Prezident Václav Klaus o svém postoji k Lisabonské smlouvě rozhodne až jako poslední v Evropě. V úterý to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas.

Klaus údajně počká nejen na vyjádření českého Ústavního soudu a irské referendum, ale chce znát také rozhodnutí německého ústavního soudu a polský postoj. Irské referendum se má konat na podzim, na jeho výsledky čeká i polský prezident. "Já určitě spěchat nebudu," zdůraznil Klaus.

Prezident je odpůrcem smlouvy, a otálí proto s podpisem dokumentu, třebaže smlouvu už schválily obě komory českého parlamentu.

Lisabonská smlouva, která má reformovat řízení rozšířené unie, povede podle Klause k obrovské centralizaci a "jednotnému evropskému nadstátu". Smlouvu by měl znovu posoudit český Ústavní soud, přípravu ústavní stížnosti oznámila skupina senátorů.

Německý ústavní soud se má ke smlouvě vyjádřit zřejmě v poslední červnový den. Irové budou opakovat referendum o dokumentu na podzim, protože loni jej všelidové hlasování v této zemi odmítlo. Klaus poté prohlásil, že smlouva je "mrtvá".

To ví i prvňáček, že záruky pro Irsko mění Lisabon, stěžuje si Klaus - čtěte ZDE

Irsko své záruky dostane, ale ještě neví jak - čtěte ZDE

Nepočítali jste s Klausem. Chyba, píše Le Figaro před summitem EU - čtěte ZDE 

Dublin si vyžádal minulý týden na summitu EU určité záruky o svrchovanosti nad některými oblastmi. Podle Klause garance smlouvu mění, a proto je nezbytná ratifikace dohody s Irskem v parlamentu.

Podle české vlády, která v rámci předsednictví EU záruky na bruselském summitu vyjednala, ovšem garance smlouvu nemění, a proces ratifikace se znovu neotevře. Podle vysoce postaveného českého diplomata nemá Klaus se svými argumenty žádnou šanci. "Je to neprůstřelné," prohlásil. Vládní právníci už prý také jednají s hradními experty.

Výměna vlády předsednictví nepoškodila

Klaus v úterý rovněž prohlásil, že vyslovení nedůvěry vládě premiéra Mirka Topolánka a nástup úřednického kabinetu neměly zásadní vliv na české předsednictví EU, přestože určitou komplikaci znamenalo.

"Že pánové (bývalý premiér Mirek) Topolánek a (exministr zahraničí Karel) Schwarzenberg se velmi těšili ze své role v tomto našem předsednictví Evropské unie a že byli samozřejmě zklamáni, když tyto své role mohli hrát jen půlku toho předsednictví, to je naprosto logické," řekl. Česko však podle něj ve své roli obstálo.

Prezident si nemyslí, že pro předsednictví byly důležité přátelské vztahy představitelů koaliční vlády s významnými evropskými politiky. Podle Klause to bylo "velmi falešné kvazikamaráděníse".

Zdůraznil, že on sám se podílel na předsednictví po celou dobu, řídil několik summitů a byl v kontaktu s šéfem Evropské komise Josém Barrosem, kterého prý velmi dobře a dlouho zná. Kontinuita tak byla zachována, dodal.