Za stejnou práci má manažerka o 20 % méně.
Poprvé v historii je nezaměstnanost mužů vyšší než u žen. Souvisí to s krizí v sektorech, kde tradičně pracují převážně muži. Přicházejí nejen o benefity, ale i o příjmy, symboly své prestiže. České domácnosti tak teď často žijí jen ze mzdy žen. A tak se ukazuje, že k ženám diskriminační platová politika vlastně poškozuje celou rodinu.
Nižší platové požadavky žen jsou nyní v kurzu
Řada společností si uvědomuje, že v krizi může být výhodnější zaměstnat na důležitou pozici schopnou ženu za přiměřený plat, než přeplácet stejně zdatného muže.
"V minulosti jsem se v jedné malé firmě, kde jsem pracovala, setkala s tím, že na pozici programátora byl po odchodu ženy přijat muž za významně jiných platových podmínek," říká Dana Řezníková, koordinátorka marketingu a interní komunikace Realitní společnosti České spořitelny. "Bylo to zdůvodněno tím, že žádného chlapa na takovou pozici a za takové peníze neseženu." "Obávám se, že v našich zeměpisných šířkách je podobné jednání bráno jako samozřejmost a většina lidí se nad tím ani nepozastavuje, alespoň ne veřejně," říká.
Jenže pokračovat v takovém chování by pro řadu firem znamenalo pouštět si dobrovolně žilou. "Spousta firem si dnes přeje více žen na manažerských postech a nabízí jim k tomu adekvátní ohodnocení," říká Alice Punch z Regional Market Leader EMEA. Podle jejích zkušeností ohodnocení žen závisí také na jejich vyjednávacích schopnostech o budoucím platu. "Ženy jsou v tomto ohledu někdy skromnější," dodává Alice Punch, která má za sebou dlouhou dráhu headhunterky. Podle jejích zkušeností statisticky platy žen na srovnatelných pozicích s muži vycházejí v neprospěch slabšího pohlaví. "To je celosvětová situace, nejen česká," vysvětluje.
Nedávno totiž prasklo, že v londýnském City berou manažerky pěkně na hůl. V britském finančním sektoru dostávají na bonusech o 80 % méně než jejich kolegové. Předseda britské vládní komise Trevor Phillips tvrdí, že jde o jeden z nejvyšších rozdílů v odměňování v celé britské ekonomice. V případě londýnské City je rozdíl v celkových platech mezi muži a ženami celých 55 procent. Ale ani v Česku nemáme nad čím moc jásat. Podle personálních odborníků se české vysokoškolačky platově pohybují zhruba na 65 procentech platu vysokoškoláka. Jsou tedy se svou mzdou někde na úrovni středoškolsky vzdělaného muže.
Nůžky se rozevírají až s věkem
Na začátku kariéry jsou podle výzkumů Merces.cz šance téměř vyrovnané - platy mladých žen a jejich kolegů se liší "jen" o pětinu. Jenže později je to ještě horší. Muži ve věkové skupině 25 až 34 let už mají mzdy vyšší o 29 procent. Průzkum mezd a platů na Merces.cz vycházel ze mzdových údajů více než 290 tisíc respondentů. Nejvyšší rozdíly jsou v průměrných příjmech mužů a žen ve věkové skupině 35 až 44 let. Ale pozor! Platový rozdíl nemusí automaticky znamenat platovou diskriminaci.
Bylo by demagogické "roubovat" platovou diskriminaci na případy, kdy žena sama ustoupí z profesního života. Věnuje se rodině, má menší praxi nebo zastává méně odpovědnou práci. V profesním a soukromém životě si musí najít každý "balanc" podle svého založení. V období, kdy se ženy stávají matkami, pracují na kratší úvazky, zůstávají mimo obor, nelze mluvit o platové diskriminaci. Podílejí se na společném "koláči" firemního zisku menší měrou, takže dostávají menší plat. To, jak by se jim měly kompenzovat čas a peníze vložené do výchovy budoucí generace, je jiná, spíše politická otázka.
"Do platových rozdílů se promítá fakt, že ženy odcházejí na mateřskou dovolenou a pak se musejí vrátit zpět do práce, což není ani trochu jednoduché," vysvětluje Dalibor Jakuš, jednatel společnosti Profesia. Přímá platová diskriminace se týká odlišné odměny za práci na stejné pozici, za stejné množství práce. Pokud se v takovém případě objeví na výplatní pásce výrazně jiná cifra u muže a ženy, pak jde o zavrženíhodnou diskriminaci. A to se děje často.
Ženy mají za stejnou práci o víc než 20 procent méně
Asi půl roku běží v HN rubrika platy. Při bližším zkoumání se těžko hledají pozice, kde diskriminace při srovnání platů není (například soukromé zubní lékařky, právničky). Diskriminované jsou už tak nekvalifikované pozice jako uklízečka. Je nelogické, aby měla za stejnou práci menší plat než muž za stejný výkon, a to dokonce o třetinu. Vždyť v případě, že se plat pohybuje někde kolem minimální mzdy, může jít o odsouzení ženy k živoření na hranici bídy.
Analýza Merces.cz si na pracovní pozice v posledních dvou letech "posvítila". Zjistila, že ženy mají za stejnou práci o 22 % nižší příjem než muži."Aktuální údaje tento rozdíl potvrdily," dodává Dalibor Jakuš. Čísla zřejmě odpovídají realitě, protože je potvrzují i jiné nezávislé zdroje. "Ženy v Evropské unii si stále v průměru vydělávají o 17 % méně než muži. V Česku se jedná o 23,6 procenta," uvádí o trochu vyšší čísla eurokomisař Vladimír Špidla.
Jak vypadá nepřímá diskriminace
Zatímco ženy představují 59 procent všech nových absolventů vysokých škol, zastávají méně odpovědných funkcí. Převládají v odvětvích, kde jsou nižší mzdy (více než 40 % z nich pracuje ve zdravotnictví, školství a ve veřejné správě - je jich tam dvakrát tolik než mužů).
Situace žen se v porovnání s muži zhoršila i po vládních reformách na začátku roku 2008. Šlo třeba o snížení přímých daní, které byly výhodné především pro vysokopříjmové skupiny - tedy spíše pro muže. Zatímco zvýšení nepřímých daní bylo nevýhodné spíše pro nízkopříjmové skupiny - tedy spíše pro ženy.
S nepříznivým postavením žen souvisí také nedostatek míst v předškolních zařízeních péče o děti. Stát na své úkoly v této oblasti nestačí. Firmy, které nechtějí přijít o své špičkové zaměstnankyně, chtěly pomoci. Většina z nich však s krizí ochladla, protože založení školky je finančně i legislativně náročná záležitost.
Chůva bývá častým, ale draze vykoupeným řešením
Když nechce žena přijít o svou kvalifikaci, musí sáhnout do peněženky a zaplatit chůvu. Andrea Landgrafová je soukromá zubařka v Praze-Vršovicích. O pacienty nemá nouzi. Málokdo z nich ale tuší, že na to, aby nepřišla jejich zubařka o své profesní zkušenosti, padlo několik jejích ročních platů. Několik let pracovala téměř zadarmo, protože peníze předávala chůvě. Posléze, když dcera Anička vyrostla, tak je "vrazila" do koupě ordinace. Dnes je za "vodou", přesto jde o zasloužený a pěkně oddřený kariérní úspěch.
Bohužel se ženám stále neblýská na lepší časy. Česká republika neplní kvóty stanovující počet předškolních zařízení pro děti. Tzv. Barcelonské cíle ukládají členským státům do roku 2010 nabídnout zařízení péče pro nejméně 33 % dětí mladších tří let. Podle bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase je ani plnit nebudeme: "Rozhodně nechceme, aby došlo k nějaké další extenzi veřejných výdajů. Chceme péči o dítě opřít o soukromý sektor," uvedl v červenci 2009 v diskusi s představiteli rodičovských sdružení, mateřského centra a psychology.
Jak z toho ven?
Pokud jsou ženy vzdělané a schopné, vyplatí se jim stát se "královnami" svého času. Založit vlastní byznys a vydělat si podle svých schopností.
Matkám výrazně pomůže, když si mohou rozložit pracovní čas podle svých potřeb. To je ostatně cesta, kterou volí řada úspěšných žen, které nasbíraly zkušenosti ve velkých firmách a později se jim nechtělo být jen "mostem" pro cizí byznys.
Jako najaté manažerky nebo odborné pracovnice zůstávají jen za podmínky, že řídí velice zajímavé a velké projekty, které by vlastními silami organizovaly těžko. Slušný a uspokojující plat je ale základní podmínkou.
Hledejte si mezi "férovými" firmami
Obrovské šance mají schopné manažerky v korporacích či velkých firmách, kde je "in" hlásit se k rovným příležitostem. Takové firmy najdete v žebříčcích nejlepších zaměstnavatelů, často je řídí ženy.
Například v T-Mobilu - pokud žena projde testy a výběrovým řízením, neexistuje, aby měla výrazně odlišný plat než muž na stejné pozici.
Podobné je to ve Vodafonu, kde ženy navíc tvoří velké procento vrcholového managementu, více než 50 procent. "Základem je mít nastavené principy, které automaticky nepřipouštějí existenci diskriminace. Tak je tomu i v ČSOB. Mám tím na mysli stanovování základních mezd a variabilních složek odvíjejících se od vyhodnocování objektivně měřitelných cílů a propracovaného systému hodnocení," vysvětluje Petr Hutla, člen představenstva a vrchní ředitel pro Lidské zdroje a služby v ČSOB.
Kariérní plány jsou sestavovány naprosto stejným způsobem u žen i mužů, Záleží jen na kvalitě kandidátky, jak rychle a jak vysoko se v rámci firmy prosadí. "Osobně jsem vždy podporoval zastoupení mužů i žen v managementu, protože vytváří optimální rovnováhu ve způsobu uvažování o problémech," vysvětluje Petr Hutla.
Kde si teď ženy mohou polepšit
Na trhu práce to teď vypadá trochu jako s předpovědí počasí. Obor, který byl včera žádaný, je najednou "out" a je těžké dávat nějaké speciální rady právě ženám. Přesto se určité trendy vysledovat dají.
Některé ženy si v krizi i mírně polepšily. Je to díky tomu, že vzrostly platy v určitých "ženských" sektorech. To se stalo ve 2. čtvrtletí třeba ve zdravotnictví, kde platy vzrostly o 7,6 procenta (což činí asi 2 tisíce korun), vzdělávání (zvýšení o 5,4 %). Výrazně si polepšily ženy v bankovnictví, kde mzdy vzrostly o 5,3 procenta, ale za tu cenu, že jich také bylo mnoho propuštěno.
Pokud ženy chtějí uspět na deseti nejžádanějších profesích na současném trhu, šance mají například jako hlavní účetní se znalostí angličtiny nebo jako obchodní zástupkyně.
Nebojte se začít s vlastním podnikáním
Přibývá žen, které snadno a s přehledem "převálcují" muže a žádnou diskriminaci neřeší. Jdou klidně i do takzvaně mužských oborů a uspějí.
Například Zuzana Nebřenská provozuje firmu autobey.cz. Vrhla se na podnikání v autobusové dopravě. Dnes vlastní deset aut a šest autobusů, zbytek jsou mikrobusy.
Dana Budníková se mužské konkurence nebojí vůbec. V české pobočce Siemens Gigaset zastává pozici, kterou v ostatních zemích obsadili spíše muži.
"Vždy jsem si spíše užívala překonávání této nikoli neproniknutelné bariéry. V případě Siemens Gigaset je zajímavé sledovat rozdílný přístup v zahraničí. Předsudky vůči své pozici, kterou v ostatních zemích zastávají spíše muži, vnímám jen okrajově a spíše výjimečně," říká ředitelka českého zastoupení výrobce telefonů Siemens Gigaset.
Nakonec vtipkuje a končí provokativní otázkou:" Hodí se pro moderního, citlivého a trochu zženštělého muže tradiční dominantní role?"
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist