Největší český letecký výrobce Aero Vodochody, vlastněný finanční skupinou Penta, nezíská polského výrobce helikoptér PZL Swidnik. V souboji o privatizaci poslední polské velké letecké společnosti prohrál s italsko-britskou firmou AgustaWestland. Rozhodnutí polské Agentury rozvoje průmyslu potvrdil HN generální ředitel Aera Igor Hulák.

"Celý proces trval déle než rok a samozřejmě nás mrzí, že jsme nakonec nezvítězili," řekl Hulák.

Letos v únoru se přitom zdálo, že vodochodský výrobce má vítězství na dosah. Nabídl vyšší částku za akcii a státní polská agentura s ním začala jednat. V dubnu však do jednání přizvala i Agustu. Podle neoficiálních informací deníku Rzeczpospolita nakonec Italové nabídli za akcie polského výrobce více než dvojnásobnou částku, než s jakou původně přišli, a Aero porazili. Agentura však cenu transakce doposud nezveřejnila. "Hlavním kritériem pro výběr investora měla být cena, proto předpokládáme, že Italové nabídli za akcie PZL Swidnik více než my," řekl Hulák.

Původně zadlužené a ztrátové Aero dosáhlo loni více než 400 milionového zisku, což byl nejlepší výsledek za posledních šest let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist