Největší podíl na výrobě zpracovatelského průmyslu měla v roce 2008 výroba potravin a nápojů (16,6 %). Další místa patří výrobě motorových vozidel, přívěsů a návěsů (8,9 %), kovových výrobků (6,7 %), koksu a rafinovaných ropných výrobků (6,1 %), strojů a zařízení (6,0 %), chemických výrobků (5,4 %), gumových výrobků a výrobků z umělé hmoty (5,0 %) a výrobků z kovů (4,5 %).
Výrobní růst
Tendence rychlého růstu průmyslové výroby v Polsku je viditelná již více než 15 let. Základem vysoké dynamiky rozvoje průmyslového sektoru je růst zpracovatelského průmyslu, těžící z velké aktivity společností v soukromém sektoru.
Objem realizované průmyslové výroby rostl v letech 1992-2000 průměrným ročním tempem 7,3 %. Po přechodném oslabení tempa růstu v letech 2001-2002 došlo k jeho zrychlení v roce 2003 k 8,3 % a v roce 2004 až ke 12,6 %. V letech 2006-2007 průmyslová výroba také rychlým tempem rostla po 11,2 %. V roce 2008 bylo zaznamenáno zpomalení do 3,3 %, avšak v některých odvětvích bylo tempo stále vysoké, např. výroba strojů a zařízení činila 16,2 %, výroba kancelářských a počítačových strojů 24,2 %, výroba rozhlasových, televizních a telekomunikačních zařízení 26,1 %, výroba lékařských, přesných zařízení a optických nástrojů, hodin a hodinek 14,4 %, výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů 7,7 % a výroba ostatních dopravních zařízení 9,2 %.
Restrukturalizace
V počátku 90. let začal proces restrukturalizace polského průmyslu. Jejím cílem je přizpůsobení tohoto sektoru k fungování v podmínkách tržního hospodářství, vyplývajících z globalizace, otevření ekonomiky a také účasti Polska v procesech hospodářské integrace jakožto členského státu Evropské unie.
Restrukturalizace průmyslu je vedená v různých směrech a zahrnuje jak horizontální a oborové programy, tak rozhodnutí učiněná přímo v průmyslových podnicích. Základem restrukturalizačních programů je zlepšení úrovně inovace a rentability podniků s podporou operačního programu "Inovační hospodářství 2007-2013".
Strojírenský průmysl v Polsku tvoří významné investiční zázemí pro celkový průmysl. Zaujímá také důležitou pozici v hospodářství pro rozsah výroby a její stálý růst. V oblasti strojírenského průmyslu existuje 1 300 hospodářských subjektů zaměstnávajících cca 160 tis. osob. Počet státních podniků vyrábějících stroje a zařízení činí asi 10 % všech státních podniků v průmyslu a 5 % všech podniků strojírenského průmyslu. Svědčí to o realizaci pokročilé privatizace strojírenského průmyslu v Polsku.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist