Hrubý domácí produkt Turecka v prvním čtvrtletí meziročně klesl o rekordních 13,8 procenta, což je horší výsledek, než se mezi analytiky očekával. Ti předpovídali, že ekonomika země, která usiluje o vstup do Evropské unie, klesne pouze o 11,6 procenta. Turecko se tak ocitá v první recesi od roku 2001.

Statistika podle ekonomů naznačuje, že turecká centrální banka patrně sníží úrokové sazby, aby ekonomiku podpořila. Rozsah hospodářského propadu pak zřejmě vládu přinutí, aby s představiteli Mezinárodního měnového fondu (MMF) uzavřela dohodu o poskytnutí úvěru.

Změna jménem krize

Od finanční krize v roce 2001 se turecké ekonomice dařilo a v průměru vykazovala šestiprocentní růst. Globální krize, která svět sužuje více než rok, ale vše změnila. Vývoz prudce klesl a mnohem méně než kdysi vyrábějí i turecké firmy.

"Obchodníci budou muset odhad ročního poklesu upravit a posunout ještě níže. Vláda očekává pokles (HDP) o 3,6 procenta, ale ty aktuální údaje potvrzují, že směřujeme k většímu než pětiprocentnímu propadu. I když je to zpožděný indikátor, naznačuje to, že centrální banka by se neměla obávat inflace," řekl ke statistice hlavní ekonom společnosti BGC Partners Ozgur Altug.

Turecko láká. Pozor na spěch a celnici - čtěte ZDE

Most, šátky a baklava - čtěte ZDE

Centrální banka by tak mohla pokračovat ve snižování úrokových sazeb delší dobu, než dosud předpokládala. Základní úrok je už teď na historicky nejnižší úrovni 8,75 procenta a od loňského listopadu už centrální banka úroky snížila celkem o 800 bazických bodů, tedy 8 procent.

Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku turecká ekonomika meziročně klesla o 6,2 procenta. Za celý loňský rok tak vinou propadu v závěru roku vykázala růst pouze o 1,1 procenta.