Posunutí parlamentních voleb na příští rok, kterému se Česko po včerejšku zřejmě nevyhne, přijaly české firmy rozporuplně. Na jednu stranu jim vadí nejistota, kvůli níž nemohou plánovat svůj obchod. Firmy například dosud nevědí, jaké budou v příštím roce daně a odvody na pojištění za zaměstnance.

Na druhou stranu očekávají snazší prosazení některých opatření, která mohou pomoci zabrzdit zadlužování Česka a nastartovat ekonomiku.

"Myslím, že úsporná opatření projdou snáze než před volbami. Kroky, které činí současná vláda, schvaluji, proto jsem rád, že zůstane u moci," říká prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Rychlým schválením rozpočtu by se Česko vyhnulo rozpočtovému provizoriu, kterého se někteří podnikatelé obávají nejvíce.
"Provizorium by bylo katastrofou pro všechny. Čím déle by trvalo, tím horší dopady by mělo - na finanční investice a provoz státu, propad ratingu republiky i drastický propad spotřeby. A to je konec pro naše podnikání," říká například Tomáš Březina, majitel výrobce betonové dlažby Best. "Česko už potřebuje začít všude výrazně šetřit," přidává se Martin Durčák, šéf sítě čerpacích stanic Benzina.

Ani analytici neočekávají dramatický propad trhů. "Investoři už jsou k politickému dění v Česku trochu otupělí. Očekávám naopak zklidnění a stabilizaci situace. Koruna by dokonce mohla posílit," říká David Marek, analytik společnosti Patria Finance.

Podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank by ale mohla politická situace odradit zahraniční investory v Česku.
"Raději s investicemi počkají po volbách, až budou jasně stanoveny podnikatelské podmínky na čtyři roky," domnívá se Sobíšek.