Největší německé bance Deutsche Bank hrozí kriminální vyšetřování kvůli podezření ze špehování dvou vedoucích pracovníků a jednoho důležitého akcionáře. Potvrdila to podle internetového serveru BBC banka.

Odmítla se však vyjádřit k informacím o tom, že v souvislosti s tímto podezřením propustila dva zaměstnance. Podle serveru byly propuštěnými šéf ochranky a šéf investičních vztahů.

Prokurátoři se podle serveru nyní rozhodují, zda mají oficiální kriminální vyšetřování tohoto případu zahájit. Banka zahájila své vlastní vyšetřování již v květnu a nezávislé vyšetřování stále pokračuje. Mluvčí společnosti uvedl, že se k obviněním nebude vyjadřovat, dokud toto vyšetřování nebude dokončeno.

Prokurátoři nyní zkoumají důkazy, které jim předal úřad pro ochranu údajů. Může jim tak zabrat dva až tři týdny, než o zahájení kriminálního vyšetřování rozhodnou, píše BBC.

V Německu se špehuje běžně

Skandály kolem špehování v podnicích nejsou v Německu žádnou novinkou. V minulých letech zasáhly například telekomunikační skupinu Deutsche Telekom, železniční společnost Deutsche Bahn či maloobchodní firmu Lidl.

Na případ v Deutsche Bank upozornily některé podezřelé detaily v rešerších externí právní firmy při rutinní datové kontroly Deutsche Bank. Podobně jako v případu Deutsche Bahn a Deutsche Telekomu se údajně prováděly rešerše a šetření okolí jednotlivých osob ze společnosti. V žádném případě se ale nejednalo o špehování všech zaměstnanců či třeba novinářů jako ve zmíněných předchozích případech.

Největší německá banka Deutsche Bank se za loňský rok kvůli vysokým odpisům a propadu příjmů ponořila do ztráty, která v hrubém vyjádření dosáhla 5,7 miliardy eur (162 miliard korun). Ještě v roce 2007 banka vytvořila hrubý zisk 8,75 miliardy eur.