České banky vstupovaly do krize silné a s vysokými zisky. Vynikaly i kvalitou úvěrů, což o jejich zdraví hodně vypovídá. Teď je čeká horší doba, propad ekonomiky je ale neohrozí.

Zdraví bank testovala nedávno ČNB. Banky podle ní obstojí i v případě nejčernějšího ze tří scénářů vývoje ekonomiky. "Českým bankám nehrozí, že by teď potřebovaly masivní podporu od svých akcionářů nebo od státu," řekl guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Situace v bankách se ale bude s největší pravděpodobností zhoršovat. Problémy se splácením podniků a domácností začaly banky pociťovat už loni. Koncem roku 2007 špatné úvěry na všech půjčkách představovaly 2,8 procenta, koncem loňského roku to bylo 3,3 procenta a letos v dubnu 3,8 procenta.

Podle nejpravděpodobnějšího scénáře ČNB klesne ekonomika o 2,4 procenta a do konce roku se zvýší nesplácené úvěry na téměř osm procent. V případě toho nejčernějšího scénáře ČNB, který počítá s propadem HDP o více než šest procent, by podíl špatných půjček mohl koncem roku vyskočit až na 11,6 procenta. V tom případě by některé menší banky musely dostat asi patnáctimiliardovou kapitálovou injekci od akcionářů.

V jednotlivých bankách se situace začíná lišit. Nejvíc se dopad krize zatím projevil na firemních půjčkách. Zkrachovalo několik firem, jejichž konec krize urychlila. Se splátkami bojují i firmy, kterým se propadly tržby a nemají finanční rezervu.

"Zdraví úvěrů bank hodně ovlivňuje jejich zaměření. Například banka, která se soustřeďuje na firmy, bude mít logicky více špatných půjček než banka zaměřená na hypotéky," komentuje žebříček bank Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus. V půjčkách domácnostem banky čekají problémy se zpožděním, podle nich se ve větším projeví až příští rok.