Mezinárodní měnový a finanční výbor (IMFC), hlavní poradní orgán Mezinárodního měnového fondu, schválil návrh na posun hlasovacích práv ve prospěch rozvojových zemí na úkor bohatých. Posun má podle IMFC činit alespoň pět procent, mezi jednotlivými členy MMF ale přetrvává ostrý spor o to, jak velkou moc rozvojovým zemím přiznat. Výhrady proti přiznání většího vlivu chudším zemím má hlavně Evropská unie.

"Reforma kvót je klíčová pro zvýšení legitimity a efektivity fondu," píše se v komuniké po jednání výboru v rámci výročního zasedání MMF a Světové banky v Istanbulu. Právě spor o to, jak velkého dílu moci by se měly bohaté země vzdát, podle agentury Reuters zastínil jednání ministrů financí o rozšíření úlohy měnového fondu.

MMF v letošním roce rozpůjčoval zemím po celém světě více než padesát miliard dolarů (přes 875 miliard Kč). Zástupci fondu ale tvrdí, že MMF potřebuje peněz ještě víc, aby zajistit oživení globální ekonomiky a zabránil dalším krizím.

To ale závisí na tom, že země z takzvané skupiny emerging markets budou mít větší vliv na fungování měnového fondu. Největší rozvojové země žádají zvýšení podílu na hlasovacích právech alespoň o sedm procent, a to na úkor bohatých zemí.

"Můžeme jen doufat, že vyspělé země, jejichž zastoupení je neúměrně vysoké, si uvědomí, že mohou fondu způsobit značné škody, pokud se pokusí zablokovat nebo zdržovat reformu kvót a hlasovacích práv," prohlásil dnes brazilský ministr financí Guido Mantega. MMF podle něj potřebuje změnu struktury vedení, aby zbavil nálepky, že je to americko-evropská instituce a mohl se stát skutečně multilaterální organizací.

Členové MMF se rovněž dohodli na tom, že budou podporovat takovou fiskální, měnovou a finanční politiku, která zajistí trvalé oživení ekonomiky. Výbor IMFC, který stanovuje agendu celého měnového fondu, se zavázal i k ochraně podílu na hlasovacích právech pro nejchudší členy fondu.

Měnový fond se ke změně v hlasování a přiznání většího vlivu rozvojovým zemím odhodlal jen týden po summitu skupiny G20. Skupina sdružuje přední vyspělé a rozvojové země a na summitu v Pittsburghu se označila za hlavní platformu, na které se budou řešit ekonomické problémy globálního významu. Doposud toto privilegium patřilo skupině nejvyspělejších zemí G7.

Na nutnosti zvýšit vliv rozvojových a mladých tržních ekonomik na fungování měnového fondu se shodli i členové G20. Ti v Pittsburghu došli k závěru, že změna ve prospěch rozvojových zemí by měla činit alespoň pět procent.