V Česku přibývá bouřek, které pohříchu často mívají i tragické následky. Proč se tak děje? Prší v posledních letech častěji než dříve? Proč dochází k bleskovým záplavám?

Tyto i další otázky můžete pokládat Ivanu Chaloupkovi ze společnosti Meteopress.

Předpověď počasí na iHNed.cz - čtěte ZDE

Už dva týdny, den co den, Česko děsí nový fenomén: bleskové záplavy - čtěte ZDE 

Chaloupka dlouhá léta pracoval jako vojenský meteorolog na velitelství letectva České armády. Je považován za odborníka na bouřkové jevy.

Hostem on-line rozhovoru serveru iHNed.cz je ve čtvrtek od 12:00. Dotazy mu můžete pokládat už teď.

Upozornění: Dotazy se z technických důvodů zobrazují se zpožděním. Děkujeme za pochopení.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Petr Pokorný
Jsem si jist, že bouřky a záplavy nepřibývají. Jsou pro to i důkazy. Pokud to bereme za období staletí, nikoliv v rámci posledních let. Pouze se člověk vymkl přírodě a teď platí. (Nezajištěná stavení u rovných koryt, nepropustné obrovské plochy betonu a asfaltu atd.) Dřív to byly průtrže, dnes přívalové deště. Mě by zajímalo, proč se tolik meteorologů pokouší ohlupovat lidi, když statistika a hlavně zákony přirody jsou jasné? Peníze? Větrníkové lobby? Nebo jenom spoutěž meteorologů, kdo řekne větší blbinu? Děkuji
Dobrý den všem, souhlasím s vašim názorem, že za období staletí bouřek výrazně nepřibývá.
Ivan Chaloupka
petkami
Jak dochází k bleskovým záplavám?
V krátkém čase na malém prostoru spadne velké množství dešťových srážek, které pod vlivem terenní konfigurace stečou ještě do menšího prostoru. S tímto charakterem srážek se setkáváme v našich zeměpisných šířkách v letním období a souvisí s výskytem letních bouří.
Ivan Chaloupka
Gina
Skutečně se bouřky lokálně nedají předpovědět?
Letní bouře se vyskytují na studených frontách (ovšem ne v celé její délce) a přechod fronty přes danou oblast se přibližně (s tolerancí minut až hodin)předpovědět dá. Horší je to s předpovědí bouří ve vzduchových hmotách, které vznikají v letním období a jejich výskyt je nahodilý.
Ivan Chaloupka
Opatrný
Mám dojem z posledních dní, že meteorologové si zjednodušují práci. ČHMÚ pro jistotu vydává varování před každou sebemenší boučkou, větrem nebo deštěm. Není to jen alibi, aby vám pak lidé (instituce, obce) nespílali, že jste je nevarovali. V posledním týdnu se dvakrát stalo, že byl ohlášen dopředu přívalový déšť pro jižní Čechy s bouřkami, ale nic nepřišlo...
Jelikož nelze úplně přesne předpovědět přívalové srážky a na některých malých vodních tocích v JČ byly již vyhlášeny I. a II. SPA, hrozilo vysoké nebezpečí, i při menším mnoství srážek v konkrétní lokalitě, a další rozvodnění dotčených vodních toků, které mohly způsobit III. SPA a následné vylití vodních toků z koryt a tudíž lokální záplavy. Je proto lépe být připraven, než-li překvapen.
Ivan Chaloupka
Pácalová
Vy jste dělal meteorologa v armádě? V čem ta práce spočívala? Vojáci potřebují vědět, jak bude?
Pracoval jsem pro vojenské letectvo V ČSLA a v AČR jako synoptik, tzn. člověk zabývající se předpovědí počasí, v daném případě pro bezpečnost letového provozu. Ne za každého počasí se dá létat (vítr, bouřky....). Nyní pracuji jako odborník na bouřkové jevy pro spol. Meteopress.
Ivan Chaloupka
Beran
Už víte, kdy skončí bouřky a bleskové povodně? Skončí letos vůbec?
Ještě v období léta se tyto jevy mohou vyskytovat. Ale nebojte se, určitě s příchodem podzimu skončí.
Ivan Chaloupka
Archanděl Gabriel
nepřehání to ten lidský červ na té planetě už trochu, ale opravdu moc? Nechová se tak, jako by mu a jenom jemu ta planeta patřila? Všechno chce víc a víc jen vlastnit a ovládat, dokonce i ten svůj červí druh.
Myslím, že jako Archanděl této otázce rozumíte lépe :-)
Ivan Chaloupka
Jiří
Dobry den, S jakou pravdepodobností vlastně dokážete předpovídat počasí? někde jsem četl že máte 60% úspěch. To mi příjde hodně málo, na to jaké technologie a jaké historické data máte k dispozici i když pochopitelně chaos jen těžko lze předpovídat. Je ale možné v nejbližší době očekávat zlepšení šance na správnou předpověď? Ja už totiž předpověď radši nesleduji. Děkuji
Předpověd je nejpřesnější (90%) na následující den, pak její pravděpodobnost klesá. Na 5 dní dopředu se dá předpověď s vysokou pravděpodobností určit až na 80%). A pomocí dostupných numerických modelů nemá cenu předpovídat počasí na déle než 10 dnů. Dlouhodobé předpovědi vycházejí z klimatických charakteristik, které jsou vypočítány z průběhu počasí za minulá období.
Ivan Chaloupka
Ondra
Dobrý den, 1/lze odhadnout v jaký okamžik začne pršet? (jaký impuls vede k tomu, že z mraku začne pršet?) 2/ Setkal jste se již někdy s termínem "bleskové záplavy" nebo je tento termín používán až od nynějších záplav? Děkuji.
1. Do jisté míry lze, např. pomocí výstupu z radiolokátorů lze sledovat oblačné systémy (fronty nebo bouře)jejich pohyb a tudíž pro dané místo i předpovědět jejich příchod. Toto je metoda předpovědi na to nejkratší časové období (minuty, max. hodiny). Na delší období lze s menší pravděpodobností použít výsledků numerických modelů, např. Aladin 2. V odborné veřejnosti se spíše používá termín přívalové nebo lokální srážky.
Ivan Chaloupka
karel66
V soušasné době jsme masírováni zprávami o extremních projevech počasí . Je nějak podchyceno nebo zpracováno jak se tyto extremy vyskytovaly v historii , třeba v časovém rozmezí dejme tomu posledních 300 let ?
U nás známá nejdelší měření jsou datována nepřetržitě od roku 1775 měřeními v přažském Klementinu. Jsou závislá na vývoji technických zařízení. Mezi nejjednodušší patří teploměr a barometr; sondy do atmosféry tak dlouho nelétají.
Ivan Chaloupka
Karel
Dobrý den. Opravdu probývá bouřek? Je to nějak statisticky podchyceno za poslední století anebo je to jen pocit pánů redaktorů? Děkuji
Statisticky za dlouhodobé období (myšleno staletí) bouřek výrazně nepřibývá.
Ivan Chaloupka
h.m.
1. O kolik % je přesnější předpověď vojenského meteorologa oproti meteorologovi informující běžné občany? 2. Myslíte si, že oteplování může zvýšená koncentrace CO2 nebo aktivita slunce? Děkuji.
1. Modely používáme stejné, záleží na schopnostech a zkušenostech meteorologa - jak je dokáže posoudit. Také záleží na způsobu iterpretace, používané terminologii apd. 2. Já se spíše zabývám interpretací modelů, krátkodobější předpovědí a bouřkovými jevy, toto jsou věci o jejihž vlivu se vedou četné diskuse na vědecké bázi.
Ivan Chaloupka
Jirka
Myslíte, že rčení poručíme větru dešti se dá realizovat v praxi? Děkuji
Určitě ne :-)
Ivan Chaloupka
Honza
Nedávno jsem se vrátil z vody. Jen tak ze zajímavosti mě napadlo. V případě že pluji po řece o šířce cca 10 metrů a z jedné strany je obehnána lesem s vysokými stromy, z druhé potom polem. Jak se správně zachovat před bouřkou (mám na mysli úder blesku)
:-) Asi ven z vody na pole a lehnout pod loď. Nebo najděte nejbližší hospodu :-)
Ivan Chaloupka
čtenář
Dobrý den pane Chaloupka,zeptám se jak dlouho pracujete v oboru meteorologie a na jakém postu, že odpovídáte na tak závažný a složitý problém prognózy bouřek tak jistě a suverénně.Dík
V oblasti meteorologie pracuji od roku 1983 (praxe a před tímto rokem studia). Pracoval jsem pro vojenské letectvo V ČSLA a v AČR jako synoptik, tzn. člověk zabývající se předpovědí počasí, v daném případě pro bezpečnost letového provozu. Ne za každého počasí se dá létat (vítr, bouřky...). Nyní pracuji jako odborník na bouřkové jevy pro spol. Meteopress.
Ivan Chaloupka
Martin
našel jsem odkaz na hezký článek http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/5625 z něhož vyplývá že vrtochy počasí a z toho vyplývající deště a záplavy jsou v českých zemích celkem normálním jevem. Za citaci vyloženě stojí "Statistická analýza klementinské srážkové řady ukázala dominantní periodu kolem 90 let (1849-1935) a dále pak méně výrazné periody 25, 18 a 53 let" Zdá se mi, že akorát media se stále diví.
Media nedokážu posoudit. S názorem souhlasím :-)
Ivan Chaloupka
Martin
Pojem globální oteplování je dnes velmi módní pojem. Pokud se podíváme na graf http://en.wikipedia.org/wiki/File:Instrumental_Temperature_Record.png tak růst teploty byl i v letech 1920-1940 a naši předci to brali s rozvahou, resp. měli asi jiné podstatnější starosti. Dále pokles od roku 1945 do roku 1970, uvážíme li že v té době byla produkce CO2 vysoká, odporuje teorii skleníkového efektu. Růst po roce 1980 vyvolal zase šílenství. Co bude po roce 2005 kde to vypadá že na grafu bylo maximum?
Toto je příliš odborná otázka, která vyžaduje delší rozbor. Zkuste se spojit s meteorology v Meteopressu, kteří Vám zcela jistě rádi odpoví. Děkuji všem za dotazy a přeji krásný den.
Ivan Chaloupka