Pětina skladů v zemi zeje prázdnotou. Nejen že v nich není žádné zboží, ale haly si ani nikdo nepronajal. "Je to nejhorší situace v historii země. Poptávka klesá již od začátku loňského roku a podle naší prognózy se ještě dva tři roky nezvýší," uvedl Karel Stránský, šéf české pobočky nadnárodní poradenské společnosti Colliers International.
A co to znamená pro firmy? "Zájemci o průmyslové haly budou muset využít prostor, které již stojí. Nová výstavba bude v příštích dvou letech omezena," míní Stránský.
Z celkových 3,2 milionu čtverečních metrů moderních skladů v Česku je neobsazeno 608 tisíc čtverečních metrů, tedy 19 procent. Před půldruhým rokem byla míra neobsazenosti čtyřikrát nižší.
Příčiny poklesu jsou dvě - světová ekonomická krize a spekulativní výstavba.
O pronájem není zájem
Kvůli ekonomické krizi klesá objem nových pronájmů. Výrobní firmy omezují činnost a v návaznosti na ně logistické společnosti snižují objem pronajatých skladů.
Zatímco v loňském prvním čtvrtletí bylo v Česku nově pronajato 205 tisíc čtverečních metrů ploch, letos to bylo jen 75 tisíc.
"Vlivem ekonomického boomu se od roku 2006 extrémně rozvinula spekulativní výstavba. Situace vypadala tak, že do Česka budou proudit stále nové a nové firmy a developeři stavěli nové a nové haly, aniž věděli, pro koho. Došlo ale k recesi, nových firem ubývá a industriální nemovitosti nejsou obsazené," vysvětluje Stránský.
Neplatí to však pro všechny skladové a průmyslové areály. Společnost CTP Invest, která postavila a provozuje zhruba polovinu moderních industriálních prostor v Česku, má víc zájemců než volného místa.
"Mezi našimi nájemci se zvyšuje množství asijských výrobních firem, především z oblasti informačních technologií a automobilového průmyslu. Uzavírají smlouvy na deset, patnáct let, což umožňuje výstavbu nových prostor podle jejich požadavků, místa pro jejich aktivity se nám nedostává," říká Jakub Pelikán, obchodní ředitel firmy CTP Invest.
"Musíme odmítat řadu nájemců, kteří by chtěli smlouvy jen na tři, pět let. Pro ně se nevyplatí stavět, oni musí využít prostor, které již jsou postavené," dodává Pelikán.
Nejen asijské, ale i západoevropské firmy hledají nové výrobní prostory v Česku. Ale potají. "Na Západě je tlačí krize, k tomu mají na krku odbory. Proto vyjednávají potají. Spousta lidí přijede v tichosti, pomalu se ani nepředstaví, neukážou vizitku, ale stráví s vámi den prohlídkami průmyslových areálů. A za týden podepíšou smlouvu, podle níž do našeho areálu přesunou na deset let výrobu ze Západu," dodal Pelikán.
Ceny pozemků klesnou
Kvůli poklesu poptávky po pronájmu nových skladů klesne i jejich výstavba, ztížená nyní i přísnějšími podmínkami bankovních úvěrů . Důsledkem bude snížení cen pozemků, protože developeři je nebudou potřebovat.
"Očekávám, že ceny pozemků pro průmyslovou výstavbu ve všech regionech republiky klesnou, míru poklesu ale nechci odhadovat," řekl Stránský.
Pokles nebude rovnoměrný, stejně jako není rovnoměrný vývoj nájemného či neobsazenosti.
Z hlediska developerů jsou nejperspektivnějšími regiony Praha, jih Moravy a sever Čech. "To jsou uzly na historických obchodních trasách. Perspektivu má především jižní Morava, odkud lze s relativně nízkými náklady obsluhovat čtyři středoevropské země," řekl Pavel Holomek z logistické společnosti Wincanton.
Klesne i nájemné
Klesat bude i nájemné. V pražských skladech dosahuje nyní maxima 4,9 eura za čtvereční metr (asi 130 Kč), což je o deset procent méně než před rokem. Deset kilometrů od Prahy lze ale sklad pronajmout již za tři eura za čtvereční metr.
V Brně a okolí se nájemné průmyslových areálů pohybuje od 4,4 do 4,9 eura za čtvereční metr, na Plzeňsku od 2,9 do 4,4 eura, na střední Moravě od tří do 4,3 eura za čtvereční metr. Do konce roku tyto ceny podle odhadu Colliers International budou stagnovat nebo klesnou průměrně o dalších pět procent. "Závisí to na poptávce. Nejvíce volných prostor je v současnosti na střední a severní Moravě, kde není obsazeno 40, respektive 65 procent moderních skladových ploch," uvedl Stránský.
STŘEDNÍ EVROPA. V Polsku, kde je 5,8 milionu čtverečních metrů skladů, činí neobsazenost 16,3 procenta. V Maďarsku je z 1,5 milionu čtverečních metrů volných 20,1 procenta. Na Slovensku, kde se spekulativně nestavělo, je z 960 tisíc čtverečních metrů neobsazeno jen 8 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist