Téměř pět let trvající tahanice kolem privatizace petrochemického holdingu Unipetrol se začínají uzavírat. Arbitři včera vyhověli žalobě jednoho z nejvlivnějších českých podnikatelů Andreje Babiše a nařídili polskému petrolejářskému gigantu PKN Orlen zaplatit náhradu 77,2 milionu eur - zhruba dvě miliardy korun - za porušení vzájemných smluv z doby těsně před privatizací Unipetrolu.

Babiš a Orlen kupovali Unipetrol v roce 2004 jako spojenci, brzy poté se ale rozhádali. Babiš coby znalec českého prostředí pomohl Polákům vyhrát a za to měl slíbeno, že mu část Unipetrolu levně přenechají. V Orlenu se ale změnilo vedení a noví šéfové nechtěli přijít o část impéria tak lacino, proto smlouvy vypověděli.

Babiš se proto u arbitráže začal domáhat pojistek, které si dal do smluv - celkem se soudí o 22 miliard. Spory vyústily také v politický skandál v Polsku i u nás, vyšetřováním polského lobbisty Jacka Spyry i nedotaženou úplatkářskou aférou s "deseti na stole v českých".

Stejně tak nikdy nevyšlo přesně najevo, jakou roli v privatizaci hrál Babiš. "Beze mě by PKN nikdy Unipetrol nekoupil," vyjádřil se včera. Zástupci Orlenu nejnovější vývoj sporu odmítli komentovat.