Česko-izraelská smíšená obchodní komora již více než deset let hraje důležitou roli v rozvoji česko-izraelských obchodních, vědeckých a průmyslových kontaktů. Komora se stala respektovanou autoritou i užitečným spolupracovníkem v bilaterálních vztazích. Sdružuje přes sto členů, mezi nimiž nechybějí nejvýznamnější české firmy a stále více důležitých izraelských firem, které v České republice investují, zakládá své závody, továrny a pobočky.

Ty se často stávají střediskem jejich celoevropských aktivit.

Komora všestranně podporuje zvyšování obchodní výměny mezi oběma zeměmi a jsme rádi, že se během uplynulých deseti let její objem devětkrát zvýšil a strmě roste od roku 2003. Zásadní skutečností je nárůst spolupráce mezi izraelskými a českými firmami nejen v průmyslových odvětvích, jako je například strojírenství, ale především v oblasti vědy a výzkumu. Týká se to sofistikovaných a náročných odvětví, jako jsou biomedicína, informatika, telekomunikace, nanotechnologie, řídicí systémy, technologie z oblasti vodního hospodářství apod.

Ve vědeckotechnické spolupráci podporujeme naplnění mezivládní dohody, podepsané na jaře letošního roku u příležitosti návštěvy prezidenta Státu Izrael Šimona Perese České republiky, o programech a grantech vědeckotechnické spolupráce. Význam mise, kterou si Česko-izraelská smíšená obchodní komora stanovila jako svoji prioritu, se tak stále zvyšuje.

Tuto spolupráci pokládáme za zvlášť aktuální a za zvláště potřebnou v současných podmínkách. Izrael má v České republice mnoho přátel a v naší zahraniční politice určité výsadní postavení. Přesto si mnoho lidí neuvědomuje, jak složitým obdobím v současné době tato země prochází. Především jsou tu nové priority a nový styl americké diplomacie prezidenta Baracka Obamy, ve které se zdůrazňuje vysoká odpovědnost Izraele při upevňování nebo při rozvíjení mírového procesu na Blízkém východě. Je samozřejmé, že tyto snahy americké vládní administrativy narážejí často v Izraeli na nepochopení anebo i na veliké zklamání, protože řada lidí zjednodušuje americké požadavky na dojem, že Spojené státy nebudou nadále považovat Izrael za prioritu své zahraniční politiky.

K neklidu přispívá i značně kritický postoj a reakce Evropské unie na současný vládní kurz Jeruzaléma. Jsem však přesvědčen, že bezpečnost Státu Izrael je, mimo jakoukoliv diskusi, nadále zásadní konstantou celé západní diplomacie - EU i USA. Nejen tyto mezinárodní okolnosti a politika vůči Palestincům rozděluje veřejné mínění v Izraeli a dává do pohybu mocnou diskusi o budoucnosti. Jsme svědky velmi složité vnitřní diskuse a tříbení názorů na to, jakou cestou se má dál tato společnost vydat a jak nově Stát Izrael definovat.

Stát Izrael, země, která vznikla uprostřed málo pohostinné písečné krajiny na území historické Palestiny, si za 60 let své existence vydobyl ohromný respekt zejména právě na poli hospodářském, vědeckém a výzkumném. Izraelské firmy, jako NESS, TEVA, OSEM a další, kooperují s americkými, německými nebo jinými giganty v oboru a stávají se globálními hráči. Dalším silným hráčem je společnost NETAFIM, jejíž kapkové závlahové systémy dobývají svět.

Toto vše vychází ze země, která má méně než 7,5 milionu obyvatel. Česká republika, která se tolik neliší velikostí od Izraele a která na rozdíl od této země disponuje určitým nerostným bohatstvím, pevnějším místem ve světové politice, momentálně žádnou takovou firmou nedisponuje. Izrael se tedy oprávněně může těšit, společně se vzrůstajícím moderním sebevědomím, z výsledků svého rozvoje a z toho, že dnes tvoří jednu z nejrozvinutějších ekonomik světa, s pravděpodobně nejlepším zdravotním systémem na světě, obrovskými investicemi do vědy a výzkumu, která je, pro zajímavost více než dvaapůlkrát vyšší, než je průměr zemí OECD.

Současně řeší ohromné problémy, které vytváří jeho geografická poloha a přírodní poměry. Na druhé straně izraelská společnost a izraelský stát jdou cestou nekonfesní liberální demokracie, což je také dnes v samotném Izraeli předmětem vzrušené diskuse. Vidíme, že démon náboženské identity, který byl v Evropě překonán, je realitou v zemích Blízkého východu, a vidíme, že i v Izraeli tyto otázky nabývají většího významu.

Tento pohled na tříbení názorů, hledání východiska a nového údělu židovského státu ohlašuje novou éru v dějinách Izraele. Protože je to diskuse o různých budoucnostech, o různých variantách uspořádaní společnosti. Takováto diskuse probíhá v zemi, která věří ve svou budoucnost, která se postupně vymaňuje z jednostranného vnímání nebezpečí z vnějšku a která chce o své budoucnosti svobodně a demokraticky sama rozhodovat.

To všechno jsou důvody, pro které je právě teď dobré být Izraeli nablízku a podporovat všechno, co tuto zemi posílí, ve všem, co můžeme nazvat společně sdílenými hodnotami.

Řada občanů země je svým původem historicky spjata s územím českého státu a řada lidí své kořeny u nás má a nezapomíná na to. Tato podpora, dialog, může být cestou spolu s výrazným mezinárodním angažmá demokratických zemí k tomu, aby se urovnala postupně - jistě v dlouhodobém horizontu - celá jakoby bezvýchodná bolestná epizoda Blízkého východu a aby Stát Izrael potvrdil svoji pozici jako důležitá součást mezinárodního demokratického společenství a jako země, která nabízí světu špičku v mnoha oborech lidského snažení.

Je často připomínanou skutečností, a o to není tento fakt méně významný, že Československá republika stála u zrodu Státu Izrael a pomohla mu doslova v prvních hodinách k ubránění jeho samostatnosti. Celá historie vzájemných vztahů, deformovaná samozřejmě politickou orientací Československé republiky v době komunismu, je historií v zásadě přátelskou, plně se rozvíjející po revolučním roce 1989 a která navázala na dobré a pevné tradice spolupráce obou zemí.

Z výše naznačených faktů se jeví jako logická další spolupráce našich dvou zemí, které si jsou podobné ve více aspektech, než je pouze geografická velikost. Obě země disponují mladými nadanými lidmi, kteří objevují a vylepšují systémy přispívající ke zkvalitnění a uchránění lidského rodu. Spolupráce na těchto polích může ze dvou malých států vytvořit dva giganty mající silný a pozitivní dopad na celý svět.

Autor je prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory.