Symbolicky, rok po pádu americké investiční banky Lehman Brothers a následné vlně paniky, která si vynutila intenzivní záchranu celého finančního systému, ohlásil americký ministr financí Timothy Geithner, že je čas tuto pomoc začít ukončovat.

Je čas přesunout se od reakce na krizi k samotnému zotavení, řekl podle nejnovějšího vydání ekonomického listu Financial Times ministr. Připomněl, že ještě před pár měsíci byly finanční trhy paralyzovány obavami z rizika a neochotou bank půjčovat jedna druhé. Nyní už budou moci Spojené státy ukončit své garance v oblasti fondů peněžního trhu. Vyprší tak podle plánu do konce tohoto měsíce.

Geithner také podpořil názor Federální společnosti pro pojištění vkladů (Federal Deposit Insurance Corporation), který pravděpodobně povede k tomu, že záruky za banky skončí úplně nebo budou omezeny pouze na nouzové případy.

Tak jak vstupujeme do nové fáze, musíme začít postupně ukončovat některé případy mimořádné podpory, kterou jsme věnovali finančnímu sektoru, uvedl Geithner.

Ministr financí nezmínil žádnou "ústupovou strategii" ve vztahu k dosavadním fiskálním či monetárním stimulům. Místo toho řekl, že "musíme dál posilovat zotavování, dokud nebude stát na vlastních nohách, vedené soukromou poptávkou". Slíbil, že jeho ministerstvo "nešlápne na brzdu příliš brzo".

Banky vrací miliardy

Geithner dále řekl, že proud peněz se obrací. Zatímco dříve směřoval od vlády k velkým domácím bankám, nyní už banky půjčky z nouzových fondů splácejí - zatím se jednalo o 70 miliard dolarů. "Odhadujeme, že tyto banky splatí dalších 50 miliard dolarů během příštích dvanácti až osmnácti měsíců," řekl. Uvedl také, že program nouzových půjček americké centrální banky (Fedu) se výrazně zredukoval.

Financial Times dále doplnil, že podle nejmenovaného vysokého představitele ministerstva financí chce vláda "redukovat své stopy v různých oblastech trhů", ale že nezamýšlí přes noc "useknout" veškerou podporu. Tento činitel také zdůraznil, že vláda bude dál podporovat akce, které mají omezovat zabavování domů při nesplácení hypoték, a zvyšovat dostupnost úvěrů pro malé podnikatele. V obou těchto oblastech čelí vláda kritice, že ještě neudělala dost.

Rada hospodářských poradců Bílého domu včera vydala zprávu, podle níž program podpory ekonomiky, který v únoru prosadil prezident Barack Obama, údajně vytvořil v americké ekonomice dosud 600 000 až 1,1 milionu pracovních míst. Prezidentovi poradci se zprávou přišli ve chvíli, kdy je míra nezaměstnanosti v USA nejvyšší za více než čtvrtstoletí a Obamova popularita zčásti kvůli tomu prudce klesá. Podle řady pozorovatelů jsou ovšem podobné odhady vysoce pochybné.

Chudých lidí přibylo

 

39,8 mil. lidí

je pod hranicí chudoby


 

Reálné příjmy domácností činí

-3,6 %

(pokles oproti 2008)

Americký Úřad pro sčítání obyvatelstva ve včera vydaném ročním přehledu uvedl, že míra chudoby v USA vloni kvůli ekonomické recesi stoupla na 13,2 procenta ze 12,5 procenta v roce 2007 a dostala se nejvýše od roku 1997. Reálné příjmy domácností v roce 2008 po třech letech růstu klesly.

Podle úřadu se loni míra chudoby zvýšila statisticky významným tempem poprvé od roku 2004. Pod hranicí chudoby se v roce 2008 nacházelo 39,8 milionu lidí proti 37,3 milionu v předešlém roce.

Míra chudoby ukazuje relativní chudobu, to znamená procento lidí pod vládou určenou příjmovou hranicí. Pro jednotlivce vláda v USA nyní tuto hranici stanoví na 10 830 dolarů za rok (asi 190 000 Kč, tedy necelých 16 000 Kč měsíčně).

Hranice je vztažena k průměrnému příjmu, takže údaj o míře chudoby vypovídá spíše o příjmové nerovnosti než o skutečné chudobě.

V USA je tento ukazatel relativně vysoký a historicky se pohybuje mezi 12 - 17 procenty. Pod hranici chudoby se za svého života aspoň jeden rok dostane více než polovina Američanů ve věku od 25 do 75 let.

Reálné průměrné příjmy domácností loni klesly o 3,6 procenta na 50 303 dolarů.

"Přerušuje to sérii tří let vzestupu ročních příjmů a dochází k tomu zároveň s recesí, která začala v prosinci 2007," uvedl úřad. První hluboká recese v USA od počátku 80. let je charakteristická výrazně rostoucí nezaměstnaností, která je hlavní příčinou poklesu příjmů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist