Pátrání Hospodářských novin po skrytých příjmech českých poslanců má první konkrétní výsledek: poslanec ODS Daniel Rovan slíbil, že vrátí 220 tisíc, které si od předloňského října vydělal v dozorčí radě České pošty. Sama pošta přiznala, že Rovanovi vyplácela odměny protizákonně. Zákon o střetu zájmů totiž poslancům odměny za členství v orgánech státních podniků zakazuje.

"Právní analýza České pošty došla k tomu, že ať to chápu jakkoli, tak jako poslanec prostě nemám za členství v dozorčí radě brát žádnou odměnu," řekl včera HN Rovan.

Ten nastoupil do České pošty na konci října 2007, kdy ji ještě vedl Karel Kratina. Současný šéf Petr Sedláček slibuje, že už se nelegální vyplácení peněz poslancům opakovat nebude. "V budoucnosti možnost opakování této situace vylučuji." HN přitom už minulé pondělí upozornily, že Rovan zřejmě dostává peníze za působení v dozorčí radě pošty neoprávněně. Rovan se hájil, že ho do dozorčí rady nejmenovala sněmovna, ale "jen" ministr vnitra.

"Před dvěma lety jsem se ptal na České poště i několika právníků, a všichni mi řekli, že brát odměny můžu," vysvětloval včera Rovan.

V podobné situaci jako on je i další pražský poslanec ODS: Jan Bürgermeister. Ten loni dostal za členství v dozorčí radě ČSA 460 tisíc. Hájí se tím, že ho do dozorčí rady ČSA jmenovala Praha, a ne stát, a proto peníze vracet nehodlá. Podle zákona ale poslanec nesmí brát peníze ani za členství v polostátních firmách.

Člen dozorčí rady České pošty poslanec Daniel Rovan musí do šesti měsíců poště vrátit 220 tisíc korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist