Švédské předsednictví Evropské unie se ve středu vyslovilo příznivě k možnosti zavedení víz pro Kanaďany při cestách do zemí Evropské unie v reakci na kanadské rozhodnutí zavést vízovou povinnost pro české občany.

Podle agentury AFP ale upozornilo, že návrh musí podat Evropská komise. Její předseda José Barroso ve středu prohlásil, že komise vydá zprávu reagující na zavedení kanadských víz pro české občany zřejmě až v září.

"Komise celou záležitost podrobně přezkoumá a pravděpodobně v září tohoto roku vydá zprávu o vízové reciprocitě," řekl ve středu Barroso na dotaz české europoslankyně Zuzany Roithové. 

"Povedeme konzultace s českou vládou a společně budeme jednat s kanadskými úřady, abychom získali více informací o pozadí tohoto (kanadského) rozhodnutí a abychom mohli úpěšně prosazovat obnovení bezvízového styku," dodal.  

Kanada zavedla vízovou povinnost pro české občany od úterka a zdůvodnila to rostoucím počtem žadatelů o azyl z České republiky. Česko ve stejný den požádalo Brusel o aktivizaci procedur, které teoreticky mohou vyústit v zavedení víz pro Kanaďany v rámci celé Evropské unie. 

Kanadský ministr se po zavedení víz pro Čechy odplaty nebojí - čtěte ZDE 

Chystali zájezd do Kanady, kvůli vízům přijdou o statisíce a pojede se později - čtěte ZDE

Přehledně: Vše o zavedení kanadských víz a co z toho plyne - čtěte ZDE

Prezident Václav Klaus ve středu v reakci na zavedení víz poznamenal, že plně respektuje suverenitu Kanady a její právo přijmout takové rozhodnutí. Prezident, vnímaný jako euroskeptik, ale také uvedl, že ČR podobné rozhodnutí udělat nemůže, protože o případných vízech pro občany Kanady se musí rozhodnout v Bruselu.

Podle Klause je nepochybné, že zavedení víz celé řadě českých občanů zkomplikuje život. Prezident to uvedl na okraj středečního jednání s rumunskou hlavou státu Traianem Baseskem. 

 

Víza v EU nelze zavést automaticky 

EU má sice jednotnou vízovou politiku, ale neznamená to, že může recipročně zavést víza automaticky ve všech členských státech. Komise má na posouzení české žádosti o využití takzvané klauzule solidarity, která by podobný krok umožňovala, až tři měsíce. Zpráva EK pak může - ale nemusí - obsahovat návrh, aby unijní státy zavedly dočasně víza pro Kanadu. 

Návrh pak posoudí ministři členských zemí, kteří na to opět mají až tři měsíce. V praxi to znamená, že celý proces posouzení se v EU může protáhnout na půl roku.

Česko už v úterý oznámilo, že v nejbližší době zavede na oplátku vízovou povinnost pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů. Cílem české diplomacie je podle českého premiéra Jana Fischera i podle ministra zahraničí Jana Kohouta obnova plného bezvízového styku mezi Českem a Kanadou.