen. V témže roce na toto onemocnění zemřelo 1 950 žen. Nádory prsu jsou příčinou úmrtí u 3,6 % žen naší populace.

Tato čísla jednoznačně ukazují závažnost onemocnění a zároveň jsou pobídkou ke sdělení celé řady informací o karcinomu prsu laické veřejnosti. Ženy by měly znát rizikové faktory, které mohou vést ke vzniku nemoci, měly by znát možnosti vyšetření, která vedou ke včasnému záchytu onemocnění. Měly by především vědět, že čím dříve přijdou, tím lepší jsou léčebné výsledky, a toho lze dosáhnout jedině pravidelným sledováním - samovyšetřováním, vyšetřením odborným lékařem, zobrazovacími metodami. Měly by mít i znalosti o léčbě nemoci, komplikacích léčby i současných možnostech, jak léčbu nemocné usnadnit podpůrnými léčebnými metodami. Ženy, které budou dobře, kvalifikovaně informované, se přestanou obávat neznámého a spíše přijdou k lékaři včas, nejlépe preventivně nebo pokud budou mít jakékoli podezření, že s jejich prsem není něco v pořádku. Věřím, že naše kniha pacientkám pomůže se v problematice rakoviny prsu lépe orientovat a pomůže i ošetřujícím lékařům při informování pacientek. Je samozřejmé, že naše kniha vyvolá ještě další doplňující otázky, které budou adresovány právě ošetřujícímu personálu.


Co by měl vědět muž, manžel, partner, syn... o rakovině prsu?

Rodina nebo blízcí přátelé jsou pro nemocnou vždy velmi důležitým zázemím, které by ji mělo celou dobu léčby i návratu do běžného života stát nablízku. Proto i oni by měli znát podrobnosti o průběhu nemoci, způsobech léč-by, jejích komplikacích a řešeních těchto komplikací. Kniha je určena nejen pacientkám, ale i jejich blízkým, kteří jim budou pomáhat a podporovat jejich vůli se léčit a žít plnohodnotný život. Zároveň si blízcí pacientek uvědomí, jak velmi nesnadný úsek života prožívají a že jejich podpora je nezbytnou součástí léčby.


Nejen včasná, ale i správná diagnóza rakoviny prsu může snížit procento úmrtí. Existují otázky, které by měla pacientka svému lékaři položit?

Každá žena by měla přistupovat ke svému zdraví velmi odpovědně a kromě samovyšetření prsů by měla aktivně vyhledat odborníka, který bude její prsy pravidelně sledovat fyzikálním vyšetřením a zobrazovacími metodami. Měla by se s lékařem poradit o své rodinné anamnéze, kdy pokud v rodině byl výskyt malignity nebo dokonce vícečetných malignit, především karcinomu prsu, dělohy, vaječníků, měla by být spíše a dříve než až po 45. roku věku (kdy je start screeningu pro běžnou populaci), sledována a vyšetřována. Pokud si není pacientka jista svým samovyšetřením nebo když najde jakoukoli změnu na žláze, musí ihned vyhledat lékaře a žádat jeho posouzení. Doporučuji navštěvovat specializovaná pracoviště, kde lékaři mají velkou praxi a zkušenost s vyšetřením prsů, kde je prováděno mnoho mamografických i ultrazvukových vyšetření, kde je pak vysoká záruka spolehlivosti výsledku.


Ženy nejsou často informovány o tom, že existují laicky řečeno různé druhy nádorů. Liší se podle nich druhy léčby?

Karcinom prsu je nádor, který má mnoho podob. Jeho průběh a prognóza se pak skutečně liší podle typu onemocnění. Základním kritériem dělení je věk nemocné v době stanovení diagnózy, vztah k nástupu menopauzy, velikost nádoru, počet postižených extirpovaných uzlin ze stejnostranného podpaží, histologický typ nádoru včetně velmi detailních vyšetření, která zjišťuje patolog při zpracování odejmuté nádorové tkáně. Tato všechna kritéria nám pak určí míru rizika daného nádoru, určí prognózu, stanoví určité faktory, které předpovídají účinnost některých léčebných metod a postupů. Na základě výsledků mezinárodních studií na velkém počtu nemocných jsou stanovené konkrétní léčebné standardy mezinárodní a národní, které zpracovává Česká onkologická společnost. Zkušený lékař se řídí těmito standardy a podle nich pak stanoví léčbu pro nemocnou, tzv. ušitou na míru.


Souhlasíte s myšlenkou, že léčbu rakoviny prsu je třeba odtabuizovat? Kde k tomu vidíte první možné kroky?

Myslím, že je třeba stále více informovat veřejnost o nových diagnostických i léčebných metodách v onkologii obecně a samozřejmě i konkrétně při určité diagnóze. Na prvním místě je nutné zbavit veřejnost neodůvodněného strachu ze zhoubných nádorů, protože se stále více daří nemocným pomoci, mnohé vyléčit a mnohým významně prodloužit kvalitní život.

Mezi veřejností kolují příběhy o nešťastných koncích pacientů se zhoubným onemocněním, šťastné příběhy se zapomínají a nejsou tak zajímavé. Mnohdy tomu pomáhají i poněkud přehnané příběhy z beletrie a filmů. Já sama mám pacienty, kteří mě navštěvují v ordinaci při pravidelných kontrolách od počátku, co pracuji na onkologii, a to se psal rok 1981, a některé pacienty jsem převzala ještě po své předchůdkyni. To jistě ilustruje, že řada pacientů se dožívá vysokého stáří bez projevu zhoubného onemocnění.

Základem úspěchu je včasná a správně stanovená diagnóza, adekvátní léčba, nejlépe na zkušeném, technicky i personálně dobře vybaveném pracovišti. Samozřejmě informovanost veřejnosti, znalost rizikových faktorů, prvních příznaků nemoci mohou velmi pomoci. Myslím, že kniha Co byste měli vědět o rakovině prsu je jednou z účinných forem, jak pomoci nemocným i jejich blízkým a také zvídavým laikům. n

lh