Poprvé od rozpadu sovětského impéria vystřídalo Rusko v čele žebříčku největších vývozců ropy Saúdskou Arábii. Vývoz ropy a ropných produktů z Ruska vzrostl ve druhém čtvrtletí na průměrných 7,38 milionu barelů denně, zatímco Saúdi kvůli kvótám Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) produkci i vývoz značně omezili.

Rusko v posledních měsících zvyšuje těžbu, a tím rovněž upevňuje svůj tržní podíl na úkor zemí OPEC. Jejich produkci totiž do určité míry svazují právě těžební kvóty, k nimž se zavázaly. Ropný kartel se loni v září dohodl na drastickém omezení denní těžby celkem o 4,2 milionu barelů.

Hlavním důvodem pro snížení produkce bylo srovnat nabídku s klesající poptávkou a alespoň částečně tak zabránit dalšímu propadu cen.

Cena ropy na světových trzích spadla během druhé poloviny loňského roku z rekordních 147 dolarů za barel až pod 40 dolarů. Nyní barel stojí kolem 70 dolarů.

O objemu těžby bude OPEC jednat i dnes ve Vídni - podle všeho ale ponechá kvóty na současné úrovni.

"Trh jde správným směrem. Současná cena ropy je dobrá pro všechny - pro producenty i pro spotřebitele," řekl včera po příjezdu do rakouské metropole saúdský ropný ministr Alí Ibráhím Nuajmí. Podobně se vyjadřují i další představitelé zemí OPEC.

Ruská těžba jede naplno

Saúdové přitom nechávají kvůli kvótám značnou část svých těžebních kapacit nevyužitou. Nyní těží kolem osmi milionů barelů denně, na trh by ale mohli dodat ještě o 2,75 milionu barelů více.

Ruské těžební věže naopak jedou naplno, což může podkopat snahu kartelu OPEC o udržení cen na "přijatelné" úrovni.

V srpnu se těžba ropy vyšplhala podle údajů ruského ministerstva energetiky na rekordní maximum 9,97 milionu barelů denně, což je meziročně o 1,3 procenta více.

Největší ruský ropný producent Rosněfť zahájil nedávno těžbu v nové sibiřské lokalitě Vankor. Vyšší těžbu na letošek plánují i další dva velcí producenti - Lukoil a britsko-ruské konsorcium TNK-BP.

Šéf Lukoilu Vagit Alekperov plánuje letos vytěžit o 1,5 procenta více než loni.

"Rusko nejvíce vydělalo na oběti, kterou snižováním těžby přináší OPEC," říká Chris Weafer, stratég investiční banky UralSib.

"OPEC je frustrován z toho, že Rusko využilo snižování produkce OPEC v uplynulém roce a zvýšilo svůj podíl na trhu," dodává Weafer.

Moskva chce zvyšováním těžby podpořit domácí ekonomiku, která byla těžce zasažena světovou hospodářskou a finanční krizí. Velké společnosti navíc mají pro nově otevřená ropná pole daňové prázdniny.

Průzkum nalezišť zaostává

Současná ruská produkce ropy je ale podle řady expertů na svém vrcholu a v příštích letech se bude spíše snižovat. Ropné firmy totiž otevírají ve srovnání s minulostí malý počet ropných polí. "Geologický průzkum nových lokalit je nyní ve srovnání s rokem 1990 jen pětinový," potvrzuje Viktor Orlov, šéf výboru pro přírodní zdroje Rady federace.

Ruský státní rozpočet je přitom z poloviny závislý na příjmech z prodeje ropy a zemního plynu.

Ruské firmy se tak snaží znovu navázat na stará "přátelství". Tento týden například hledala ruská vládní delegace příležitosti, jak se více angažovat v Iráku. Lukoil i další firmy se chtějí zúčastnit tendrů na těžbu v tamních ropných polích.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist