Prezidentu Václavu Klausovi důvěřuje 59 procent lidí, což je o sedm procentních bodů méně než v červnu. Vyplývá to ze srpnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Úřednické vládě důvěřovala v srpnu více než polovina respondentů (54 procent). To je téměř třikrát více, než kolik lidí důvěřovalo v dubnu předchozímu koaličnímu kabinetu Mirka Topolánka. Vládě v demisi tehdy věřilo 20 procent lidí. Míra důvěry ke kabinetu Jana Fischera zůstává v porovnání s červnovým šetřením stabilní. Fischerově vládě podle CVVM častěji důvěřovali zejména lidé s vyššími příjmy, vysokoškoláci a přívrženci strany TOP 09.

Ve srovnání s minulým výzkumem poklesl podíl občanů důvěřujících sněmovně a Senátu - důvěru jim vyjádřilo 22, respektive 23 procent občanů. Zejména v případě Senátu jde o statisticky významný pokles o pět procentních bodů, uvedlo CVVM. Parlamentu častěji důvěřují například dotázaní ve věku 15 až 29 let a lidé s dobrou životní úrovní, lidé s nižší životní úrovní jsou ke sněmovně a Senátu kritičtější.

Za statisticky významný označilo CVVM i pokles důvěry veřejnosti v prezidenta - z 66 na 59 procent. Od října 2008 je to nejméně, počátkem loňského roku ale hlavě státu věřilo podle CVVM jen 58 procent lidí. Prezidentovi častěji důvěřují mladí lidé do 29 let, oslovení s dobrou životní úrovní a potenciální voliči ODS a TOP 09.


O poznání vyšší důvěrou než parlamentní komory disponují lokální reprezentace - krajským zastupitelstvům vyjádřily důvěru více než dvě pětiny respondentů (43 procent). Bezmála tři pětiny - 59 procent - důvěřují svému obecnímu zastupitelstvu, což je o pět procentních bodů méně než v červnu.