Bývalý britský premiér Tony Blair bude předvolán před výbor vyšetřující britský podíl na kontroverzní válce v Iráku. Potvrdil to v Londýně na úvod vyšetřování předseda nezávislého výboru John Chilcot, podle něhož bude práce výboru v co největší míře přístupná veřejnosti.

Podle bývalého vysokého státního úředníka Chilcota, jehož jmenoval premiér Gordon Brown, se bude vyšetřování zaměřovat na události od léta 2001. "Předvoláme lidi, kteří mohou mít nejvíc informací potřebných k důkladnému vyšetřování. Mezi ně samozřejmě patří bývalý premiér a další vysocí představitelé, kteří se podíleli na rozhodování," řekl Chilcot.

Konflikt, který byl rozpoután kvůli iráckým zbraním hromadného ničení, vyvolal v Británii rozsáhlé protiválečné demonstrace a demise několika ministrů Blairovy vlády. Zbraně hromadného ničení se v Iráku nikdy nenašly a Blair byl v britském tisku obviňován z dezinformování veřejnosti i parlamentu.

Gordon Brown ještě jako ministr financí válku podporoval. Když letos oznámil její vyšetřování, chtěl, aby probíhalo za zavřenými dveřmi. Nakonec však od tohoto záměru po pozdvižení v médiích i mezi veřejností ustoupil.

Chilcot potvrdil, že vyšetřování bude co nejotevřenější a některá veřejná slyšení budou buď přenášena v televizi nebo na internetu. Přepisy všech slyšení budou rovněž k dispozici na internetu. Chilcot ale připustil, že v některých případech mohou být slyšení neveřejná, například, "když to bude potřeba kvůli národní bezpečnosti, nebo když to napomůže naprosté otevřenosti a upřímnosti některých svědků".

Smrt za vysokou cenu

V konfliktu, který Británii stál 65 miliard liber (nyní asi 1,9 bilionu korun) přišlo o život 179 britských vojáků. Vláda dosud odmítala nezávislé vyšetřování kvůli tomu, že by mohlo ohrozit britské jednotky v Iráku. Londýn však nyní ze země stahuje poslední vojáky.

Podle britských médií ke klíčovým otázkám patří, zda Blair soukromě přislíbil Bushovi vojenskou pomoc ještě před tím, než se Spojené státy snažily získat pro invazi podporu Rady bezpečnosti OSN. Chilcot přislíbil, že jeho výbor se nebude vyhýbat kritice. "Vyšetřování není tribunál a nikdo není před soudem. Ale chci jasně říci, že výbor se nebude kritice vyhýbat. Pokud zjistíme, že se staly chyby, že se něco mohlo řešit lépe, tak to upřímně řekneme," dodal.

Podle Chilcota je nepravděpodobné, že by šetření skončilo dříve než koncem roku 2010, tedy po parlamentních volbách v Británii. I když válku podporovali i opoziční konzervativci, případné kompromitující informace o postupu labouristických politiků kolem irácké války by mohly labouristy ve volbách poškodit.