Prodej světelských skláren Sklo Bohemia bude řešit soud. Platnost kupní smlouvy napadl neúspěšný uchazeč - společnost Crystal Bohemian Company s jednatelem Jiřím Huderou. Zkrachovalé sklárny koupil 30. června v insolvenčním řízení podnikatel Lubor Červa a na začátku tohoto měsíce v nich obnovil výrobu. Včera řekl, že soudní spor může podstatně zkomplikovat další rozvoj skláren.
V závodě nyní pracuje 205 lidí, další desítky pracovníků mají nastoupit do konce roku.
Crystal Bohemian Company žaluje u Městského soudu v Praze insolvenční správkyni Helenu Horovou a Červovu společnost Crystalite Bohemia (dříve Vivaria). "Kupní smlouva nebyla uzavřena podle pravidel, podle nás je neplatná," řekl ČTK Hudera. Dodal, že úmyslem jeho společnosti není blokovat výrobu ve Světlé.
"V konečném důsledku to může znamenat zastavení výroby," tvrdí naopak Červa. Stane se tak, pokud bude kupní smlouva skutečně uznána za neplatnou. "Nemůžete podnikat v cizím majetku," vysvětlil. Soudní jednání podle něj může trvat několik měsíců; další komplikace v chodu závodu vzniknou, pokud soud vydá předběžné opatření. K žalobě se má jeho společnost vyjádřit do pátku.
Horová včera nechtěla komentovat podání žaloby s tím, že své námitky předloží soudu a vyčká na jeho rozhodnutí. Kvůli žalobě se ale podle ní zdrží insolvenční řízení a s ním i připravovaná výplata určité části dlužných mezd bývalým zaměstnancům.
Podnik Sklo Bohemia před loňským uzavřením zaměstnával přes 1200 lidí, stále jim dluží několik měsíčních mezd a odstupné. Červa za závod zaplatil 160 milionů korun. Jaká částka z prodaného majetku by mohla být rozdělena mezi zaměstnance, ale Horová neuvedla.
Horová je jednatelkou poradenské společnosti Egidas, která podle informací dnešních Lidových novin také figuruje ve skandálu spojeném s plzeňskými právy.
Egidas prý zažádala o dodatečné svázání disertační práce učitele na plzeňských právech Jana Kavky, Horová to ale v tiskovém prohlášení odmítla.
Na majetek světelských skláren bylo podáno 13 nabídek. Věřitelský výbor pak pokračoval ve vyjednávání o kupní ceně se třemi nejvážnějšími zájemci - kromě firem zastupovaných Červou a Huderou to byla ještě společnost ALand Europe Pavla Loudy.
Oba neúspěšní uchazeči pak kritizovali závěrečnou licitaci o cenu, která se podle nich odehrála po ukončení lhůty dané pro zvyšování nabídek. Před touto licitací podala nejvyšší nabídku Crystal Bohemian Company jednatele Hudery.
Hudera je také jednatelem společnosti s ruským kapitálem CBC Invest, která později koupila zkrachovalé sklárny Crystalex v Novém Boru na Českolipsku. Zaplatila za ně 362,7 milionu korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist