Po staletí se malíři snažili překonat jeden druhého v iluzivnosti malby. Technologická, vědecká a opticky podložená pozorování berou za své. Zmlsaní galeristé dokážou stvořit sami, bez malířů, ledasjaké koncepty, jak se dnes říká nedotaženým projektům (špatné malbě). Nebýt nicotnosti Entropy, nebylo by humbuku kolem ní.

Korunu všemu dění nasazuje Vlasta Kirschner - Třešňák. Xkrát prodal lechtivé podobenství odžínovaného papeže, jemuž jako zázrakem nadzvedl komži podzemní větrák navlas stejně, jako Marilyn Monroe. Jeho pozitivně zfetované Rychlé šípy si říkají o žalobu na ochranu osobnosti. Stejně jako odporné výroky kolegy, k němuž se neradno hlásit. Tentokrát ovšem sám umělec překonává ve své ledabylé nedokonalosti i bossy české automobilové lobby.

Pod názvem Dodělané umění - Pravda o Apollu 11 na výstavě v čítárně pražského Unijazzu najdeme levně skoupená idylická zátiší se sudetskými motivy. Při bližším ohledání zjistíme, že se na nejméně čekaném místě zjevují stereotypně pojaté postavy v povědomých skafandrech. Opřeny o lopatu nevěřícně zírají na cosi rozmáznutého, co ulpívá na botě, jež vykonala malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se